Lütfen bekleyin..

AKP'li Gökçek kendi kazdığı kuyuya kendi düştü

18 Ağustos 2015, 13:50

Melih Gökçek, “Ankara’daki ‘Yol’suzluk Oyunu”nda kendi çalıp kendi oynadı. Ama kurduğu tiyatro yine kendi paylaşımıyla ortaya çıktı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Melih Gökçek, dün sabah kapattığı Ankara Bulvarı’nı, akşama doğru pek sevdiği şekilde “şov”la açtı. Açmasına gerekçe olarak da Ankara 2. İdare Mahkemesi’nin aşağıdaki kararını gösterdi.

Şimdi Gökçek’in twitter hesabından paylaştığı bu karara dikkatlice bakıyoruz. Öncelikle davayı açan hiç yabancı değil, âdeta karşı taraf olan Belediye’den biri:

“Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası”.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/43762.jpg

Ama bundan daha önemli bir ayrıntı, kararın tarihinde gizli. Mahkemeden iptali istenen işlem, “10.08.2015 tarih” ve 1522 sayılı Ankara Büyükşehir Belediye Merclisi Kararı. Yürütmenin durdurulması hakkındaki “mahkeme kararının tarihi ise 29.07.2015!”.

Yani mahkeme, Belediye’nin yol kapatma kararının yürütmesini 12 gün önceden durdurmuş. Durdurma, yolun fiilen kapandığı 17 Ağustos’tan ise tam 19 gün önce…

İleri görüşlülük mü demeli, aceleye gelme mi? Bilemedik. Yorum sizin.

DAVALAR SÜRECİ VE GÖKÇEK’İN KURNAZLIĞI

Bütün bu trajikomik meseleler bir yana, “Belediye’nin yol kapatma kararına karşı açılan davada yürütmenin durdurulmasına karar verildi ve iş çözüldü” gibi gösteriliyor. Ama işin aslı, hukuki boyutu öyle değil. Anlaşıldığı kadarıyla gelişen süreç ve Gökçek’in kurnazlığı şöyle:

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde Ankara Bulvarı’nın da içinde bulunduğu ama bundan ibaret olmayan düzenlemeler yapmak için imar planı yapıyor. Sonra Odalar, Baro vs. bu planın iptali talebiyle dava açıyor. Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından plan iptal ediliyor.

“GÖRÜNÜRDE” MAHKEME KARARI UYGULANIYOR

Belediye Meclisi, bu kez, “mahkeme kararı gereği” diyerek “Ankara Bulvarı’nı kapatma kararı” alıyor (Aslında gerçekten kararın gereği yerine getirilecek olsa, yolu kapatmak dışında başkaca birçok tedbir gerekiyor ama “onlar” Belediye Meclisinin yaptığı bu son işleme karşı da, Belediye’ye hiç de yabancı olmayan kişilerce, dava açılıyor ve işlemin yürütmesi durduruluyor. Sonuçta “görünürde” yol kapatma işleminin yürütmesi duruyor. Böylece Gökçek, hesapta, hem imar planının iptali kararını uygulamış oluyor hem de yolu açıyor. Üstüne bir de karşı cephe oluşturup “siyasi manevra” yapıyor. Bir taşta üç kuş…

YOLUN AÇILMASI HUKUKA AYKIRI

Ama hukuken bu kusursuz gibi görünen senaryo aslında bir şey ifade etmiyor. Çünkü önceki imar planını iptal eden Ankara 5. İdare Mahkemesi Kararı hala mevcut olup gerçekte gereği yerine getirilmemiş oluyor. Özetle yol dahil imar planı dahilindeki tüm yapılanların önceki haline getirilmesi, “üstün kamu yararı” nedeniyle bu mümkün değilse de hukuksuz uygulamaların hesabının verilmesi gerekiyor. Ama Gökçek öyle bir oyun oynuyor ki dün sabahki yaşanan “eziyet”ten sonra “kral çıplak” diyebilmek kimse için kolay olmuyor…

sözcü

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=