Lütfen bekleyin..

Bölücü Konferansı'nda Türkiye'yi bekleyen büyük tekliye?

26 Temmuz 2013, 14:56

Eylül ayında Erbil'de toplanması planlana Kürt Ulusal Konferansı'nda Türkiye'yi hangi tehlikeler bekliyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak'ta Selahaddin kentinde Kürt Ulusa Konferansı hazırlık toplantısı yapıldı. Barzani'nin başkanlığında yapılan toplantıya PKK'da katıldı. Eğer farklı bir durum olmazsa önümüzdeki Eylül ayında Kürt Ulusal Konferansı toplanacak.

Türkiye kamuoyu ise bu toplantının şimdilik daha çok PKK'nın silah bırakma kararı alıp almayacağı boyutuyla ilgili. Ama bu toplantı sonrası Türkiye'yi uluslararası kamuoyunda çok zor durumda bırakacak bir tablo ortaya çıkabilir.

Bugün Yazarı Adem Yavuz Arslan bugünkü yazısında bu konuya dikkat çekti;

* PKK'nın katıldığı ve taleplerini dikte ettirdiği bir ulusal konferans sonrası PKK ile mücadelenin aynı zamanda Ulusal Konferans ile mücadele anlamına geleceği, böylece PKK'nın ulusal bir kurtuluş örgütü kimliği kazanacağı da bir başka gerçek.

* Öte yandan böyle bir konferansın, Kürtler'in haklarını savunan bir yapı olarak meşru kabul edileceğinden, uzun vadede Türkiye'nin iç işlerine dahil olmaya ve Türkiye'deki Kürtler'in hamiliğini üstlenmeye çalışması da muhtemel.

İşte Adem Yavuz Arslan'ın Kürt Ulusal Konferansı üzerine analizi;

Çözüm sürecinde gözler eylül ayı içinde Erbil'de yapılması planlanan 'Kürt Ulusal Konferansı'nda.

Geçtiğimiz günlerde Barzani'nin önderliğinde ve geniş katılımla Selahaddin'de yapılan hazırlık toplantısında son şekli verilen konferans birçok açıdan tarihi öneme sahip.

Çünkü söz konusu konferansta alınacak kararlar Türkiye, Irak, Suriye ve İran'ı doğrudan ilgilendiriyor.

Peki bu konferans ne anlama geliyor? Kim ne bekliyor ve ne yaşanabilir?

40 YILLIK PROJE

Aslına bakılırsa Kürt Ulusal Konferansı toplama projesi yaklaşık 40 yıllık.
İlk olarak 1976'da Irak Kürdistan Demokrat Partisi tarafından başlatılmıştı. 1982'den sonra PKK konferansı gündemine almış ve ERNK programına koymuştu.

Körfez krizi sonrasında konu uluslararası boyut kazandı ve Avrupa'da toplantılar yapıldı. Hatta 1991'deki Bonn ve Stockholm konferanslarında 'Bütün Kürtçü grupların bir araya gelerek FKÖ türü bir üst kurul oluşturmaları' istenmişti.

Süreç içerisinde PKK, 4. kongresinde somut kararlar aldı. 5. kongrede 'Sürgünde Kürdistan Parlamentosu' kararı alındı ve 1995'te Lahey'de bir sürgün parlamentosu ilan edildi.

28 Temmuz 1995'te Viyana'da gerçekleştirilen toplantıda Öcalan'ın 'Ulusal Kongre bir an önce toplansın' kararı alındı.

Aynı yılın ekim ayında da 'ulusal kongre temas grubu' oluşturuldu.
1997'de Kuzey Irak'ta 'Ulusal Kongre Hazırlık Konferansı' toplandı. Ardından da 13 Aralık 1997'de Brüksel'de ikinci toplantı yapıldı. Sonuçta 24 Mayıs 1999'da Hollanda'da Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) ilan edildi.

Özetle PKK'nın uzun yıllardır gündeminde olan KNK yeni bir proje değil.

