Lütfen bekleyin..

"AKP politikaları ekonomiyi batırdı"

16 Eylül 2015, 13:13

MHP’li Yılmaz, hükümetin hukuksuz uygulamalarının yatırımcı üzerinde güvensizlik yarattığını söylerken, CHP’li Öztrak, AKP’nin ekonomi üzerinde baskı oluşturduğunu dile getirdi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Dolar ve Euro’nun her geçen gün rekora koşmasını değerlendiren ekonomistler, AKP hükümetinin hukuksuz uygulamaları ve ülkeyi seçime sürüklemesinin bu durumu ortaya çıkardığını söyledi

. MHP Uşak Milletvekili ve Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, “Milletten yetki alamayan bir hükümet icraat yapıyor. Hukuksuz uygulamaları millette güvensizliğe neden oluyor” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da, AKP’nin Merkez Bankasını kullanarak ekonomi üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti.  MHP Milletvekili Yılmaz bugün görevde olan hükümetin yatırımcılar tarafından güvensizlik teşkil ettiğini dile getirdi. Yılmaz şunları kaydetti: “Mülkiyet ve özel teşebbüs hakkına saygı duymuyor. Sanki seçim kazanmış ve iktidarmış gibi icraat yapıyorlar. Bu da içeride elini taşın altına koymuş sanayici, tüccar ve iş adamı gibi risk alan insanların malı mülkü üstünde korku yaratıyor. Korku yarattığı içinde içerde ve dışarıda güvensizlik var. Türkiye borçlu bir ülke olduğu için dışarıdan ve içeriden sermaye akımlarının olması gerekiyor. Sermaye akımlarının hızındaki duraksama, yavaşlama veya hiç gelmemesi herkesi endişelendiriyor.”

Baskı oluşturuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak da, ekonominin sıcak para temelli olmasının Türk lirasının değer kaybetmesi durumunun ortaya çıkmasında ana etken olduğunu kaydetti. Son dönemde ekonomideki kırılganlığa dikkat çeken Öztrak, şunları söyledi: “Siz eğer ekonomiyi bu kadar sıcak paraya dayandırır, şirketlerinizi bu kadar dolarla dövizle yönetirseniz bu tabii ki bir kırılganlık yaratır. Bu çerçevede piyasadaki güven sarsılır. Bu da AKP’nin yanlış ekonomik politikalarından kaynaklanıyor. Aşırı borçlanmalara sebep oluyor. Başka önemli bir gelişme özellikle hukuk devletinde geriye doğru gidildikçe ekonomik istikrarsızlık ortaya çıkar.” Öztrak, AKP’nin Merkez Bankasını kullanarak ekonomi üzerinde baskı oluşturduğunu dile getirerek, Türkiye’nin ekonomik ambargo tehlikesi altında olduğunu söyledi.

TL değer kaybediyor

Öztrak, “AKP’nin gerilemiş politikasıyla, borçlanma ve Merkez bankasının gerektiğinde faiz kullanamayacağı yönünde bir algı yarattılar. Tüm bunlar bir araya geldiği zaman doların önünü alamıyoruz. Dünyada en fazla değer kaybeden para olan Türk lirası, müzakereler başladığında birden bire en fazla değer kaybetmede 5. Sıraya kadar gerilemiştir. Pozitif ayrımcılık süreci başlamıştır. Ama 13 Ağustos’tan sonra Türkiye bu sefer kredi değerlendirmede Türk lirası en çok değer kaybeden para olmuştur. İçeride ekonomik yapıda rezervleriniz yeterli değil. Neye güvenip hareket ediyorlar da Türkiye’yi ambargo tehlikesine götürüyorsunuz. AKP eğer Koalisyon kurmayı başarabilseydi dünyadaki bütün ekonomiler kötüye giderken Türkiye pozitif olarak ayrışacaktı” dedi.

yeniçağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=