Lütfen bekleyin..

Başkent Üniversitesi'nden YÖK'e tepki: Yarım kalan tedavilerin hesabını kim verecek

13 Aralık 2015, 15:19

YÖK'ün vakıf üniversitelerinin bünyesindeki hastanelerin kapatılmasını öngören genelgesi, infiale yol açtı. İzmir'de iki üniversitenin bazı poliklinikleri kapatıldı, hastalar mağdur oldu. Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Hastanesi'nden yapılan açıklamada, yapılamayan tedavilerin sorumluluğunun kapatma kararını alanlarda olduğu belirtildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), vakıf üniversiteleri hastaneleriyle ilgili genelgesi, sağlık alanında krize neden oldu. YÖK, geçen ay yayımladığı genelgede eğitim hizmeti vermeyen semt polikliniklerinin kapatılacağını duyurmuştu. Bu kapsamda İzmir Valiliği'nin emriyle alınan kapatma kararı polis tarafından önceki gün, İzmir'de Başkent Üniversitesi Zübeyde Hanım Tıp Merkezi ile Şifa Üniversitesi'ne bağlı 9 polikliniğe bildirildi.

Danıştay'da iptal davası açılan YÖK'ün genelgesi kapsamında alınan kapatma kararına, Başkent Üniversitesi İzmir Zübeyde Hanım Uygulama ve Araştırma Merkezi tepki gösterdi. Yapılan yazılı açıklamada, yarım kalan veya yapılamayan tedavilerin sorumluluğunun, bu hatalı kararı alanlarda olacağı belirtildi. Hastane tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Kurumumuz, yasadan doğan yetki ve izinlere bağlı olarak kamu hizmeti vermektedir. Kamuda istikrar ve hizmetin sürekliliği ilkesiyle bağdaşmayan bu uygulamaya gerekli yasal itirazlar kurumumuzca yapılacaktır. Yarım kalan, yapılamayan tedavilerin sorumluluğunun, bu hatalı kararı alanların sorumluluğunda kalacağı açıktır. En kısa zamanda hastalarımıza kaldığımız yerden en iyi hizmetin verilmeye devam edileceğini umuyor, konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Eğitimde hiçbir aksama olmayacak

Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ateş de, Twitter'dan yaptığı açıklamada üniversitedeki eğitimde hiçbir aksama olmayacağını vurgulayarak, “Öğrencilerim, en iyi şekilde pratik eğitimlerini almaya devam edecektir. Velilerimizin endişesi olmasın, onların evlatları bize emanet. Her biri bizim evlatlarımız. Üniversitemiz, Harvard öğrencilerinin staj yaptığı bir üniversite olup yüzlerce doktorun eğitim alıp teknik öğrendiği bir ilim yuvasıdır. Sevgili öğrencilerim, hiçbir şeye takılmadan Şifa'yı zirvelere siz çıkaracaksınız. Sizi çok ama çok seviyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ateş, fakülte dekanlarıyla birlikte bir basın toplantısı düzenledi. İzmir Valiliği tarafından ek bina ve polikliniklerinin kapatılmasını değerlendiren Ateş, YÖK'ün kararının sadece Şifa Üniversitesi ile ilgili değil 25-26 vakıf üniversitesi ile yaklaşık 45 ek bina ve semt polikliniğini ilgilendiren bir durum olduğunu kaydetti. Kapatma kararı verilen yerlerle ilgili ruhsat sıkıntısının söz konusu olmadığını vurgulayan Rektör Ateş, kapatma kararının adli değil idari bir değerlendirmenin sonucu olduğunu dile getirdi. Şifa Üniversitesi'nde eğitim öğretim ve sağlık hizmetlerinin devam ettiğini ifade eden Ateş, kapatma kararı halinde bin 500 çalışanın ve aileleriyle birlikte 5-6 bin kişinin mağdur olacağını söyledi. Günde 4-5 bin hastaya hizmet verdiklerini, kararın uygulanmasının birkaç bin hastanın hizmet alamaması, ameliyatlarını olamaması anlamına geleceğini vurguladı. Rektör Mehmet Ateş ayrıca, YÖK Yürütme Kurulu'nun 4 Kasım tarihli kararıyla ilgili Danıştay'da iptal davası açıldığını hatırlattı.

YÖK'ün bu kararı keyfî

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: Özel müteşebbisin ortaya koymuş olduğu hizmetlerin keyfî kapatılmaması lazım. Bu gibi yerlerin kapatılması için ciddi gerekçeye ihtiyaç var. Hastalar açısından da doğru bir durum değil. Mevzuat çerçevesinde sorunlu bir durum varsa, önce uyarı yaparsınız. Ama böyle alelacele kapatılmasını önyargılı tavır olarak nitelendirmek lazım. Kapatmada en son yapılması gereken, cezai uygulamadır.

Bütün üniversiteler etkilenir

Pak Sağlık İş Genel Başkan Danışmanı Cuma Kılıç: Bu karar ne Şifa'ya ne Maltepe'ye ne Başkent'e özgü değil. Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitelerinin tamamını kapsayan bir karar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey olmaz. Kanunlar kapsamında bu kararın uygulanması imkansızdır. YÖK'e ve valilere şu soruyu yöneltiyorum; bu kararı Bezmialem'e, Medipol'e, Hacettepe'ye, Cerrahpaşa'ya da uygulayabilecekler mi?

Kalp hastası kadın erken taburcu olmak zorunda kaldı

YÖK'ün kararı, en çok kapatılan hastanelerde tedavi gören vatandaşları mağdur etti. Şifa Hastanesi'nde tedavi gören kalp ve zatürre hastası Emine Zeybek (53), “Bu yapılana Müslümanlık denmez. Benim şu halimle hastaneden çıkmamam gerekirdi. Ne yapayım ben? Allah ıslah etsin.” dedi. Emine Zeybek'in eşi Ömer Zeybek ise eşinin normalde pazartesi taburcu olacağını ancak kapatma kararından dolayı dün taburcu olmak zorunda kaldığını söyledi. Kalp ameliyatı olan babası Yakup Aydın'ın altı gündür uyanmadığını belirten Ali Osman Aydın da, “Pazartesi günü baypas oldu, bugün altıncı gün, hâlâ uyanmadı. Kapanması yanlış. Burası halka hizmet veriyor. Kapanmasın.” diye konuştu. zaman

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=