Lütfen bekleyin..

Sinan Oğan'dan MHP Genel Merkezi'ne yanıt

04 Kasım 2015, 15:48

MHP’den ihraç edilen Sinan Oğan’ın avukatı Kürşat Ergün, Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’ nin kararı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Açıklamada, " Davanın açılma tarihi 2 Ekim 2015 tarihi olup, duruşma tarihinin de 2 Kasım 2015 tarihine isabet etmesi sayın mahkemenin kanunun belirttiği şekil kurallarını ne denli titizlikle uyguladığının açık delilidir. Söz gelimi tarafımızca mahkemeye başvurulduğu tarih 28 Eylül 2015 tarihi olsaydı, sürenin yine 30 gün sonrasına yani 28 Ekim 2015 tarihine isabet etmesi gerekirdi. Bu nedenle sürenin son gününün 2 Kasım 2015’ e isabet etmesi yasanın öngördüğü 30 günlük sürenin sonucudur" ifadelerini kullandı.

MHP GENEL MERKEZİ KARARA NE DEMİŞTİ ? - TIKLA OKU

"YAPILAN AÇIKLAMA HUKUKEN BİR ZEMİNE DAYALI DEĞİLDİR"

Oğan’ın avukatı Kürşat Ergün’ün yazılı açıklaması şöyle; "Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’ nin kararı ile müvekkilim Sinan Oğan’ ın Milliyetçi Hareket Partisi üyeliğinden ihracına ilişkin kararın ortadan kaldırıldığı ve müvekkilimin partisine geri döndüğü kamuoyunun malumudur. Kararın hemen ertesinde yani 03.11.2015 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi yetkililerince yapılan açıklama ise tarafımızca büyük üzüntü ile karşılanmıştır. Parti yetkililerince yapılan açıklamada söz konusu kararın kesin olmadığı ve temyiz yolunun açık olduğu belirtilmiş olsa da, konuyu hüküm altına alan 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’ nun 57. Maddesinde Asliye Hukuk Mahkemesi’ ne itirazen yapılan başvuruların, basit muhakeme usulüne göre ve en geç 30 gün içerisinde çözüme kavuşturulacağı, bu meyanda verilen kararların kesin olduğu başka bir ifadeyle üst yargı denetimine kapalı olduğu açıkça belirtilmektedir. Dolayısıyla yapılan açıklama hukuken bir zemine dayalı değildir."

"2 KASIM’A İSABET ETMESİ YASANIN ÖNGÖRDÜĞÜ 30 GÜNLÜK SÜRENİN SONUCUDUR"

"Diğer taraftan karar gününün 2 Kasım 2015 tarihi ve bunun manidar olduğunun altının çizilmesi tarafımızca anlaşılamamıştır. Zira yukarıda da arz edildiği gibi Asliye Hukuk Mahkemesi’ ne itirazen yapılan bu tür başvurular en geç 30 gün içerisinde çözüme kavuşturulmalıdır. Bu yasa gereğidir (2820 sayılı Kanun m. 57). Davanın açılma tarihi 2 Ekim 2015 tarihi olup, duruşma tarihinin de 2 Kasım 2015 tarihine isabet etmesi sayın mahkemenin kanunun belirttiği şekil kurallarını ne denli titizlikle uyguladığının açık delilidir. Söz gelimi tarafımızca mahkemeye başvurulduğu tarih 28 Eylül 2015 tarihi olsaydı, sürenin yine 30 gün sonrasına yani 28 Ekim 2015 tarihine isabet etmesi gerekirdi. Bu nedenle sürenin son gününün 2 Kasım 2015’ e isabet etmesi yasanın öngördüğü 30 günlük sürenin sonucudur."

"DAVALI YANCA DAVAYA İLİŞKİN CEVAPLAR VERİLMİŞ TÜM BELGE VE BİLGİLER DOSYADA TOPLANMIŞTIR"

"Beri yandan bakıldığında dosyanın yazışmalar tamamlanmadan karara çıkmış olduğunu kamuoyuna beyan etmek de hukuken kabul edilebilir değildir. Davalı yanca davaya ilişkin cevaplar verilmiş tüm belge ve bilgiler dosyada toplanmıştır. Bu belgelerin ve cevapların dosyada toplanmadan dosyanın karara çıkartılması mümkün değildir. Zira mahkeme ihtilaf konusu hususu sadece şeklen ve usulen incelemekle yetkilidir (2820 sayılı Kanun m. 57). Aksi durum mahkemenin inceleme ve dosyaya vakıf olma durumunu ortadan kaldıracağı gibi muhatap yetkililerin savunma imk?nlarını da kısıtlamaktan öteye gidemez. Hukuken bunun mümkün olamayacağı ise izahtan varestedir."

"TÜM İDDİALAR İSPATLANMALIDIR"

"MHP yetkililerince yapılan açıklamanın son kısmı ise, güya davaya ilgi duyan onlarca yargı görevlisinin gayretleri ve isimlerinin yine MHP yetkiliklerince bilindiği yönündedir. Bu açıklamanın muhatabı müvekkilim olmamakla birlikte belirtmek gerekir ki, yargı organlarının ve müvekkilimin haklı davasının zan altında kalmaması adına bilindiği iddia edilen tüm gerçekler kamuoyu ile paylaşılmalı ve nihayet tüm iddialar ispatlanmalıdır."  milliyet

Etiketler : sinan oğan, mhp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Burhan OĞUZ
902 gün önce
Sinan OĞAN Türk milliyetçilerinin yüz akıdır.Çalışkanlığı,çok geniş vizyonu ve bilgi birikimiyle Türk milletinin takdir ettiği,ülkücülerin gurur kaynağı bir insandır.Sinan OĞAN'a parti yönetiminin yaptığı tam bir zulümdür.Sinan OĞAN gibi başarılı ve çalışkan insan bir insanın el üstünde tutulması gerekir. Sinan OĞAN Türkiyenin ve mhp nin geleceğinde olması gereken,ülkeye ve mhp ye katmadeğer katacak birisidir.
serdar
902 gün önce
MHP Müslüman Türklerindir. bahçeli ve ajan avanesi derhal partimizi terkedin orası babanızın koltuğu değil.
yerköylü
902 gün önce
sayın oğan mücadelemiz çetin mücadelemiz meşaggatli bir yoldur ülkücü yılmadan mücadele etmelidir sonuna dek yanındayız..
A.Y
902 gün önce
BU OYU BENİM CEKETİM BİLE ALIR EY ORDA DURAN BAHÇELİ VE AVANESİ EDEBİNİZLE ÇEKİN GİDİN
şükrü
903 gün önce
milleti partiden atmaya uğraşacağınıza nasıl partiye alırım partiyi nasıl büyütürüm diye uğracağına
Kamil
903 gün önce
Sinan başkanım,genel merkezdeki bir takım zevahirin saltanatı ve düzeni sallanmaya başlayınca hemen çamur ve iftira siyasetini devreye sokarlar.amaç belli itibarsızlaştırmak vede şaibe altında bırakmak.ne yaparlarsa yapsınlar,güneş balçıkla sıvanmaz.doğum eryada geç gerçekleşir.hayırlara vesile olur inşaallah.
muhtar
903 gün önce
neden 2 kasım acaba seçimin ertesi gün,tam fırsat bırakın şunu mhp yi parçalasın,yok kardeşim, mhp sahipsiz deyil bakın dalganıza bu malzemeden cacık çıkmaz..
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=