Öcalan önce tepki gösterdi sonra sahiplendi

Aslına bakılırsa Öcalan'ın KNK'ya bakışındaki değişkenlikler dikkat çekici.
Çünkü konferansın toplanmasına önce karşı çıktı. 2009'da Erbil'de toplanması planlanan KNK'ya ilişkin 8 Ocak 2009 tarihli avukat görüşmesinde "ABD ve AB'nin desteğiyle yapılacak konferansta ABD'nin oyunlarına alet olunmaması gerekir" demişti.

Ancak konferansın 'kendisi olmadan da' toplanacağını görünce sürece müdahil olmayı tercih etti ve KNK'yı hedefine oturttu.

Nitekim ilerleyen tarihlerde konferansın '5 temel üzerine oluşabileceği' yönündeki talimatlarını örgüte iletti. Yeni duruma uyum sağlayan PKK, KNK'yı kendi talepleri çerçevesinde yönlendirmeye çalıştı.

Mesela 27 Mart 2009 görüşmesinde 'konferansta KNK'nın daha sivil bir organ haline getirilmesi, Kürtler adına diplomatik faaliyetleri yürütecek Filistin Kurtuluş Örgütü gibi bir icra heyetinin oluşturulması, Barzani, Talabani ve PKK'nın bir araya gelerek Kürtler'i temsilen 'Halk Savunma Gücü' oluşturması ve 4 ülkeyi kapsayan hakikat komisyonu kurulmasını' istedi.

ÖCALAN-BARZANİ REKABETİ

Konferansa PKK ve Barzani'nin farklı anlamlar yüklediği muhakkak.
Öcalan'ın, Barzani'nin güçlenmesinden ve adeta Kürtler'in temsilcisi olarak görülmesinden rahatsız olduğu da sır değil.

Nitekim örgüt konferansı; legalleşme, 4 parçada güçlenme, uluslararası meşruiyet kazanma ve halk savunma gücü için adım atma vesilesi olarak görüyor.

Barzani ise öncelikle kendi konumunu güçlendirme derdinde.
Hatta Kürtler'in 'tek inisiyatif sahibi' olma niyeti de var. Bu açıdan Barzani'nin kendine rakip olarak gördüğü PKK'yı doğrudan karşısına almadan etkisizleştirme amacında olduğunu söylemek mümkün.

Konferans üzerinden PKK'nın uluslararası ve bölgesel etkinliğini artırması Barzani'nin hiç de istemeyeceği bir durum.

SİLAH BIRAKMA OLACAK MI?

Türkiye kamuoyu eylül ayındaki KNK'ya daha çok PKK'nın silah bırakma kararı alıp almayacağı boyutuyla ilgili.

Bölgesel Kürt Yönetimi (BKY) konferansa ev sahipliği yaparak Kürtler adına en etkili aktör olma hedefinde.

PKK ise varlığını sorgulatacak kararlar alınmasını engellemeyi ve meşruiyet elde edebilmek için kurumsal bir zemin elde etmeyi amaçlıyor.

PKK konferansta ayrıca, Öcalan'ın çizdiği prensipler çerçevesinde ortak bir 'Halk Savunma Gücü' oluşturmayı hedefliyor.

Yani PKK ve BKY'nin hedefleri örtüşmese de rekabetin aleni hal almaması ve çatışmaya dönüşmemesi için her iki tarafın da temkinli olduğunu söylemek mümkün.

PKK'nın katıldığı ve taleplerini dikte ettirdiği bir ulusal konferans sonrası PKK ile mücadelenin aynı zamanda Ulusal Konferans ile mücadele anlamına geleceği, böylece PKK'nın ulusal bir kurtuluş örgütü kimliği kazanacağı da bir başka gerçek.

Öte yandan böyle bir konferansın, Kürtler'in haklarını savunan bir yapı olarak meşru kabul edileceğinden, uzun vadede Türkiye'nin iç işlerine dahil olmaya ve Türkiye'deki Kürtler'in hamiliğini üstlenmeye çalışması da muhtemel.

Yani, Türkiye konferansa PKK'nın silah bırakması boyutuyla bakıyor ancak bu konferans bölgesel dengeleri temelinden değiştirebilir.

Türkiye için de daha zor bir sürecin başlangıcı olabilir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=