Lütfen bekleyin..

Yüzde 49 zaferi kimin?

04 Kasım 2015, 15:26

Davutoğlu ne yapacak? Yüzde 49 oy oranını nasıl okuyacak? Kendisine ne kadar pay çıkaracak?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AKP'nin yüzde 49'luk seçim başarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mı yoksa Başbakan Davutoğlu'nun mu? Kağıt üzerinde Davutoğlu'nun.

AKP'nin Genel Başkan koltuğunda oturan o. Ve seçim kampanyasını doğrudan o yürüttü. Mitinglere tek başına gitti. Erdoğan da AKP'nin doğal lideri. Saray'a taşınması bu gerçeği değiştirmez. Anayasa gereği partisiyle ilişkisini kesti. Ama pratik farklı. Fiili durum başka.

AKP'nin üzerinden elini hiç çekmedi. Doğal lideri gibi davrandı. 7 Haziran'da olduğu gibi şehir şehir dolaşmadı, meydanlara çıkmadı. Fakat seçim mesajı vermekten geri durmadı. Saray'da muhtarlar toplantısını zemin olarak değerlendirdi. Televizyon programlarına konuk oldu.

Bu kez ‘400 milletvekili' ve ‘başkanlık sistemi' demedi.  ‘Tek parti iktidarı' dedi. ‘276 milletvekili' ile yetindi. Doğrudan olmasa bile ima yoluyla. Koalisyonun kötülüklerini anlattı. Muhalefet partilerine sert eleştiriler yöneltti. Ne demek istediğini herkes anladı.

‘Yüzde 49 kimin başarısı?' sorusunun cevabı ‘Öncelikle Erdoğan' olmalı. Dış dünya da böyle okudu. Zaferin mimarı olarak Erdoğan'ı gösterdi. Davutoğlu, Erdoğan'ın gölgesinde kaldı. Kendi üslubunu geliştiremedi. Kendine özgü liderlik performansı sergileyemedi. Kendi sesi olamadı. Erdoğan'ın ağırlığı altında ezildi. İlk başlardaki farklılaşan üslubunu bile Erdoğan'a uydurdu. İkinci Erdoğan gibi hareket etti.

Yeni dönemde bu ilişki nasıl yürüyecek? Yüzde 49'u arkasına alan Davutoğlu mührünü vurabilecek mi? Mutlak uyum siyasetin doğasına aykırı. İktidar paylaşılmaz. Ortak kabul etmez. Koltuğa oturan sonuna kadar hakkını vermek ister. Yetki ve sorumluluk Davutoğlu'nda. Sistem değişmiş değil. Fiilî durum farklı olsa da Anayasa'da başbakanlık sistemi var.

Davutoğlu ne yapacak? Yüzde 49 oy oranını nasıl okuyacak? Kendisine ne kadar pay çıkaracak? Somutlaştıracak olursak Bakanlar Kurulu'nun isimlendirilmesine son sözü kim söyleyecek? Yüzde 49'dan önce son söz Erdoğan'ındı. Davutoğlu parti kongresinde sesini yükseltmeye kalktı. Saray'ın duvarına çarptı. Erdoğan'a bütünüyle teslim oldu. MKYK listesini baştan sona Erdoğan yaptı. 1 Kasım'ın milletvekili adayları da Saray'dan icazetli.

Bakanlar Kurulu'nun oluşmasında nihai sözü kim söyleyecek? Cumhurbaşkanlarının telkini doğal. Daha önceki dönemlerde de yaşandı. Cumhurbaşkanı Sezer de müdahale etti. Cumhurbaşkanı noter makamı değil. Herkes, tek  işinin sadece önüne gelen kabine listesini onaylamak olmadığının farkında. Ama başkan  gibi bakan görevlendirmelerinde inisiyatif kullanmak farklı.

Erdoğan ve Davutoğlu her konuda yüzde yüz aynı düşünüyor olamazlar mı? Hayır, olamazlar. Hayatın ve siyasetin tabiatına aykırı. Binali Yıldırım konusunda görüş ayrılığı olduğunu bilmeyen yok. Yıldırım, Erdoğan'ın en güvendiği isimlerden. Davutoğlu ise mesafeli ve soğuk. Milletvekili adaylığına da sıcak bakmadı. Kabinede birlikte çalışmak istemez. Cumhurbaşkanı, Yıldırım'dan vazgeçmez. Ekonominin patronu kim olacak? Ali Babacan mı? Erdoğan mesafeli. Davutoğlu ise son anda listeye aldığı Babacan'ın ekonomiyi yönetmesini istiyor.

Yeni dönemde fiilî başkanlık sistemi devam mı edecek? Yoksa Davutoğlu, koltuğuna ve gücüne sahip çıkacak mı? Yüzde 49 Ankara'nın görüntüsünü değiştirecek mi? Bugüne kadar izlediği çizgiye bakarsak inisiyatif almasının pek mümkün olmadığını Saray'ın yetki aşımına itiraz edemeyeceğini söyleyebiliriz. zaman

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=