Lütfen bekleyin..

İhbar mektubu içeriden gelmiş

28 Temmuz 2013, 00:10

Emniyete gelen ihbarda, Tüpraş, Aygaz ve Opet şirketinde vergi kaçırıldığı iddiası yer aldı. Bu mektup delil gösterilerek Koç şirketlerinde “aramalı inceleme” başlatıldı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Koç Grubu’nun şirketleri Tüpraş, Aygaz ve Opet’e yönelik başlatılan Maliye Bakanlığı denetiminde, arama kararı alınmasına yol açan ihbarın içeriden geldiği öğrenildi. 

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, emniyete gelen ihbarda, her üç şirkette vergi kaçırıldığı iddiası yer aldı. Bu ihbar mektubu delil gösterilerek Koç şirketlerinde “aramalı inceleme” başlatıldı.

Mahkemeye gidilebilir

Bunun için savcılıktan karar çıkarıldı. Baskını gerçekleştiren özel ekip, Tekirdağ, İzmir ve İstanbul depoları ile dolum tesislerinde de inceleme kararı aldı.

Şirketlere ait bilgisayar ve dosyalara el konulurken, evraklar incelemeye alındı. Bilgisayardaki veriler kontrolden geçildi. Evrakta sahtecilik olup olmadığına bakılıyor. İncelemelerde vergi kaçağı, tanklardan birinde marker bulunmaması durumunda grup yöneticileri ve aile hakkında dava açılabilecek.
 
1 yıl sürebilir
 
Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK) tarafından gerçekleştirilen incelemeler tam ve sınırlı olarak ikiye ayrılıyor. Kaçakçılıkla suçlanan şirketlere yönelik incelemeler, sektörün büyüklüğüne göre bir yıl sürebiliyor. Sınırlı vergi incelemeleri ise 6 ayda tamamlanıyor. Özel ekibin rafineri, tank ve diğer depolardan alınan akaryakıt örneklerini özel kurye ile TÜBİTAK, ODTÜ laboratuvarlarına gönderdiği öğrenildi. Numune sonuçları 2 hafta içinde belli olacak.
 
Tekirdağ’da baskın
 
Maliye ekipleri, Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde yer alan Opet Marmara Terminali’ne de baskın düzenledi.

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin de katıldığı denetimde mahkemeden alınan arama kararıyla evraklara el kondu. Tesisin bütün tanklarında incelemede bulunan ekiplerin, cam şişelere akaryakıt nümunesi aldığı belirtildi. Beş saatlik incelemelerin ardından ekipler tutanak tuttu.

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu’nun son birkaç yıldır yoğunlukla yaptığı inceleme ve denetimler, TÜPRAŞ’la yeniden gündeme geldi. Kayıtdışılık ve vergi kaçakçılığıyla mücadelede, incelenen alanların kapsamını her geçen gün genişleten kurul, 10 numara yağdan lüks araçlara, deniz ve hava yakıtlarından turizm acentlerine kadar birçok alanda araştırma yapıyor.
 
‘Kaçakçılık’ değil
 
Enerji Hanım etkinliği için Hakkari’ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜPRAŞ denetiminin siyasi değil, teknik bir denetim olduğunu söyledi. Yıldız, “Bu işlem kaçakçılık ithamıyla yapılan bir denetim değildir. ”
 
Denetim Meclis’e taşındı
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Tüpraş’ta yürütülen denetimi, “Başbakan Tayyip Erdoğan, hukuku bir silah olarak kullanarak Koç Holding’i hedef aldı” sözleriyle eleştirdi. Bunun tehlikeli bir anlayış olduğunu savunan Oran, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevaplandırması talebi ile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
'Demokrasiyle savaşıyor’
 
Hukuki yöntemlerin silah gibi sivil toplum örgütlerine, sendikalara, meslek odalarına, iş hayatına ve medyaya baskı kurmak için kullanıldığını savunan Oran, “Bütün toplumsal aktörler korkutulmaya, sindirilmeye çalışılıyor. Her demokratik kurumla Erdoğan arasında bir savaş yaşanıyor. Adeta Erdoğan demokrasiyle savaşıyor. Erdoğan artık demokrasinin önemli kurumlarını ve toplumsal muhalefeti haksız, hukuksuz, kanunsuz bir şekilde imha etmeye çalışıyor” dedi.
 
Hedef göstermişti
 
Soru önergesinde, İstanbul Sanayi Odası tarafından 24 Temmuz 2013 tarihinde açıklanan, “Türkiye’nin en büyük 500 Sanayi Kuruluşu” listesinde birinci konumda olan Tüpraş’a yönelik inceleme başlatıldığını belirten Oran, Şimşek’e, “Gezi Parkı olaylarından sonra Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çeşitli mitinglerde hedef gösterdiği bir şirkete yönelik aramalı inceleme faaliyeti ile şirket borsada 900 milyon TL’lik bir değer kaybına uğramıştır. Twitter hesabınızdan yaptığınız açıklamaya göre bu inceleme ile Gezi Parkı olayları arasında bir bağlantı bulunmamaktadır” anımsatmasında bulundu. Oran, Şimşek’e, şu soruları yöneltti:
 
İhbarın tarihi ne?
 
