Lütfen bekleyin..

MHP'den 26 kanun teklifi

24 Kasım 2015, 08:43

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP'nin seçim öncesi vaatlerini de içeren 26 kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Akçay, grup başkanvekili seçilmesinin ardından ilk basın toplantısını düzenledi.

Ülkenin çözüm bekleyen birçok sorunu bulunduğunu belirten Akçay, bunlardan en önemlisinin terör ve güvenlik olduğunu, eğer bir ülkede terör ve güvenlik sorunu varsa ekonomik sorunların da çözülemeyeceğini belirtti.

Memurundan işçisine, sanayicisinden esnafına, çalışanından emeklisine, sanayicisinden çiftçisine kadar birçok kesimin sorunu bulunduğunu ifade eden Akçay, MHP olarak Türkiye'nin gerçek sorunlarıyla ilgileneceklerini, bu çerçevede bugün 26 kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını söyledi.

 Akçay'ın verdiği bilgiye göre, tekliflerin içerdiği düzenlemelerin bazıları şöyle:

 "Öğretmenlerin ve polislerin özlük haklarının iyileştirilmesi; asgari ücretin 1400 TL'ye çıkarılması; emeklilere yılda iki kez ikramiye verilmesi; emekli esnaf ve sanatkarlardan kesilen yüzde 10 Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin kaldırılması; yaş haddinden emekli olamayanlara 5 yıl kadar borçlanma olanağı sağlanması; tarımsal üretimde kullanılan mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, yem ve elektrikten KDV alınmaması; tarımsal üretimde kullanılan mazottan ÖTV'nin kaldırılması; zirai kredi borçlarının yapılandırılması; kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınması; taşeron işçilerin ödenmeyen kıdem tazminatlarının ödenmesi; doğum sonrası analık izninin 24 haftaya çıkarılması; geçici işçiler ve 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi; şehit çocuklarının tamamının kamuda istihdam edilmesi; yeni iş yeri açan esnaf ve sanatkarlara beş yıl süreyle gelir vergisi muafiyeti; elektrikte kayıp Kaçak ücretinin kaldırılması; elektrik faturalarında yüzde 2 TRT payının kaldırılması."

 "Kime inanacağız?"

 Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Akçay, MİT tırlarıyla ilgili milletin kafasının karıştırılmak istendiğini savundu. Başbakan Davutoğlu'nun bu konuda "mugalata yaptığını" ileri süren Akçay, "Türkmenler 'bize silah gelmedi' diyor. Türkmenlere mi Başbakan'a mı inanacağız? Bir AKP'li milletvekili tırların Özgür Suriye Ordusu'na gittiğini ifade etti.Erdoğan'ın sözcüsü, 'Türkiye hiçbir gruba silah göndermedi' diyor. Kime inanacağız? Bu konuda hükümette herhangi bir kararlılık yok. Acizlik sergiliyorlar. Başbakan 'gitti' diyor. Başbakan Yardımcısı Türkeş, 'Vallahi billahi de gitmedi' diye yemin etti. Bir karar versinler" değerlendirmesini yaptı.

 7 Haziran seçiminden sonra koalisyon için istikşafi görüşme yapan Başbakan Davutoğlu'nun şimdi de istişari görüşmeler yaptığının iddia edildiğini söyleyen Akçay, "Hükümet kurulmasında ortada bir kriz, anlaşmazlık olduğu açık seçik ortada" dedi.

 Başbakan Davutoğlu'nun hükümeti kurmakla görevlendirilmesine rağmen "kabinesini oluşturamadığını" öne süren Akçay, "Yetki, sorumluluk Davutoğlu'nda. Yetkisi olmadığı halde karışan kim? Bu Başbakan'ın yetkisine el koymaktır. Türkiye şahsi ve keyfi yönetim altına itilmiştir" görüşünü öne sürdü.

 "AK Parti hala koalisyonu kuramadı" ifadesini kullanan Akçay, bunun bir kabine krizi olduğunu savundu.

 Milletvekili yemini tartışmalarıyla ilgili bir başka soru üzerine Akçay, MHP olarak yemin metninden rahatsız olmadıklarını, içten ve samimi olarak bu yemini ettiklerini ve yemine uyduklarını söyledi. Akçay, "Bu yeminden rahatsız olanlar neden rahatsız olduğunu açıklamıyorlar. 'Türk milleti' ibaresinden, Atatürk'ten rahatsızlar" diye konuştu.

 "7 Haziran sonrası doğru okuyan kişi, 1 Kasım'dan sonra niye böyle okudu?" sorusunu yönelten Akçay, "Demek ki aralarında bu konuda bir işbirliği, anlayış birliği söz konusu.

Mehmet Ali Şahin'in 'Türk milleti' mensubu olmaktan rahatsız olduğu ortaya çıkıyor" dedi.

Milliyet

Etiketler : erkan akçay, mhp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
anadoluergenekon
880 gün önce
Tünaydın vekilim tünaydın.Bu konuları seçimden önce ,köylere gidemediyseniz en azından ilçelerde halka anlatmanız,lazımken bırakın köyleri, ilçeleri, il den dışarı çıkmadınız,genelde söylüyorum.Ben adanada yaşıyorum 14 tane aday adayının bırakın köyleri ilçelere dahi gitmeyenler oldu.MHP nelere hayır dedi,neden herkesin dilinde hayırcı olduk,halkı bırakın KENDİSİNE BIRAKIN HÜKÜMET KURMA GÖREVİNİ, koalisyon kurma teklifi bile yapılmayan kılıçdaroğlu bile sanki kendisine hükümet kurma görevi verilmiş gibi başkanlık teklifi yaptığını o bile MHP ye hayırcı dediğini bir türlü halka izah edemediniz,miting yapmadınız.Bu yönetimle eğer bir değişiklik olmazsa 2018 seçimlerinde % 0 larda oluruz.lütfen şu anki tüm yönetimin değişmesi için gereken kolaylıkları gösteriniz.Herkesin dilinde AKP nin payandası olduk,hayırcı olduk,görev ve sorumluluktan kaçan olduk haklı fikir ve zöylevlerimizde derdimizi anlatamadık,dolayısıyla bu yönetim yıprandı,velhasıl siyasette değerini az da olsa kaybedenler bir daha eski haline gelemez bir an önce fazla yıpranmadan partiyi rencide etmeden genel kurula gidilsin. Tabana kulak veriniz.gençlerin yolunu açınız.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=