Lütfen bekleyin..

5 milyar lirayı eriten ihbar kimden geldi?

26 Temmuz 2013, 22:53

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu TÜPRAŞ’a karşı polis eşliğinde düzenlenen Maliye baskınının, bir ihbar üzerine başlatıldığı ortaya çıktı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Maliye Bakanlığı ekipleri, önceki gün Tüpraş, Opet, Aygaz, Shell&Turcas gibi şirketlere karşı vergi incelemesi başlattı. Yatırımcı tedirgin oldu, borsa geriledi.

TÜPRAŞ ve Aygaz’da ve borsada düşüşlere yol açan denetleme, mal sahibi Koç Grubu’na bağlı şirketlerin piyasa değerini 2 günde 5 milyar liradan fazla eritti. 19 Temmuz 2013 Cuma günü, Borsa İstanbul’da Koç Grubu altında işlem gören 12 şirketin 89.2 milyar lira olan piyasa değeri, Perşembe günü 1. seans itibarı ile 83.9 milyar liraya geriledi.
 
RÖVANŞ MI?
 
Gezi Olayları’nı ve eylemcileri desteklemesi ile tanınan Divan Oteli’nin de sahibi olan Koç Grubu şirketlerine karşı düzenlenen Maliye operasyonu, piyasa çevrelerine, medya patronu Aydın Doğan’ın şirketlerini hedef alan vergi incelemeleri ve cezalarını hatırlattı. Bu durum, endişeleri arttırdı.

Maliye Bakanlığı, daha önce büyük şirket ve işadamlarına karşı başlattığı vergi incelemelerinden farklı olarak, bu sefer ‘aramalı inceleme’ yolunu seçti. Bu inceleme için de sulh hâkimi ve savcılıktan karar çıkartıldı. Bilindiği gibi, böyle bir karar çıkartabilmek için Maliye Bakanlığı’nın savcılık makamına delil sunması gerekiyordu. Bakanlığı harekete geçiren şey, ‘bir ihbar’ oldu. Aramalı inceleme başlatılmasındaki gaye; ‘normal incelemede kaçırılma ihtimali olan bilgi ve belgelere ulaşmak’ diye gösterildi. Yetkililer, daha önce Aydın Doğan’a yönelik incelemede dahî bu yöntemin kullanılmadığına işaret etti.
 
Sinyal gelmişti
 
Uluslararası Reuters haber ajansı, konu ile ilgili haberinde Eurasia Grubunun, geçen hafta yayınlanan notundaki, “Başbakan Erdoğan, daha önce Koç Grubu, Boyner ve Garanti Bankasını işaret etmişti. Bu şirketler günah keçisi haline gelebilir ve Erdoğan’ın doğrudan veya dolaylı yaptırımlarına maruz kalabilir” değerlendirmesini hatırlattı.
 
EPDK: İlgimiz yok
 
EPDK yetkilileri, TÜPRAŞ denetiminin rutin programında yer almadığını belirterek, “Bu denetim, bizim dışımızda gelişmiş bir uygulama. Bizim ulusal marker konusunda düzenli denetimlerimiz oluyor, ancak, bu program içerisinde TÜPRAŞ yoktu” dedi. Koç Grubu iştiraklerinden Tüpraş, Aygaz, Opet ile Shell&Turcas’ta başlayan marker denetimi ve vergi incelemesi, taraflarca rutin bir gelişme olarak değerlendirilse de yatırımcıların zihninde soru işaretleri oluşturdu.
 
Yabancılar tedirgin
 
Borsa Yatırımcıları Derneği Başkanı Ali Bahçuvan, “Yabancı yatırımcı için incelemelerin siyasi bir denetim mi, rutin bir denetim mi olup olmadığı konusu soru işaretleri oluşturuyor. İncelemeler diğer borsa şirketlerini özellikle bankaları da kapsayacak şekilde yaygınlaşırsa sermaye piyasaları için olumsuz etkisi olur.” dedi.
 
1 hafta sürebilir
 
Denetime alınan şirketlerden Shell&Turcas’tan bir yetkili, incelemenin 30 Temmuz’a kadar sürmesinin beklendiğini kaydetti. Shell’in de Tüpraş’ta yüzde 2 oranında hissesi bulunuyor. Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, Vergi Denetim Kurulu tarafından, mahkeme kararına dayanarak bazı mükelleflerin kanuni merkezlerinde aramalı inceleme faaliyeti yürütüldüğü belirtildi; Vergi Usul Kanunu’na göre detaylı bilgi verilmesinin söz konusu olmadığı kaydedildi. 
Burgan Yatırım Tüpraş analisti Umut Öztürk, “Vergi tarafından ceza gelir mi? Asıl problem orası. Çünkü daha önce vergi tarafında ceza geldi. Sonuç gelene kadar hisseler volatil gider. Şu an korku satışları geliyor. Sonucu beklemek gerekiyor. Hisse ile görüşlerimizi ‘tut’ olarak koruyoruz.” dedi.
 
Önceki inceleme
 
Tüpraş’a; daha önce de 2005-2009 hesap dönemleri için toplam 605 milyon TL’yi bulan vergi cezası gelmiş ve 2011 yılında yeniden yapılandırmadan faydalanarak borcu 153 milyon TL’ye inmişti.
 
