Lütfen bekleyin..

‘Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’ ÖYP kaldırıldı

22 Eylül 2015, 20:23

"Üniversitelere yandaş atamanın önü açıldı"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Üniversitelere öğretim üyesi alımında torpil ve kayırmacılığın önünü açacak değişiklik yapıldı. Üniversitelere araştırma görevlisi alımında torpile son veren puana göre atama sistemi olarak bilinen ÖYP uygulamasına son verildi. Yükseköğretim Genel Kurulu, 27 Ağustos’ta aldığı kararla 2016 yılından itibaren ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) uygulamasını kaldırmaya karar verdi. Kararı bir yazıyla Maliye Bakanlığı’na bildiren YÖK2016 yılı Bütçe Kanununa ÖYP ile ilgili hüküm konulmamasını istedi. YÖK’ün bu kararının altında tıpkı KPSS sınavının kaldırılmak istenmesinde olduğu gibi üniversitelerde yandaş kadrolaşma arzusunun yattığı ifade ediliyor.

BÜTÇE KANUNU OYUNU

ÖYP ile her yıl merkezi Yönetim bütçe kanunlarıyla araştırma görevlisi kadrosu veriliyor. Bu kanunlarda verilen kadro sayısı kadar araştırma görevlisi YÖK tarafından puanlarına göre merkezi olarak atanıyor. Merkezi yerleştirme olması nedeniyle torpil ve kayırmacılığa imkan tanımayan ÖYP, her yıl Bütçe Kanununa konulan bir hükme dayanılarak yürütülüyor. Bütçe kanunları yıllık olduğundan, bütçe kanununda ÖYP’ye ilişkin bir maddeye yer verilmemesi, uygulamayı durdurmak için yeterli sayılıyor. Bütçe Kanunu tasarısını hazırlayan Maliye Bakanlığı, ilgili hükme 2016 yılı Bütçe Kanununda yer vermeyecek.

MUHALEFETE TUZAK

ÖYP Bütçe Kanununa değil de normal kanunlara dayalı olsaydı, ilgili maddenin kaldırılmasına ilişkin verilecek bir kanun teklifi muhalefetin sert tepkisi ile karşılaşabilecekti.Ancak Bütçe Kanununa ÖYP’ ye ilişkin hüküm konulmayarak konu muhalefetin dikkatinden kaçırılmak isteniyor. Böylece muhalefetin desteğiyle kabul edilecek olan Bütçe kanunun kabulüyle ÖYP uygulamasına son verilmiş olacak. YÖK ve hükümet ise muhtemel kamuoyu tepkisine karşı muhalefeti de sorumlu tutacak.

AMAÇ YANDAŞ KADROLAR

ÖYP’nin torpil ve kayırmacılığı büyük oranda sona erdirdiği biliniyor. Önceki yıllarda ÖYP ile alım yapmak istemeyen rektörlere kadro vermeyen ve rektörleri ısrarla ÖYP’ye zorlayan YÖK bu uygulamayı sona erdirdiği merak ediliyor. YÖK’ün bu kararının altında tıpkı KPSS sınavının kaldırılmak istenmesinde olduğu gibi üniversitelerde yandaş kadrolaşma arzusunun yattığı ifade ediliyor.Her yıl ÖYP kapsamında atama yapılabilmesi için bütçe kanunlarına özel hüküm konularak kadro tahsis ediliyor. Kadro tahsis edilmediği takdirde atamalarda gerçekleşmiyor. Böylece ÖYP uygulaması kaldırılmış oluyor. Bu güne kadar bütçe kanunları ile yaklaşık 19 bin kadro ÖYP kapsamında araştırma görevlisi ataması için tahsis edildi.

ÖYP NEDİR?

ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) 2008 yılından bu yana uygulanıyor. Eskiden her bir fakülte kendi yaptığı sınavla “Cari usul” atama yöntemiyle araştırma görevlisi alıyordu. Bu yöntemde ise kayırmacılık-torpil iddiaları sürekli gündemdeydi. Atamalardaki şayiaların ve haksızlıkların önüne geçmek için mülakata dayanmaksızın yalnızca puana göre merkezi atama sistemi olan ÖYP programı getirildi. Buna göre araştırma görevlisi kadrolarına alım adayların puanı lisans genel not ortalamasının %35’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) alınan puanın %50’si ve varsa yabancı dil puanının %15’i üzerinden hesaplanıyor. Yapılan puanlamanın ardından adaylar sıralamaya tabi tutuluyor ve puanı yeterli olan aday üniversite sınavında olduğu gibi merkezi sistemle tercih ettiği bir kadroya yerleştiriliyor. taraf

