Lütfen bekleyin..

Öcalan'ın istediği konferanstan bakın ne sonuçlar çıktı!

17 Haziran 2013, 17:50

Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile gerçekleştirilen ’Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Diyarbakır'da, Abdullah Öcalan'ın çağrısı ile gerçekleştirilen 250 delegenin katılımıyla iki gün süren, 'Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, konferans çağrılarının hazır bulunduğu toplantıda sonuç bildirgesini Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk okudu.

Tuğluk, son 100 yılın tekçi sisteme karşı Kürdistan ülkesinde başkaldırı ve özgürlük mücadelesi ile geçtiğini söyleyerek, "Bu serhildanlar geleneğinin bir parçası olan PKK öncülüğündeki Kürt başkaldırısı son 30 yıldır sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu dönemde de tüm imha, inkar ve baskı uygulamalarına rağmen Kürt halkının direnci kırılamamıştır" dedi.

ÖCALAN SERBEST BIRAKILMALI, KÜRTLER STATÜLERİNİ KENDİ BELİRLEMELİ

Konferanslarının Kürdistan ve bölgenin özgür geleceği için anlımlı bir adım atarak tarihi kararlar aldığını söyleyen Aysel Tuğluk'un açıkladığı bazı kararlar şöyle:

1-Sayın Abdullah Öcalan Kürt Sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için tarihi bir fırsat yaratmıştır. Kürt hareketi sorunun barışçıl ve demokratik çözümü için samimi ve ciddi adımlar atmıştır. Konferansımız hükümetin aynı ciddiyetle ve samimiyetle adımlar atması gerektiğini ifade etmiştir. Delegasyonumuz, bu aşamada, hükümetin hala kullanmakta olduğu dil ve üslup, yeni karakol yapımları, koruculuğa yeni kadroların açılması ve askeri hareketlilik gibi uygulamalardan kaygı duymaktadır. Kamuoyunda güven yitimine ve samimiyetin sorgulanmasına yol açan bu uygulamaların derhal sonlandırılması çağrısında bulunur. Konferansımız, bu bağlamda, müzakere sürecini sağlıklı ve güvenli bir biçimde sürdürülmesi için demokratik çözüm sürecinin başat aktörü Sn. Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep eder.

2-Kürdistan halkları kendi tercihleriyle statülerini (özerklik-federasyon-bağımsızlık gibi) belirleme hakkına sahip olduğunu, Kürdistan halklarının kendi kaderini tayin hakkının sadece Kürdistan halkının kararına ve onayına bırakılması Konferansımızda ortaklaşılan bir ilkedir. Konferansımız Kürdistanın bir statüsü olmadan Kürt sorununun nihai olarak çözülemeyeceğini karar altına almıştır.

3-Delegasyonumuz, çağdaş demokratik bir anayasa yapılmasını talep eder. Kürdistan Halklarının kendi kimliği ile örgütlenme özgürlüğü, anadilde eğitim ve Kürtçenin resmi dil olarak kabulü, anayasal güvence altına alınmalıdır.

4-Başta hasta ve çocuk tutsaklar olmak üzere cezaevlerindeki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması için yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Faili meçhullerin aydınlatılması ve toplu mezarların ortaya çıkarılması için devlet sorumluluklarını yerine getirmelidir.

5-Konferansımız, Rojava parçasında (Suriye'nin Kürt bölgesi) kendi özgücüyle ve kendi özgün siyasetiyle gerçekleşen halk devrimininin yanında olduğunu belirtir. Kürt Yüksek Konseyi şahsında, birliğini ve ittifakını büyük ölçüde sağlamasını önemli görür. Uluslar arası camiayı Suriye ile ilgili mekanizmalara Rojava Kürdistanını resmi olarak dahil etmesini talep eder.

6-Ulusal Konferansın toplanmasının yaşamsal önemde olduğunu ifade eden konferansımız, Kuzey Kürdistan Konferansı olarak bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği iradesini beyan eder. Irak Cumhurbaşkanı sayın Celal Talabani, Kürdistan Federe Bölgesi Başkanı sayın Mesut Barzani, KCK Başkanlık Konseyi ve tüm diğer Kürdistani güçleri, Ulusal Konferans'ın bir an önce toplanması için girişimde bulunmaya çağırır.

7-Konferansımız BM, İKÖ, AB ve dünya halklarını Kürdistan halkının adalet, özgürlük, eşitlik için verdiği mücadelesine karşı sorumlu davranmaya davet eder.

8-Konferansımız tüm uluslar arası örgüt ve devletlerden PKK'nin terör listesinden çıkarılmasını talep eder.

9-Konferans delegasyonu Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı'nın iradesini temsil edecek Birlik ve Çözüm Komitesi oluşturma kararı vermiştir.

10-Konferansımız, Türkiye halklarını, Konferansımızda açığa çıkan iradeyi tanımaya, esas almaya ve Türkiye Cumhuriyeti devletini Kürt halkının haklarını tanıması için baskı kurmaya çağırır.

Sonuç bildirisinden sonra soruların yanıtlayan DTK Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, oluşturma kararı aldıkları birlik ve çözüm Komitesinin çözüm sürecinde önemli rol üstleneceğini belirtereke, sonuç bildirisinin BM, AB, Hükümete, Siyasu Partilere ve İmralı adasında bulunan Abdullah Öcalan'a da gönderileceğini söyledi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1720 gün önce
Harekete gecmemiz lazimiz. Milletimiz kendi gozleriyle gorsun bunlarin gercek yuzlerini.
Osman S
1720 gün önce
(Eskiden) yapilan PKK ya karsi protestolari, yuruyuslerin, vallahi bugun degerini daha cok anliyorum. Neden yapilmiyor artik. Organize etmemiz lazim. Hem Kurt kardaslarimiz ,AKPliler de katilir, katilmazlarsa yada hos gormezlerse, dusunmezler mi ulan ne hale geldik diye. Bariscil olacak, sadece slogan atilacak soz soylenecek. Ulan o zaman da polis mudahelesi cikarsa...
metin mert
1735 gün önce
paşalar ölmesin inada gerek yok af çıksın
metin mert
1735 gün önce
genel af cuksın pasalarda kurtulsun
murat gelmez
1735 gün önce
bunları bu fırsatı veren akp , chp , nerede şimdi ? biz müslüman türk milliyyetcileri olarak bun hic bir zaman kabul etmiyoruz , bu öneriyi yapın diyen kim ,? cevap , ermeni asıllı zerdüş , cocuk katili cani , 1915 de ermenilerin geride kalanlarına müslüman kürt vatandaşlarım inanacakmı sanıyorsunuz , cünkü 1915 olaylarını obenim kürt kardeşlerim yaşadı ve şimdi kalkıp bu safsatalarla kandırmaya calışıyorlar ,, bakın dikkat edin 25 metre'den 25 kuruşu vuracak insanlar var türk milliyetcilerinin icinde sabrımızı sınamayın sözde kürt temsilcileri
Mustafa
1735 gün önce
Çözüm sürecine 'çöküş süreci' diyenler sanırım haklılar.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=