Yalçın Doğan: Koç, şimdi o hesabı veriyor
 
Bırak bu lafları, “vergi denetimi” ile karışık, buz gibi polis baskını TÜPRAŞ’a. Doksan yıldır bu ülkede şirketler vergi denetiminden geçiyor.

Vergi denetmenleri hangi şirkete giderken, yanlarına bir de polis alıyor, hem de yirmi tane. Gösterdikleri gerekçe de, ince bir teknik. “Polis ürünlerin standardını kontrol ediyor.” Helal olsun o uzman polislere ve onu yetiştiren devlete. Denetim filan değil,
TÜPRAŞ’a buz gibi baskın.

Tıpkı Divan Oteli gibi, TÜPRAŞ da Koç grubuna ait, TÜPRAŞ ve Divan kardeş firmalar. Günümüzde Divan Oteli ile kardeşlik büyük dezavantaj. Bunu Tayyip Erdoğan hiç saklamadan dile getiriyor. Gezi’ye duyduğu tepkiyi hâlâ anlatırken ve geçenlerde: “Teröre destek veren, otelini eylemcilere açanlar bunun hesabını verecek.”

İşte, Koç şimdi o hesabı veriyor, TÜPRAŞ’a baskınla. Hem de, TÜPRAŞ’ın ilk beş yüz firma arasında birinci ilan edildiği günün sabahında. Oysa, Gezi eylemleri sırasında Divan Oteli’nde yaşananlar insanlık dışı. Polis otele girip, her yere biber gazı sıkıyor. Otel müşterisi yabancı turistler kapıların altına ıslak havlu serip korunmaya  çalışıyor, içeridekiler en alt kata sığınmaya çabalıyor. Divan Oteli en büyük şiddetin uygulandığı yer. Maliye’den yapılan açıklama ise tam komedi: “Birçok sektörde, mahkeme kararıyla vergi incelemesi başlattık.”
 
Osman Arolat: Siyasi cezalandırma
 
Dünya Gazetesi yazarı Osman Arolat’ın, Tüpraş baskını hakkındaki görüşleri şöyle: Koç Holding’in Aygaz ve Tüpraş şirketlerine Vergi Denetim Kurulu’nun polis eşliğinde denetim başlatması piyasalarda tedirginliğe yol açtı.

Maliye Bakanı Şimşek, Kurulun denetimini “gezi parkı olaylarıyla ilgisi olmayan rutin inceleme” olarak açıklarken, EPDK ve Maliye Bakanlığı yazılı açıklamalarında farklı değerlendirmelerin yer alması, piyasada incelemenin “rutin değil, siyasal baskı” olarak yorumlanmasını da beraberinde getirdi. 

Siyasilerin ve bürokratların şirketlerle ilgili bu tür açıklamaları olumsuz sonuçlara konu oluyor. Bilindiği gibi Gezi olayları sırasında polis ve gazdan kaçanlar Divan Oteli’ne sığınmışlar, ancak polis otel içerisine gaz sıkarak boşaltmıştı. Bu olayın ardından, Başbakan Erdoğan, Koç grubunu suçlayan bir demeç vermişti. O nedenle piyasada bu denetimlerin “siyasal ve cezalandırıcı bir tutum” olduğu konuşulmaya başlandı. Bu ise piyasalarda olumsuz bir rüzgar esmesine neden oldu.
 
Uğur Gürses: ‘Ayıplı bir tarz’
 
Radikal Gazetesi yazarı Uğur Gürses, baskını şöyle yorumluyor:
“Önceki günün ilk yarısında, Haliç’teki tarihi tersanenin ihalesini hükümete yakın iki ayrı konsorsiyum ’al gülüm-ver gülüm’biçimde pey sürerek sonuçlandırırken akşam saatlerinde İSO 500 listesinde birinci sırada olan Koç Grubu’na ait Tüpraş ve yine büyük şirketlerden biri olan Aygaz ve Opet’e polisli-vergi denetmenli bir operasyon yapılıyordu. Enerji ile ilgili üst kurul olan EPDK, bu baskınların rutin olmadığını açıklıyordu. Malum Başbakan, Gezi protestoları sonrasında kimi şirket ve bankalara hukukta yeri olmayan biçimde ’hesap soracağını’ ilân etmiş, ” Ümüklerini sıkacağız “ demişti. Koç Grubu şirketlerine yapılan bu denetleme baskınının, baştan ’kriminalize’ edilerek yürütüldüğü gözleniyor. Türkiye’nin en kurumsal ticari gruplarından birine etiketlenen ’kaçakçılık şüphesi’, hiçbir şey olmasa da itibar kaybettirme hesabıyla yapıldığı için ayıplı bir muamele zaten. Bu tarzın, ’eski Türkiye’nin kötü alışkanlarından olduğunu en iyi muhafazakârlar bilir.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamasına bakılırsa bu baskının ’Gezi ile ilgisi yok’. Ama grubun şirketlerine aynı anda baskın yapılması, tesadüfle açıklanamıyor. Bakana bu ’tesadüfü’sordum, yanıt vermemeyi tercih etti.”-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=