Lütfen bekleyin..

Tarihi Türkiye-AB zirvesi sona erdi, işte alınan kararlar...

29 Kasım 2015, 21:50

Türkiye-AB Zirvesi sona erdi. Zirve sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ortak basın toplantısı düzenledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 Avrupa Birliği, sığınmacı akınıyla ilgili Türkiye'ye 3 milyar Euro'luk maddi destek sağlamayı kararlaştırdı.

İŞTE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR VE ALINAN KARARLAR:

*Avrupa Birliği, Türkiye'nin geri kabul anlaşmasından doğan yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Ekim 2016'dan itibaren vize serbestisine başlayabileceğini karara bağladı.

*Avrupa Birliği, Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar Euro verecek.

*AB, sığınmacıların durumuna yönelik gelişmelere göre yardımları gözden geçirecek.

*Türkiye ise topraklarında kalan Suriyeli sığınmacıların çalışmalarını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapacak. Taslak metne göre AB ve Türkiye ylıda bir kez zirve gerçekleştirecek.

*Her yıl 2 zirve yapılacak.

AB KONSEYİ BAŞKANI DONALD TUSK'IN AÇIKLAMALARI

Toplantının ardından konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, alınan kararları açıkladı.

Buna göre, Türkiye-AB ortak sınırında düzen yeniden sağlanacak. Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için 3 milyar Euro aktarılacak.

Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine yeniden hareket kazandırılacak. 17 no'lu fasıl müzakerelere açılacak.

Diğer fasıllar için de hazırlık çalışmaları yapılacak. Anlaşmanın 2016'da uygulamaya konulması planlanıyor.

Müzakere kurallarını Türkiye için yeniden yazmadıklarını da vurgulayan Tusk, "Avrupa değerleri ve insan haklarına saygı" konusunu özellikle vurguladı.

AB KOMİSYONU BAŞKANI JEAN-CLAUDE JUNCKER'İN AÇIKLAMALARI

İlişkilerimizi üstdüzeyde yenilemiş olduk. Sığınmacı kriziyle ilgili ortak bir anlaşmaya vardık. Avrupa ve Türkiye ortak çözecektir bu sorunu.

3 milyar Euro'luk bir desteği Türkiye'ye sağlayacağız.

Vize serbestisine ilişkin yapılması gerekenler var.

Türkiye'yi son birkaç yılda ihmal etmiş olabiliriz.

Belirli sayıda başlık açılmasını destekliyoruz.

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Brüksel'deki Türkiye-AB Zirvesi'nin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Ahmet Davutoğlu, AB ile müzakerelerin yeniden canlandırılması kapsamında 14 Aralık'ta bir faslın müzakerele açılacağını ve diğer bazı fasılların da yakında ele alınacağını söyledi.

Yüksek düzeyli ekonomi, enerji ve politika diyalogu mekanizmaları kurulacağını ifade eden Davutoğlu, "İlişkileri derinleştirecek, stratejik işbirliğini geliştirecek ve müzakere sürecini hızlandıracağız." dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun, Türk vatandaşlarının vizesiz Avrupa seyahatlerine imkan sağlayan ve mültecileri geri kabulü taahhüt eden anlaşmayla ilgili sürecin de önümüzdeki yıl tamamlanacağını açıkladı.

Davutoğlu, "Özellikle tüm Avrupalı meslektaşlarımın aynı kıtada ve aynı ailenin üyeleri olarak Türkiye ve AB'nin aynı kadere sahip olduğu ve Türkiye'nin üyeliğinin bir kazanım olacağında mutabık kalmaları beni sevindirdi." dedi.

Mülteci krizinin ortak bir problem olduğu üzerinde de mutabık kaldıklarını dile getiren Davutoğlu, Türkiye ya da AB'nin bu krizin sebebi olmadığını fakat çözüm için birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. 

Mülteci krizinin kesin çözümü için Suriye krizine çözüm bulunması gerektiğini de belirten Davutoğlu, aksi takdirde onlarca ortak eylem planının işe yaramayacağını vurguladı. Davutoğlu, bu konuda Suriye krizini çözemeyen BM sistemini suçladı.

AB'nin aktaracağı 3 milyar Euro'nun Türkiye'ye değil, Suriyeli mültecilere gönderileceğini de vurgulayan Davutoğlu, burada bir yük paylaşımından bahsedilebileceğini kaydetti. Davutoğlu, mültecilerin başka ülkelere yerleştirilmesi konusunun ise daha sonra ele alınacağını ekledi.

hurriyet

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=