Lütfen bekleyin..

CHP’de üç vekil, aday listesinin dışında kaldı

19 Eylül 2015, 00:56

İşte o isimler...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

YSK’ya teslim edilen aday listesinde, 7 Haziran seçiminde milletvekili olan 131 isimden 128’i yerini korurken Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Orhan Düzgün, Mehmet Şeker listeye giremedi. Listede 425 erkek, 125 kadın yer aldı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ile Muharrem İnce yerini korudu.

YSK’ya teslim edilen aday listesinde, 7 Haziran seçiminde milletvekili olan 131 isimden 128’i yerini korurken Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Orhan Düzgün, Mehmet Şeker listeye giremedi.

Listede 425 erkek, 125 kadın yer aldı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal ile Muharrem İnce yerini korudu.

YSK’ya teslim edilen milletvekili aday listesinde, 7 Haziran genel seçiminde seçilen 131 isimden 128’i yerlerini korudu. Aday listesinde 425 erkek 125 kadın yer aldı

CHP’nin YSK teslim ettiği milletvekili aday listesinde, 7 Haziran genel seçiminde seçilen 131 isimden 128’i yerlerini korudu. CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, 

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yine İzmir ikinci bölge ikinci sıradan aday olduğu listede eski Genel Başkan Deniz Baykal ile Muharrem İnce yerini korudu.

Eski Basın-İş Genel Başkanı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, CHP’nin milletvekili listelerinde öne çıkan yeni isimler oldu.

Akkaya, İstanbul 1’inci bölge 11’inci sıradan, Erdoğdu, İstanbul 3’üncü bölge 10’uncu sıradan milletvekili adayı gösterildi. Erdoğdu’nun seçim bölgesinde, kadınlar lehine bir başka değişiklik de Sibel Özdemir için gerçekleşti.

7 Haziran seçimlerinde 10’uncu sırada yer alan Sibel Özdemir, kontenjan adaya ayrılan 9’uncu sıraya getirildi. CHP’nin akademisyen kökenli adayları arasında yer alan ve ABD’de uzun süre çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Kenan Köymen, Rize’de ilk sırayı aldı. Rize’de, Köymen’in ardından Çetin Keçeli ve Ali Şahinler de listeye girdi.

Ali Balkız da aday 

Bolu’da ise akademisyen Mehmet Burak Cop, 3’üncü sıradan 2’nci sıraya getirildi. Gazeteci Naci Sapan Diyarbakır 1’inci sıra, uzun süredir CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışman kadrosunda bulunan Fatih Gürsul ise Elazığ 1’inci sıra milletvekili adayı oldu.

Van’da ilk sırayı Cemal Şen alırken, CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen ve bu adaylık için bu görevinden istifa eden Ali Öztunç ise Kahramanmaraş birinci sıradan milletvekili adayı oldu.

Eski milletvekillerinden merhum Mevlüt Aslanoğlu’nun oğlu Eren Aslanoğlu, Malatya 2’nci sıra milletvekili adayı gösterildi. Şanlıurfa’da ise ilk sıra, eski parlamenter Mehmet Vedat Melik’in oldu.

Parti meclisi üyesi ve Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Fevzi Gümüş, İstanbul 3’üncü Bölge 11’inci sıradan milletvekili adayı oldu. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanlarından Ali Balkız ise Ankara 8’inci sıradan aday gösterildi. Türkiye’nin Duşanbe Büyükelçiği’nden istifa eden eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ise, Ardahan milletvekili adayı olarak listeye girdi.

28 genç aday var

Kayseri’de, CHP’nin “Efsanevi Belediye Başkanı” olarak nitelendirilen merhum Niyazi Bahçecioğlu’nun oğlu İbrahim Bahçecioğlu, ikinci sıra adayı oldu. Aday listesinde 425 erkek, 125 kadın yer aldı.

Adayların 13’ü ilkokul, 11’i ortaokul, 79’u lise, 447’si ise üniversite mezunu. 28 genç adayın bulunduğu CHP listesinde, 14 seçim bölgesinde ise ilk sırada kadınlar yer aldı.

Orhan Düzgün’ün  yanı sıra Mehmet Şeker ve  Murat Özçelik de listede yer bulamadı. Doç. Dr. Koray Çalışkan da listeye giremedi.

Aktaran: YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=