YÖK'TEN AÇIKLAMA:

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

Üniversitelerimize 31 Temmuz 2008 tarihinden itibaren ‘Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’ kapsamında Cari usulle araştırma görevlisi alımı yapılmakta olup, 20 Mart 2010 tarihinden itibaren, yeni kurulan üniversitelerimizin öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak ve bu nedenle yüksek lisans ve doktora eğitim programlarını geliştirmek üzere ÖYP uygulamasına geçildi. Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atama sayıları ile bunlardan ne kadarının ÖYP kapsamında ne kadarının cari usulle atanacağı her yıl Merkezi Yönetim Bütçe Kanunları ile belirleniyor, ÖYP kapsamında atanacak araştırma görevlilerinin ise Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda merkezi olarak yerleştirilmeleri hükme bağlandı.

3 BİN 550 KADRO BOŞ KALDI

Bununla birlikte üniversitelerimiz her geçen yıl YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaya başladı, bu da çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosunun kullanılamamasına yol açtı. 2010-2014 yılları arasında Bütçe Kanunlarıyla bu amaçla tahsis edilen kadrolardan yaklaşık 3 bin 550’si boş kaldı. Diğer taraftan ise son dönemde artan üniversite sayısına paralel olarak öğretim elemanı ihtiyacı da artmış olup, bu kadroların üniversiteler tarafından kullanılmak istenilmemesi yükseköğretimimiz için bir zafiyet oluşturuyor.

KADRO DAYATMASI OLARAK ALGILANDI

Aralarında ODTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri’nin de olduğu uluslararası sıralamalarda başarı kaydeden bazı üniversitelerimiz başkanlığımızdan hiçbir dönemde ÖYP kadrosu talep etmedi. Başkanlığımız her yıl bu kadroları tahsis etmek durumunda olduğundan, bu konu üniversitelerimizce bir nevi kadro dayatması olarak algılanıyor. ÖYP uygulaması üniversitelerimizde akademik teamüllerin bozulmasına neden oldu, bu uygulama neticesinde hoca-araştırma görevlisi ilişkilerinde bazı sorunlar yaşanmaya başlandı. Bu ve buna benzer gerekçelerden ve üniversitelerimizden gelen taleplerden dolayı ÖYP giriş şartlarına alan sınavı şartı konulduğu da malumdur.

ÜNİVERSİTELERCE TERCİH EDİLMİYOR

Bunun üzerine Başkanlığımızın 01/09/2015 tarih ve 3040 sayılı yazısı ile Maliye Bakanlığı’na ‘ÖYP kapsamında atanacak araştırma görevlisi kadrolarına, üniversitelerden yeterince talep gelmemesi nedeniyle atama yapılamadığını, söz konusu kadroların, üniversitelerden gelen talepler doğrultusunda cari usulle atama yapılacak atama sayısına ilave edilmesi’ hususunu içeren bir yazı yazıldı. Cari usulle araştırma görevlisi atamak torpil anlamını taşımamakta olup, atanma şartları ÖYP kapsamında atanacak araştırma görevlilerinden daha da ağırdır. Örneğin, ÖYP kadrolarına başvurularda yabancı dil şartı bulunmaz iken, cari usulle atanacak araştırma görevlilerinin başvurularında en az 50 yabancı dil puan şartı bulunuyor. Bu kararın alınmasının altında yatan nedenler bazı medya organlarında yer aldığı gibi öğretim üyesi alımlarında torpilin ve kayırmacılığın önünün açılması değil, üniversitelerin ÖYP’nin kaldırılmasına yönelik talepleri, bu uygulamanın akademik camianın yapısıyla uyuşmaması ve üniversitelerce tercih edilmemesi neticesinde her yıl kullanılmayan çok sayıda kadro.

Almış olduğumuz kararın 2016 yılı öncesinde programa dâhil olan araştırma görevlilerini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirtir, bu kararın öğretim üyesi alımlarında torpile ve kayırmacılığa yol açacağı şeklinde eleştirilmesinin doğru olmadığını, kararımızın açıklamamızda yer alan sebeplerden dolayı alındığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Etiketler : öyp, yök,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=