Lütfen bekleyin..

MHP'den çiftçiye mazot 1 Lira 75 kuruş olsun teklifi...

29 Eylül 2015, 16:59

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, üretimde kullanılan mazottan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) alınmaması için kanun teklifi hazırladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kanun teklifi kabul edilirse, çiftçiye mazotun litresi 1 lira 75 kuruş olacak...

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, çiftçilerin kullandığı mazot, gübre, ilaç, tohum, fide, yem ve elektrikten vergi alınmaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) 2 kanun teklifi verdi.

Kalaycı, "Hükümet çiftçinin artan masraflarına karşın nasıl ekim yapacağını hiç umursamamaktadır. Ekim sezonu gelmiş gübre fiyatları yine tavan yapmıştır. Gübrenin tonu 2 bin liraya yaklaşmış, mazot fiyatı 4 liraya dayanmıştır. Bu yıl hasat ettiği arpayı ve buğdayı geçen yıldan daha ucuza satmak zorunda kalan çiftçimiz, geçimini borçla sürdürmekte ve ağır girdi maliyeti altında ezilmektedir. Bankalarca kıskaca alınan çiftçimizin borçları her yıl katlanarak artmaktadır. Çiftçiler borcunu ödeyebilmek için traktörünü, tarlasını satmak zorunda kalmaktadır. Mazot fiyatının yarısından fazlasını ÖTV ve KDV oluşturmaktadır. Gübreden de yüzde 18 nispetinde KDV alınmaktadır. Çiftçiler, mazot, gübre ve diğer girdiler için ödediği KDV'ni işletmeler gibi indirim konusu yapamamaktadır. Ödenen KDV olduğu gibi çiftçinin üzerinde kalmaktadır. Dolayısıyla, çiftçiler, aldığı destekten daha fazlasını vergi olarak devlete ödemektedir. Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği, sarf ettiği mazot ve gübrenin onda birini bile karşılamamaktadır" dedi.

Mustafa Kalaycı kanun teklifleri kabul edilirse çiftçinin mazotu 1 lira 75 kuruştan alacağını ifade ederek, "Bugün lüks arabaların aldığı mazotun fiyatıyla, çiftçinin kullandığı mazotun fiyatı aynıdır. Bunun hiçbir gerekçesi ve izahı olamaz. Diğer taraftan gemilere, yatlara ve teknelere vergisiz mazot satılmaktadır. Çiftçilere de ucuz mazot satılması artık elzemdir, gereklidir. Tarımsal girdilerin çok pahalı olması çiftçilerin üretim yapmasını güçleştirmiştir. Çiftçilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve rekabet güçlerinin artırılması için başta mazot olmak üzere temel girdileri üzerindeki vergiler kaldırılmalıdır. TBMM Başkanlığı'na verdiğim ÖTV kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi ve KDV kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi ile tarımsal üretimde kullanılan mazottaki ÖTV ve mazot, gübre, elektrik, ilaç, tohum, fide ve yemdeki KDV'nin kaldırılması öngörülmektedir. Buna göre, mazotun litresi 1 lira 75 kuruş olmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak 1 Ekim Perşembe günü açılacak TBMM'nde bu kanun tekliflerinin hızla görüşülerek kabul edilmesini bekliyor ve destek vermeleri için diğer siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz" diye konuştu.

ilgili haber:

MHP'den kan ağlıyan emeklinin yüzünü güldürecek teklif...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Hakkı
901 gün önce
Güzel teklif lakin her çiftcinin traktörü yok. Olmayan çiftci ne yapacak. Herkes traktör mü alacak. Çoğu gidip arabasına koyup gezecek. Mazotu indireceğinize aracıyı ortadan kaldırın tüm vatandaş ucuz gıda ile tanışsın.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=