Lütfen bekleyin..

Hükümetten memura yeni zam teklifi

17 Ağustos 2015, 12:54

AKP'nin yeni teklifi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hükümet görüşmelerde, 2016 yılı için memura yüzde 5+4, 2017 yılı için ise 3+4 zam teklif etti.

Masaya aynı teklifle gelen hükümete Ali Yalçın'ın sert tepkisi üzerine ara verilen toplantının sonraki oturumunda Kamu İşveren Heyeti Başkanı Faruk Çelik, tekliflerini 2016 yılında 5+4 2015 yılı için ise 3+3 olarak revize ettiklerini söyledi.

Toplu Sözleşme görüşmelerinde 5. Oturumu gerçekleşti. 5 Milyonu aşkın memurun gözünü diktiği masadan gergin anlar yaşandı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bu teklif üzrerinde değerlendirme yapmayız. Yen, bir teklifle gelinsin" dedi.

Kamu-Sen ve KESK'in teklif üzerinde değerlendirme yapmasına da tepki göstererek Yalçın, masaya yeni teklife gelinmesini isteyerek toplantıya ara verdi.

Yalçın'ın tepkisi üzerine ara verilen toplantının sonraki oturumunda Kamu İşveren Heyeti Başkanı Faruk Çelik, tekliflerini 2016 yılında 5+4 2015 yılı için ise 3+3 olarak revize ettiklerini söyledi.

Bakan Faruk Çelik'in açıklamasının ardında konuşan Kamu Sendikaları Heyeti Başkanı Ali Yalçın, “Kamu İşveren Heyetinin yeni bir teklifle gelmesini olumlu buluyor . Kasayı açmanızı bizi anlamaya başladığınızı gösteriyor. Kasayı açmanızı müzakereyi yeniden başlatmayı düşünülebilir” dedi.

KESK'ten hükümetin yeni zam teklifine tepki

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, hükümetin yaptığı yeni zam teklifine tepki gösterdi. Özgen, "Kamu İşveren heyeti 2016 yüzde 5, ikinci altı için ise yüzde 4 şeklinde yüzde 1'lik artış önerisiyle toplantıya geldi. Yüzde 1'lik artış iki döneme vurulduğunda buçuk oranında bir artış var. Kamu emekçilerine buçuklu yaklaşım tarzından vaz geçilmelidir." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda bugün beşincisi yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet yeni zam teklifini sundu. KESK Genel Başkanı Lami Özgen, kamu emekçilerine yapılan zamma buçuk zam diye tepki gösterdi. Kamu İşveren heyeti 2016 yüzde 5, ikinci altı için ise yüzde 4 şeklinde yüzde 1'lik artış önerisiyle toplantıya geldiğini kaydeden Özgen, "Yüzde 4, yüzde 5'ler kamu emekçilerinin emeklerini karşılanmadığı oranlardır. Kamu emekçilerini karşılığı değildir. Yüzde 1'lik artış iki döneme vurulduğunda buçuk oranında bir artış var. Kamu emekçilerine buçuklu yaklaşım tarzından vaz geçilmelidir. Yani kamu emekçileri bu ülkenin üvey evladı değildir." diye konuştu.

Kamuda çalışanların hizmet ve emek ürettiğini bunların karşılığının emekçilere doğru temelden yansıtılması gerektiğini dile getiren Özgen, "Bu zam teklifleri bizim ekonomi kaybımızı gidermiyor. Bizim vergi diliminin indirilmesine yönelik talebimiz var. Aynı zamanda bizim ek ödemelerinin emekliye yansıtılması gerekiyor. Yine 4 B/C' lilere yönelik taleplerimiz var." şeklinde konuştu.

KESK'TEN ORTAK EYLEM VE GREV ÇAĞRISI

Memur-Sen ve Kamu-Sen'e eylem, grev çağrısında bulunan KESK Genel Başkanı Özgen, şunları söyledi:

"Yüzde 3, yüzde 4'lük artışlarla bizi hakem kuruluna mahkum edip onun kurallarını uygulayarak bizi üç yıl daha açlığa, sefalete sürüklemelerine karşı ortak eylem, ortak duruş çağrısı yapıyorum. Türkiye'nin bütün illerinde ortak eyleme, merkezi eyleme de grev yapmaya da hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Çünkü Yüzde 4+4 bir anlam ifade etmiyor. Yüzde 5+5 olsa dahi bir anlam ifade etmiyor. Çünkü yüzde 5+4 yüzde 7 oranında kamu emekçilerinin ücretine yansımaktadır."

Etiketler : zam, memur
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=