Lütfen bekleyin..

Demirtaş'tan AKP'ye: Bismillahlı değil...

24 Eylül 2015, 10:32

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır'da bayram namazı çıkışı açıklama yaptı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Demirtaş, AK Parti'nin YSK tarafından yasaklanan seçim şarkısıyla ilgili bir soruya ''AKP'ye tavsiyem; Bismillahlı değil, Tövbe Estağfurullahlı seçim kampanyası yapsalar daha yerinde olur'' cevabını verdi.

HDP Eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Kurban Bayramı namazını Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’ndeki İmamı Şafii Camii’nde milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, Altan Tan ve Diyarbakır Büşükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ve vatandaşlarla birlikte kıldı. Demirtaş, cami çıkışı hem bayram mesajı verdi hem de gündem ile ilgili soruları yanıtladı.

Bayram tadında bayramları karşılamadıklarını, bayramın ruhuna ve bayramın kendilerine verdiği mesaja uygun bir yaşam inşa edebilmeleri halinde her günlerinin bayram tadında geçeceğini söyleyen Demirtaş, "Bayramı büyük acılarla karşılayan bütün kardeşlerimize de sabırlar diliyoruz. İnşallah yakın zamanda hem coğrafyamızda hem bütün bölgede kanın aktığı zulmün olduğu her yerde insani değerlerin üstün olduğu bir geleceği kavuşuruz. Kurban Bayramı bu vesileyle ülkemize bütün dünyaya barışın vesilesi olsun. Allah hepinizden razı olsun" dedi.

"ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN PARÇASI OLMAMAK İÇİN HÜKÜMETTE YER ALDIK"

Demirtaş, seçim hükümetinde yer alan HDP’li iki bakanın istifa etmelerinin ardından  okudukları metin ile ilgili yapılan tartışmaların hatırlatılması üzerine, "Partimiz, o günkü koşullarda bir çözümsüzlük politikasının bir parçası olmadığını, olmayacağını göstermek için seçim hükümetinde yer aldı. Ama, AKP hükümetinin hiçbir şekilde paylaşımcı olmadığını, çözümden yana olmadığını göstermek için de her dakikasını AKP zihniyetini teşhirle uğraşmıştır. Ve bu teşhirin tamamlandığını düşündükleri anda istifa etmişlerdir. AKP hükümeti ve geçici başbakanı hiçbir şekilde kendilerinden olmayan hiç kimseyi maalasef hükümet ortağı olarak kabul etmiyorlar. Toplum bunu iyi görmeyi, bunun göstermek için zaten hükümette yer aldık. Neden AKP ile koalisyon yapmıyorsunuz diyenlere buyurun görün. Kendi düşüncelerinde olmayanları haşa insan yerine bile koymuyorlar. Bunu gösterdik işte. Düşünün bir bakan ilçeye giriş yapamıyor. Yok yurtdışına çıkış yasağı getiriyor. Sen kendini ne zannediyorsun, geçici bir başbakansın. Sana düşen şey bakanların eşit şekilde koordinesiydi. Ama Sayın Davutoğlu bunu bile başaramadı" diye konuştu.

"EVET, METNİ BİZ ORTAKLAŞTIRDIK''

Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından eleştirilen iki bakanın açıklama metni ile ilgili, "Şimdi onların açıkladığı metne gelince parti genel merkezinde açıklanan metnin elbette genel merkezimizin ve benim bilgim dahilinde açıklamalardan daha doğal ne olabilir. Evet metni biz ortaklaştırdık, siyasi bir metin olarak partimizin bir deklarasyonu olarak sayın bakanlar genel merkezimizde ortak kararımız olarak okumuşlardır. Onlar alışmışlar illa saraydan bir metin gelecek okuyacak bizde öyle olmuyor. Bizde saray yok. Kendi metnimizi kendimiz hazırlıyoruz" dedi.

''YENİLECEKLER AMA TÜRKİYE KAZANACAK"

Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinin adil ve eşit olmadığını, şimdi yapılacak olan seçimin de eşit ve adil olmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:
"Biz eleştirilerden muaf bir parti, eleştirilerden muaf kişiler değiliz. Kusursuz dört dörtlük değiliz. Eksiklerimiz var, yetmezliklerimiz var, yanlışlarımız var. Elbette bütün bu yanlışları hem halkımız eleştirebilir hem siyasi partiler rakiplerimiz eleştirebilir. Biz bütün bunları hem demokratik çerçevede hem de insani beşeri hukuk çerçevesinde nezaketen sürdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Muhataplarımız hukuka uymuyorlar, Anayasa’yı tanımıyorlar. Kanunları ve ahlakı tanımıyorlar. Nezaketi tanımıyorlar. Evet bu seçim bizim ve diğerleri arasında geçecek. Yani halktan, haktan, adaletten yana bir parti ile hakkı gasp etmiş olanlar arasında geçecek. Anayasayı ihlal etmiş olan, devlete darbeyle el koymuş olan hükümete darbeyle el koymuş olanlar arasında geçecek. Devletin bütün hazinesi onların, bürokrasi onlara çalışıyor. Valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, medya ellerinde. Hakim savcı onlara bağlı. Yüksek Seçim Kurulu onlara bağlı. Bütün bunlara karşı bir Allah’ımız bir de halkımız var diyoruz öyle kampanyası yürütüyoruz. Çok şükür mahcup olmuyoruz. İnşallah 1 Kasım’da da mahcup olmayacağız. Çünkü bize karşı elindeki gücü zulüm aracı olarak kullananlar geçmişte de yenildiler şimdi de yenilecekler. Evet yenilecekler ama Türkiye kazanacak. . Cumhurbaşkanı, cumhurun başı olsaydı bütün partilere eşit davranırdı. Halen bir partinin genel başkanı gibi davranıyor. Geçen defa biz HDP olarak hem seni yendik hem AKP’yi. Bu defada istiyoruz yine meydanlara çık, çıkma demiyoruz. Devletin olanaklarını kullanma diyoruz."

"HDP’YE OY VERMEYE ZORLANDIĞINI SÖYLEYEN ÖNCE BİZE BAŞVURSUN"

Demirtaş, YSK’nın sandıkları birleştirme, bir alanda toplama tartışmaları olduğunu hatırlatarak, "Bu Anayasaya uygun değil. Taşımalı sistem sandık olmaz. Seçmen sandık numarası ve adresi neredeyse orada kullanacak. Son birkaç güne girildiğinde gerçekten güvenlik yoksa orada içinde bizim üyelerimizin de olduğu seçim kurulları orada beraber tartışırız beraber kararını veririz. Ama, bu sayı 3-5 sandıktır binlerce değildir. Onun dışında sandıklarla ilgili herhangi bir güvenlik problemi yoktur. İsteyen kendi vicdani kanaatince oyunu kullanacak. Kim ki biz HDP’ye zorla oy ver baskısı görüyoruz diyorsa lütfen bize ulaşsın. En önce biz kendisinden özür dileyeceğiz. Özgürce oy kullanması için gerekeni biz önce yapacağız. Kimse korkarak bize oy vermezin. Allah’tan başka kimseden korkmasın insanlar. Herkes vicdani kanaatince gidiyor sandığın başına kimse kimseyi de denetlemiyor. Kimse kimseye silah dayatarak oy kullandırtmıyor. Ama, bunlar HDP’ye tehditle oy verdiriliyor diyerek seçmeni sandığa götürmeyecek bazı operasyonlar yapıyorlar. Sandıkları birleştirecek, 10 köyü bir köye götürecekler. Fakir fukara oy kullanamazsın diye her türlü fırıldağı çevirmeye çalışacaklar" dedi.

''TÖVBE ESTAĞFURULLAH’LI SEÇİM KAMPANYASI YAPSINLAR''

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, YSK tarafından yasaklanan AK Parti’nin ’Bismillah’ ile başlayan seçim şarkısı ile ilgili ise, "Bunlar dini de parayı da adaleti de her şeyi de seçime alet ediyorlar. Bunlar küçük sıradan değerler değil. YSK’ın verdiği kararı gördünüz. Buradan da bir mağduriyet çıkarmaya çalışacaklar. Seçimde 'Bismillah’ kullanmak yasak değil aslında. Fakat AKP’ye tavsiyem 'Bismillahlı’ seçim müziği yapacağına 'tövbe estağfurullah’lı seçim kampanyası yapsalar daha iyi olur" diye konuştu.

aktaran hürriyet

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/45481.jpg

Etiketler : Selahattin Demirtaş, hdp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
M.PAKİŞ
910 gün önce
Ne gelirse başımıza kendi noksanımız veya günahımızdandır herkes günahına tövbe edip bilhassa Namus edep günahlardan uzak durup herkesin hakkına riayet edilse birbirini kardeş olarak görse bunlar olması mümkün değil olsa bile kısasa kısas haklara riayetle dış güçlerin oyunu olduğu için seferberlik uygulamasına geçilmeli zaman kaybedilmeden bilhassa önümüzdeki seçimde gerekli kanuni prosedürler yapılıp dış kaynakların emirlerine uymayacaklarına vatana ve görelilerine zarar vermeyeceklerine Müslüman için kuran ,hırstıysan için İncil üzerine yemin ettirmeli etmeyen vatandaşlıktan çıkartılmalı ve oy kullanma hakkının kaybetmiş olmalıdır yemini bozanları takip edin halleri ne olacak görün hakka uymanın da kardeşliğinde mükafatı büyük olacaktır daha önceden uygulasaydık diyeceksiniz dir.İlahiyet bilgisine sahip olanlar aklı salim olur diğer kesimler bu gerçekleri tam olarak anlıyamaz Allah kabilyat vermiş olanlar dâhiler elbette anlar.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=