Lütfen bekleyin..

5 bin yıl önceki bilgileri arıyorlar

17 Haziran 2013, 16:15

Kültepe kazısı Başkanı Prof. Dr. Kulakoğlu, Kültepe'de, günümüzden 5 bin yıl öncesine yani Tunç Çağı'na ait alanlarda çalışma yapmayı planladıklarını söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 Kültepe kazısı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "Günümüzden 5 bin yıl öncesine yani Tunç Çağı'na ait alanlarda çalışma yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmalar yaklaşık 70 kişilik bir bilim heyeti ile yürütülecek" dedi.

Kayseri-Sivas karayolunun 20'nci kilometresinde bulunan Kültepe Kaniş/Karum Höyüğünde, 1948 yılında başlayan ilk sistemli kazılar bu sene 66'ncı yılına girdi. 

AA muhabirine kazı çalışmalarını değerlendiren Kazı Başkanı ve Ankara ܜniversitesi Öğretim ܜyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "Kültepe" adının, dünya müzelerine ve eski eser pazarlarına dağılan ve "Kapadokya tabletleri" olarak tanımlanan çivi yazılı belgelerin ilk ortaya çıktığı 1871 yılından beri bilindiğini söyledi.

Kültepe'de ilk kazıyı 1893-1894 yıllarında Ernst Chantre'nin yaptığını ifade eden Kulakoğlu, onu 1906'da H. Winckler ve H. Grothe'nin Tepe'de yürüttükleri kısa süreli kazıların izlediğini anlattı.

Çalışmaların Aşağı Şehir'de (Karum) yoğunlaşacağını ve günümüzden 5 bin yıl öncesine ait bilgilere ulaşılmaya çalışılacağını vurgulayan Kulakoğlu, şunları kaydetti:

"Kazılarımıza 15 Haziran itibarı ile başlamış bulunuyoruz. Anadolu tarihini başlatan bir merkez olması itibarı ile de Karum kısmındaki çalışmalar çok daha önemli ve daha özel bir çalışma gerektiriyor. Bu sene de Karum alanında bir açmamız olacak ve günümüzden 5 bin yıl öncesine yani Tunç Çağı'na ait alanlarda çalışma yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmalar yaklaşık 70 kişilik bir bilim heyeti ile yürütülecek. Bu heyetin dışında da kazılara çeşitli üniversitelerden öğrenciler katılacak. Çalışmalarımız yaklaşık 3,5 ay sürecek. Çalışmalarda en büyük hedefimiz. Karum alanında özellikle yazılı belgelerin çıktığı alanlarda yeni keşiflere ulaşabilmek ve daha erken dönemlere ait tabakaları kazabilmek." 

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Kayseri Büyükşehir Belediyesinin Kazıları desteklediğini anlatan Kulakoğlu, "Mehmet Özhaseki'nin burada alan temizliği ve kazılara yaptığı katkıların yanı sıra özellikle Kültepe'nin tanıtılması için yaptığı çeşitli kültür turları var. Kültür turları içindeki tiyatro gibi çok özel bir etkinlik söz konusu. Türkiye'de benzeri olmayan bir etkinlikler yaptıkları için kendilerini çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.  

- Kültepe'nin önemi

Kültepe, Kaniş ve Karum'da yapılan kazılarda, bölgenin tarihinin günümüzden 5 bin yıl öncesine kadar gittiğinin ortaya çıktığını vurgulayan Kulakoğlu, Anadolu'nun bu süreç içinde geçirdiği tarihsel, ekonomik veya kültürel aşamaların ülkemizdeki diğer höyüklerden veya yerleşim yerlerinden de takip edilebildiğini ifade etti.

Ancak, milattan önce 2 binin ilk çeyreğine ait bilgilerin, başka bir merkezde karşılarına çıkmadığını dile getiren Kulakoğlu, "ܜstelik bu bilgiler sadece Anadolu değil, aynı zamanda komşu coğrafyaların karanlıkta kalan dönemlerini de aydınlatmaktadır" diye konuştu.

Kültepe çivi yazılı belgelerinin, günümüze kadar ülkemiz topraklarında ele geçen en eski tarihli belgeler olduğuna dikkati çeken Kulakoğlu, şöyle devam etti:

"Bu bakımdan Kültepe, Anadolu tarihinin başladığı yerdir. Bugüne kadar, Kültepe'de yaklaşık 25 bin çivi yazılı belge keşfedildi. Bu belgelerin başında milattan önce 2 binin ilk çeyreğinde, Anadolu'da yerel krallıkların varlığı, bunlar arasında da Kaniş Krallığı'nın en büyükleri ve en güçlüleri olduğu ve Kaniş'in onun idare merkezi olduğu anlaşılmıştır. Milattan önce 2 binin başlarından itibaren Assurlu tüccarlar, Anadolu'nun zengin maden varlığı ile doğal kaynaklarından yararlanarak, ticaret yapmak amacıyla kuş uçumu bin kilometre uzağındaki Kuzey Mezopotamya'da bulunan Asur'daki gelişmiş ticaret sisteminin de desteğini alarak, Kaniş'e gelmeye başlamışlardır."

Kaniş ve Karum Kültepe-Kaniş ören yerinin, 550 metre çapında, 20 metre yüksekliğinde bir höyük ve onu çevreleyen yaklaşık 2-2,5 kilometre çapındaki bir aşağı şehirden oluştuğunu anlatan Kulakoğlu, "Höyükteki yerleşim, Eski Tunç Çağı, Orta Tunç Çağı (Asur Ticaret Kolonileri Çağı), Demir Devri, Helenistik ve Roma dönemlerini içeren kültür katmanlarına sahiptir" dedi. AA

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=