Lütfen bekleyin..

Tarihin en kısa vekillerine son kıyak: 32 saat mesai için 4 yıllık prim

07 Ekim 2015, 10:47

Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekillerinin, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK'ya müracaat etmeleri halinde 4 yıl boyunca sosyal güvenlik primlerinin Meclis bütçesinden karşılanacağını bildirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hürriyet'in haberine göre, Parlamento tarihinin en kısa süreli döneminde ancak 32 saat Genel Kurul mesaisi yapan milletvekillerine son bir jest çıktı. 2 yılı doldurmadıkları için henüz milletvekili statüsünde emekli olamayan vekillerin 4 yıllık sosyal güvenlik primleri, çalışmasalar bile Başbakanlık Müsteşarı'na endeksli olarak Meclis bütçesinden ödenecek. 25'inci yasama döneminde 4 ay gibi kısa bir süre parlamenter unvanını taşıyan TBMM üyeleri, seleflerinin 2012'de getirdiği yasal hükümlerden faydalanacaklar. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, milletvekillerine gönderdiği yazıyla yeni sosyal haklarını anımsattı. Yılmaz'ın, iki yılı doldurmadıkları için emekliliği hak etmeyen milletvekillerine verdiği bilgi şöyle:

“Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK'ya müracaat etmeleri halinde erkekte 25, kadında 20 yıllık hizmet yılının dolumuna kadar olan süre içerisinde 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarı'na endeksli primin; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı; vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile bir işverene tabi olarak çalışanların ödedikleri primler ile Başbakanlık Müsteşarı'na ödenen prim arasındaki farkı TBMM bütçesinden karşılanacaktır.”

SAĞLIK, PASAPORT, TRAFİK… 2012'DE TORBA KANUNLA GETİRİLDİ

Meclis Başkanı'nın yazısında ayrıca “Aday olmayan veya aday olup da tekrar seçilemeyen milletvekillerinin tedavi yardımı mevcut haliyle aynen devam edecektir.” denildi. Milletvekilliği biten ve emeklilik aylığına hak kazanmamış vekillerin Başbakan Müsteşarının maaşına denk bir şekilde sigorta primlerinin dört yıl boyunca karşılanacağı açıklandı. Bu da ayda 320 TL'ye denk geliyor. Milletvekillerine prim ayrıcalığının Meclis'te 17 Ocak 2012'de kabul edilen torba kanunla getirildiği anlaşıldı.

VEKİLLERİN SAĞLIK HAKLARI

Eski ve mevcut milletvekilleri ve birinci derecedeki yakınları yurtiçindeki tüm sağlık giderleri Meclis bütçesinden karşılanıyor. Kadın milletvekillerine de kamu çalışanlarına olduğu gibi 16 hafta doğum izni hakkı tanındı. Ayrıca milletvekilllerinin, diş tedavisi olan 8 tane implant hakkı var. Bu tedavilerin tamamı da Meclis'in bütçesinden karşılanıyor. Milletvekilleri istedikleri hastanede “VIP hasta” olarak tedavi oluyor. Milletvekillerinin 25 yaşına kadar evli olmayan kız ve erkek çocukları eğitim şartı aranmaksızın ailelerinin sosyal güvencesinden yararlanabiliyor. SGK'lı olmayan birine organ bağışı yapan vatandaşların tedavi masraflarını SGK karşılamıyor. Ancak milletvekiline bağış yapılırsa, bu yönetmelik kapsamına girip girmediğine bakılmaksızın TBMM bütçesinden karşılanıyor. Vekiller, sözleşmesiz eczaneden ilaç alsalar da devlet karşılıyor. Milletvekilleri, ayakta tedavilerde 5 kalem ve üç aylık tedavi dozu alabilirler. İlaç bitim tarihinden 15 gün öncesinden ilaçlarını temin edebilirler. Vatandaşlar, hareketli ve sabit diş protezlerini ancak 4 yılda bir yenileyebilirken, milletvekilleri 2 yılda bir yenileyebiliyor. TBMM üyelerinin ölümleri halinde, Devlet Memurları Kanunu'na göre en yüksek devlet memurunun almakta olduğu aylığın (ek gösterge dahil) 12 aylık tutarı ölüm yardımı olarak TBMM bütçesinden ödeniyor. - hürriyet

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=