Lütfen bekleyin..

2 milyon Suriyeliden 400 Bin'i kaçak çalışıyor

08 Aralık 2015, 12:38

Türkiye'deki sığınmacı Suriyeli sayısı 2 milyon 200 bin kişiyi aşarken kayıtdışılık iş dünyasını ve çalışanları tehdit ediyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye'deki sığınmacı Suriyeli sayısı 2 milyon 200 bin kişiyi aşarken kayıtdışılık iş dünyasını ve çalışanları tehdit ediyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Hacettepe Üniversitesi Göç veSiyaset Araştırmaları Merkezi (HÜGO) ile birlikte “Türk İş Dünyası ve Suriyeliler” konusunda bir araştırma gerçekleştirdi.

12 kişilik bir ekip tarafından 18 ilde 5 ay süren saha çalışması yaptı. TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu ve araştırmayı yöneten HÜGO Müdürü Doç. Dr. M. Murat Erdoğan araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

2 MİLYON 200 BİN KİŞİ

TİSK Başkanı Eyüboğlu, “Kasım 2015 itibariyle toplam sayı en az 2 milyon 200 bin kişi civarında; vatanlarını terk etmek zorunda kalmış bu zor durumdaki insanların uzun bir süre daha Türkiye’de kalacakları ya da önemli bir bölümünün artık yaşamlarını ülkemizde sürdürecekleri anlaşılıyor. Yani başlangıçtaki ‘kısa süreli sığınmacı-misafir’ konumlarından ‘kalıcılığa’ doğru bir sürece girildiği anlaşılıyor”dedi.

SOSYAL YAPIYI BOZAR

Eyüboğlu, kapsamlı, bütünleşik bir plan dahilinde istihdam imkanı sağlanmaması halinde, Türkiye’deki Suriyelilerin Türk ekonomisinin ve hatta Türk sosyal yapısının dengelerini bozma ihtimalinin çok yüksek olacağı uyarısında bulundu.

ÇALIŞMALARI YASAL DEĞİL

Araştırmada Türkiye’deki Suriyelilerin şu anda yasal olarak istihdama dahil edilememesi nedeniyle “kayıt dışı” sorununun arttığı belirtildi. Suriyeli sığınmacılardan, yasak olmasına rağmen, en az 400 bininin kayıt dışı ve kaçak olarak çalıştığı tahmin ediliyor. Sadece 3 bin 686 Suriyelinin çalışma izni alarak istihdam edildiği belirtildi. Kayıt dışı ekonomi ve bunun içinde Suriyelilerin varlığı, özellikle orta ve büyük işletmelerin en ciddi sorunlarından birisi olarak ortaya çıkıyor. Bütün yasal mevzuata uygun biçimde eleman çalıştıran şirketler, kayıt dışındakilerin haksız rekabetinden ciddi bir biçimde etkilenmeye başlamış.

SURİYELİ İŞYERLERİ İLLEGAL

Suriyeliler tarafından Türkiye’de son yıllarda kurulan iş yerlerinin tamamına yakının kayıt dışı olduğunu ifade eden Eyüboğlu, “Türk iş-gücü piyasasının başta işsizlik ve kayıt dışı istihdam olmak üzere mevcut durumu dikkate alınmalı. Suriyeli sığınmacıların mesleki yeterlilikleri çerçevesinde bazı bölge ve sektörlerdeekonomik ve sosyal dinamiklerin de değerlendirilmesi ile sınırlı ölçüde istihdam edilmesi uygun olur” dedi.

SON YILLARIN EN BÜYÜK İNSANİ KRİZİ

TİSK Başkanı Eyüboğlu, merkezi bir yönetim yapısına sahip olan Türkiye’de 2,2-2,5 milyon Suriyeli ile ilgili çalışmaların bir bakanlık eliyle koordine edilmesi gereğine de işaret etti. Eyüboğlu, Suriyeli sığınmacılar sorunun Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen, son yılların en büyük insani krizi olduğunu dile getirdi.

MESLEKİ EĞİTİM VERİLMELİ

Eyüboğlu, Suriyeliler konusunda yapılan mevcut kayıt işlemlerinin mutlaka sağlıklı bir biçimde yenilenmesi ve özellikle Suriyelilerin eğitim ve mesleki niteliklerinin belirlenmesi gerektiğini kaydederek, “Nitelikli olan işgücünden yeterlilikleri belgelendirilerek faydalanılması konusunda çalışmalar yapılmalı. Eğitimi yetersiz olanlar konusunda ise mesleki eğitim imkanları sağlanmalıdır” dedi.

2025’TE 3,5 MİLYONA ULAŞACAK

Rapora göre Türkiye’ye Nisan 2011 ile Ekim 2015 tarihleri arasındaki 4,5 yılda 2,2 milyonu aşkın Suriyeli geldi. Türkiye’deki Suriyelilerin eşleri, çocukları, anne-babaları gibi kişileri kapsayacak “aile birleştirmeleri” de gelecekte gündeme gerçekleşecektir. Bu durum Türkiye’deki Suriyelilerin sayısının 2025’e kadar 3,5 milyonun üzerine çıkarma ihtimalini ortaya koyuyor.

200 BİN ÇOCUK TÜRKİYE'DE DOĞDU

- Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 54’ünden fazlası, yani en az 1 milyon 200 bini 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerden oluşuyor.

0-4 yaş grubundaki çocuk sayısı 450 bin civarında. Bunların içinde Türkiye’de doğanların sayısı 200 binin üzerindedir. Bu verilere göre Türkiye’de günde 125 Suriyeli doğdu.

600 BİN ÇOCUK EĞİTİMSİZ

- 1,2 milyon 18 yaş altındaki çocuk ve gencin içinde 600 binin üzerinde okul çağında çocuk bulunuyor. Bunların çok küçük bir bölümü eğitim alma imkanına sahip. Bazı çocuklar 4, bazıları ise 3, 2 ya da 1 yıldan beridir okula gidemiyor.

- Mümkün olan en kısa zamanda ciddi bir seferberlikle bu çocuklara Türkçe eğitimi verilmesi ve Türk eğitim sistemi içine entegre edilmeleri artık bir zorunluluktur. Kayıt dışı ekonomi Türkiye’deki rekabet sisteminin bütün dengelerini bozuyor.

- Kayıt dışı çalışma aynı zamanda sosyal gerginliklere ve çatışmalara da zemin olacak bir şekilde büyüyor.

SURİYELİLER'E ÖZEL CEZAEVİ

Raporda, Türkiye'deki cezaevinde bulunan yabancıların yüzde 40'ının Suriyeli olduğu ve bu gidişle yakında Suriyeliler için yeni cezaevlerinin inşasının gündeme gelebileceği dile getirildi.

35 BİN KİŞİ MESLEK SAHİBİ

Türkiye'deki Suriyeliler içinde meslek sahibi olanların oranı son derece düşüktür.Eldeki kayıtlara göre üniversite mezunu olanların sayısı 35 bin civarında görünüyor.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ ARTIYOR

Özellikle mevsimlik işçilik olmak üzere tarımda, inşaat, tekstil ve imalat sektörlerinde yoğun bir hareketlilik söz konusudur. Hatta Türkiye’nin uzun yıllar çaba göstererek büyük ölçüde ortadan kaldırdığı “çocuk işçilik” konusu da yeniden gündeme gelmiştir.

Özgür Düşünce

Etiketler : suriyeli, Sığınmacı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=