Lütfen bekleyin..

Öcalan’a yeni yargılamanın yolu aranıyor

27 Temmuz 2013, 23:33

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi adıyla bilinen düzenlemenin geçici 2. maddesine dayanarak yeniden yargılanmasını isteyen bebek katili Abdullah Öcalan, avukatları aracılığıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yeniden yargılanma talebini değerlendiren Yargıtay Onursal Başkanı Vural Savaş, dünyada yasalarında idam olup da idam edilmeyen tek kişinin Öcalan olduğunu belirtti.

Savaş, “Anayasa ve yasalardaki hiçbir kanunun fıkrasına ya da bendine uymuyor. Dua etsin ki, esas cezası idamdı, belli nedenlerle gerçekleşmedi. Yasalarında anayasasında idam olup da on binlerce kişinin ölümüne neden olan kişinin idam cezasının onaylanmaması da dünya tarihinde görülmemiştir. Bu da bizim politikacıların bir hediyesi” diye konuştu.
 
Yargı tanınmaz halde
 
Türkiye’de yargının tanınmaz hale geldiğini ifade eden Savaş, şunları söyledi: “Bir takım işaretlerle yargı iade-i muhakeme talebini kabul eder. ’Yargı bağımsız biz ne yapalım’mazeretine sığınırlar. AKP’ye oy verenler dâhil bunu hazmedemez kimse. Özellikle özel yetkili mahkemelerin uygulamaları ortadayken Türkiye’de yargı eliyle olmayacak bir şey düşünemiyorum. Olması gereken her şey oluyor gözümüzün önünde. Böyle yargısı olan memlekette her şey olabilir. Uygulamalara bakarak söylüyorum.”
 
311. madde engel
 
4. Yargı paketinde yapılan değişiklik kapsamında Öcalan’ın yeniden yargılanmasının mümkün olmadığına vurgu yapan DGM eski Savcısı ve CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ise, “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde Abdullah Öcalan’ın böyle bir dosyası yok. Öcalan’ın AİHM incelemesi de sonuçlandı ve kesin hüküm halini aldı. Mevzuatımız Öcalan’ın yeniden yargılanmasına engeldir” dedi. CMK’nın 311. maddesinin Öcalan’ın yeniden yargılanmasına engel teşkil ettiğini kaydeden Aldan, şöyle konuştu: “Taş atan çocuklar yasası içinden başlayarak bunu sağlamaya çalıştılar dönem dönem. Biz karşı çıkınca geri çektiler. Abdullah Öcalan değil de 200 dolayında başka suçlardan yargılaması sürenlerin olduğunu söyleyip getirdiler. Biz de bu değişikliği inceledik ve Abdullah Öcalan’ın dosyasının olmadığını gördük. Yine de yasal düzenlemenin yapılmaması tasarı metninden çıkarılması için teklif ettik. Buna dayandırmaları zor. Mevcut haliyle CMK 311. maddesindeki değiştirilen hüküm Öcalan’ın yeniden yargılamasını engelliyor. Bu konuda yapacak bir şey yok.”
 
AYM’e gidebilir
 
Başvurunun kabul edilmesi halinde dava hâkiminin de Anayasa Mahkemesi’ne gidebileceğini dile getiren Aldan sözlerini şöyle sürdürdü: “Öcalan’ın avukatları da bu yönde bir başvuru yaptı. Bir davaya bakan mahkemenin hakimi anayasaya aykırılık iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne gidebilir. Yerel mahkeme talebi yerinde görüp dosyayı gönderirse Anayasa Mahkemesi’nde inceleme konusu yapılabilir. Bütün yasalarla ilgili mahkemelerin yetkisi var. Mahkemenin tavrını izleyeceğiz. Anayasa Mahkemesi inceleme yapar, bir sonuç verecektir. Eşitlik ilkesine aykırı mı, değil mi kararı verebilir. Bu yöndeki taleplerini şimdiye kadar mahkemeler reddetmişti. Yeni süreç içinde ne olacağını hep beraber göreceğiz.” Yapılan başvurunun bir işaret fişeği olduğunu kaydeden Aldan, Öcalan’ın serbest bırakılması için gerekli alt yapı hazırlıklarının bundan sonra hızlanacağını da sözlerine ekledi.-YeniÇağ

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/4225.jpg

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=