Lütfen bekleyin..

SGK: Soma katliamında şirket yüzde 100 kusurlu

23 Ağustos 2015, 14:22

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın ardından SGK’nın hazırladığı raporda ihmaller zinciri sıralandı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Raporda, 22 madde halinde eksiklikler anlatıldıktan sonra, “İş kazasının oluşumunda işveren Soma Kömür İşletmeleri’nin kusur oranı yüzde 100 olarak kabul edilmektedir” denildi.

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın ardından SGK’nin hazırladığı inceleme raporunda Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin yüzde 100 kusurlu bulunduğu ortaya çıktı.

Soma’da yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişleri tarafından hazırlanan rapor ortaya çıktı.

Raporun sonuç bölümünde, 22 madde halinde eksiklikler anlatıldıktan sonra, “13.05.2014 tarihinde meydana gelen iş kazası olayının oluşumunda işveren Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin kusur oranının yüzde 100 olarak kabul edilmesinin yerinde olacağı müfettişlerimizle değerlendirilmiştir” denildi..

Soma’da 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamdan hemen sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş İzmir Grup Başkanlığı müfettişleri inceleme yapmak üzere bölgeye gitti.

Müfettişler de incelemelerini tamamladıktan sonra raporlarını, 6808 sayılı Türk Borçlar Yasası’nın 417’nci maddesine (İşveren, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü tedbiri almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak; işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdür) istinaden hazırladığı öğrenildi. Dava sırasında üretim baskısı sorulduğunda, “bazı bölümlerde tam mekanizeye geçtiğimiz için üretim arttı, işçilere üretim baskısı yapmadık” diyen firma yetkililerinin söylemlerini SGK yalanlıyor.

Eksiklikler sıralandı

Mahkeme dosyasına da giren rapora göre eksiklikler, tek tek sıralandı. Müfettişlerin raporuna göre Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait maden ocağındaki eksiklikler şöyle sıralandı: Konveyör bant sistemi bantlarının alev yürütmez özellikte olmasını sağlamadığı.Ana nakliyat yollarında oluşabilecek yangınlara karşı yeterli yangınla mücadele ekipmanı bulundurmadığı.İşyerinde yangın ve duman algılayıcı ve otomatik yangın söndürme sistemleri bulundurmadığı.Eski imalat boşlukları ve barajlanarak kapatılan bölümleri izlemediği ve kontrol altında tutmadığı. 4?üncü ayak arkasında kalan boşlukların göçertilmesi gibi tehlike ve riskleri analiz etmediği, önleyici tedbirlerin alınması ile kontrol çalışmalarını yapmadığı.

Aktaran: YeniÇağ

Etiketler : soma, SGK, maden ocağı,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=