Lütfen bekleyin..

Türk milliyetçiliğine düşman AKP’den bölücüye büyük jest!

26 Temmuz 2013, 02:40

Kürtçü-bölücüler kıymete bindi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu’nca Şırnak Havalimanı’nın isminin “Şerafettin Elçi Havalimanı” olarak değiştirilmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

BDP, Şırnak Havalimanı’na eski bakanlardan ve KADEP eski Genel Başkanı “Şerafettin Elçi” adının verilmesine jestle karşılık verecek. Havalimanının açılışı için Cuma günü Şırnak’a gidecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın karşılanması için BDP 20 bin kişilik davetiye bastırdı.

Şerafettin Elçi kimdir?
 
Elçi, öğrenciliği döneminde, “Kürtçülük Davası” ndan, 12 Mart 1971 Muhtırası döneminde TKDP sanıkları arasında Diyarbakır Askeri Mahkemesi’nde “bölücülük” ten yargılanıp, 8 ay tutuklu kaldı. 1977 seçimlerinde Mardin milletvekili olarak parlamentoya girdi. 12 Eylül Darbesi’nden sonra aynı gerekçelerle yeniden tutuklandı. Bakan bulunduğu dönemde, “Türkiye’de Kürtler var, ben de Kürdüm” açıklamasından dolayı o günkü şartlar gereği Sıkıyönetim Mahkemesi’nce 2 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Bakanlığı döneminde, “görevi kötüye kullanma ve çıkar sağlama yoluyla Hazine’yi zarara uğrattığı” gerekçesiyle MGK tarafından Yüce Divan’a gönderildi. 2 yıl 4 aya mahkûm oldu. 1992’de Kürtçülük hareketinin temeli olan “Kürt Hak ve Özgürlükler Vakfı” nı kurdu. 1997’de Demokratik Kitle Partisi Genel Başkanlığı’na getirildi. Parti, 1999’da kapatılınca, Katılımcı Demokrasi Partisi lideri oldu. 2011 seçimlerinde BDP’nin desteğiyle Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçildi. Milletvekili yemini için, “Parlamentoda edilecek yemini kabul etmemiz mümkün değil. Bu yemin faşizan bir anlayışla, sadece Türk şoven anlayışıyla hazırlanmış bir yemindir. Hiçbir zaman bu yemin bizim kabulleneceğimiz, siyasi mücadele olarak bağlı kalacağımız bir yemin değil” diyen Elçi, 2012’de Ankara’da öldü.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/3957.jpg

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
AKPKK
1398 gün önce
Yazıklar olsun hükümete
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
15 Temmuz darbe girişimin en kritik davası Ankara'da başladı. Çatı Dava..
CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, adliye giderek Yüksek Seçim Kurul..
Mahkeme geri gönderdi, iddianamenin sahibi savcılık itiraz etti; son söz üs..
AKP'nin yeni yönetimi kadrosuna bir eleştiri de Yeni Akit yazarı Abdurr..
Atatürk anıtına baltayla saldıran kişiyi linçten zabıta kurtardı.
Osmaniye'de Amanos Dağları Yarpuz Yaylası'nda, PKK'lı teröristl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=