 “2002-2012 yılları arasında yıllara göre borsada işlem gören şirketlere yönelik olarak kaç vergi incelemesi yapılmıştır, bunların kaçı aramalı incelemedir? 2006-2012 yılları arasında yıllara göre, Tüpraş’a yönelik olarak kaç vergi incelemesi gerçekleşmiştir, bunların kaçı aramalı incelemedir? Aramalı inceleme yapılabilmesi süreci bir ihbar veya yapılan inceleme sonucunda mükellefin vergi kaçırdığına yönelik bir delil bulunması halinde başlamaktadır. Bahsi geçen olayda hangi tarihte ihbar gelmiştir, aramalı inceleme yapılması için mahkemeye başvurma kararı hangi tarihte verilmiştir?”
 
Kılıçdaroğlu: TÜPRAŞ baskını gözdağı gibi
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Maliye’nin TÜPRAŞ denetimi iş dünyasına gözdağı ise çok vahim” dedi

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) İstanbul’daki iftarında soruları cevaplandıran CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TÜPRAŞ’ta yapılan incelemeye ilişkin soruya,  bunun olağan bir vergi denetimi olmadığını ifade ederek, “Bu denetimler objektif olmalı ’ben istediğimi denetlerim’diyerek bu iş yapılmaz. TÜPRAŞ’ta yapılan, Sayın Başbakanın ’hesabını verecekler’söyleminden sonra gündeme gelen bir incelemedir. İş dünyasına gözdağı vermek istiyorsa bu çok  vahim” yanıtını verdi.  Gezi Parkı olaylarında ölen ve yaralananların suçlusunun bulunmadığını, elinde karanfille Taksim’e çıkanların hapiste olduğunu, dünyadan bir çok aydın ve sanatçının hükümeti eleştirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediklerine cevap vermek bile istemediğini belirterek, “Ona cevabı psikologlar versin” dedi.
 
Boydak’tan Koç Grubu’na destek
 
Maliye’nin Koç Grubu şirketleri Tüpraş ve Aygaz’da incelemede bulunması iş dünyasında konuşulan en önemli konu haline geldi.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, İSO’nun Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu seçtiği TÜPAŞ Rafinerisi’nin polis ve Maliye tarafından incelenmesi konusunda Koç’un tarafını tuttu ve “Türkiye’yi taşıyan şirketleri gözümüz gibi koruyalım” uyarısında bulundu.
 
İstikrar çok önemli
 
Mustafa Boydak, “Bizim için en önemli husus, ekonomideki istikrar, Türk ekonomisinin istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor olmasının sağlanması” dedi.

KAYSO’nun Temmuz ayı meclis toplantısında üyelere seslenen Boydak, ekonomik ve siyasi istikrarın ülkelerin büyümesi ve gelişmesinde büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

İş adamları olarak ekonomideki istikrara büyük önem verdiklerini vurgulayan Boydak, “Sanayi tarafından baktığımız zaman temel hedefimiz, istikrarlı bir büyüme, memleketimizin, ekonomimizin istikrar içerisinde yürüyor olması. Elbette memlekette yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri olur ama memleketi taşıyan iş dünyamız. İş dünyamızın da temel ihtiyacı, makro ekonomik dengelerin istikrarlı sürdürülmesi. Dış dünyanın bizi olumlu algılaması” ifadesini kullandı.

Türk ekonomisinin gelişmesinde dış finans kaynaklarının önemli rol oynadığını ifade eden Boydak, şunları kaydetti:

 “Biz kendi kaynaklarımızla büyüyemiyoruz. Kendi kaynaklarımız bizim büyümemizi finanse etmeye yetmiyor. Dolayısıyla dış dünyayla sürekli iyi ilişkiler içinde olması ve borç alması gereken bir yapımız var. Bizim yurt dışından soyutlanmamız mümkün değil. Bu yüzden bu süreçte istikrarın bizim için çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Türkiye dış dünyadaki itibarı ve algısıyla yoluna devam edecek bir yapıda. Yeter ki biz kendi içimizde bölünmeyelim ve problemler oluşturmayalım. Bizim iş dünyası olarak var gücümüzle işimize odaklanmamız ve işlerimizi en iyi şekilde yapıyor olmamız gerekiyor. Türk ekonomisini taşıyan şirketleri gözümüz gibi korumamız lâzım.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ABDURRAHMAN DOĞANAY
1697 gün önce
SAYIN BAŞBAKAN SALDIRACAK YER BULAMAYINCA ŞİRKETLERDEN İNTİKAM ALMAYA BAŞLADI..NE VAR NE YOKSA SATTIĞI YETMEZMİŞ GİBİ, ELİMİZDE OLANARDAN DA İNTİKAM ALIYOR...BU HIRS,BU KİN NEDEN ACABA.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=