Lütfen bekleyin..

İşçiye emekliye zam yapmadan hazineyi boşaltmışlar!..

13 Ağustos 2015, 14:40

Devletin hazinesi KAYIP!..

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Son yedi ayda nakit açığı, yıllık bütçe açığı hedefini aştı. Hükümet, kimsenin haberi olmadan hazineyi boşalttı.

Bütçedeki nakit açığı temmuz ayında 23.7 milyar liraya ulaştı. Böylece temmuz ayındaki nakit açığı hedeflenen bütçe açığının üzerine çıktı. Kamu borç yükünü azaltacak harcanmayan vergilerin de harcandığı anlaşılmış oldu. Yedi aylık birikim bir ayda bitirlmiş oldu.

"PARALARIN NEREYE HARACANDIĞI BELLİ DEĞİL"

Taraf Gazetesiyazarı Süleyman Yaşar'ın köşesine taşıdığı konuya göre, muhalefetin seçim vaatleri arasında yer alan 1.500 lira asgari ücrete karşı, "hazine birikimini boşaltacaklar" diyerek karşı çıkan iktidarın işçiye, emekliye zam yapmadan bu paraların nereye harcandığı belli değil.

DEVLETİN HAZİNESİ BOŞALTILMIŞ

İşte Süleyman Yaşar'ın o yazısı:

"Hatırlayacaksınız Başbakan Davutoğlu emekliye iki ikramiyeye karşı çıktı. Ve seçim öncesi yaptığı konuşmalarda "Bizim 13 yılda biriktirdiklerimizi harcayacaklar" söylemiyle muhalefeti eleştirdi. Yine "CHP emekliye iki ikramiye verecek". Bu arada "CHP, MHP, HDP asgari ücreti artırıp 1.500 liraya ve daha üzerine çıkartıp bütçeyi bozacaklar" diye meydan meydan dolaşıp feryat etti.

Hattâ patronların lobi kuruluşları olan MÜSİAD ve TÜSİAD'a gidip "Niye muhalefetin bu önerilerine karşı ses çıkartmıyorsunuz" diye kızdı.

Oysa emekliye iki maaş ikramiye verilmeden, asgari ücret 1.500 liraya yükseltilmeden bütçedeki bütün birikimler gitmiş.

NAZIL MI GİTMİŞ BİRİKEN PARALAR?

Şöyle gitmiş; hazine Müsteşarlığı'nın açıkladığı Temmuz ayı Hazine nakit gerçekleşmelerine göre bütçe nakit açığı Temmuz ayında 23,7 milyar liraya ulaştı. Ve yedi aylık nakit açığı rakamı 23,1 milyar lira oldu. Böylece Temmuz ayında ortaya çıkan nakit açığı 2015 yılı sonu hedefi olan 21 milyar liralık bütçe açığının üzerine çıktı. Kısaca yedi ayda nakit açığı yıllık bütçe açığı hedefini aştı. Yine Temmuz ayında faiz dışı açık 18,9 milyar lira oldu. Böylece faiz dışı fazla yerine Temmuz ayında faiz dışı açık oluştu. Böylece yıl hedefi olan 33 milyar liralık faiz dışı fazlayı tutturmak güçleşti.

"BU NE ANLAMA GELİYOR SORUSU AKLA GELEBİLİR"

hemen cevaplayalım; biriktirdik denilen kamu borç yükünü azaltacak harcanmayan vergiler de harcanmış oluyor böylece. Yani Temmuz ayında faiz dışı fazlada yedi aylık birikim bir ayda bitirildi. Böylece yedi aylık faiz dışı fazla 22,1 milyar liradan 3,2 milyar liraya geriledi.

Gelelim şimdi asıl soruya…

Emekliye iki maaş ikramiye vermeden, asgari ücreti 1500 lira yapmadan bu para nereye gitti? Demek ki hükümet Hazine'yi boşaltmış. Ama kimsenin haberi yok.

BOŞALTILMIŞ HAZİNE'YLE ERKEN SEÇİM NASIL YAPILACAK?

Anlayacağınız ekonomik veriler içerisinde tek güven veren önemli değişken Hazine nakit dengesi de bozulmuş durumda. Tabii bu durum bütçe dengesinin de bozulduğunu bize gösteriyor.

Peki, böyle bir bütçeyle erken seçime gidilirse ne olacak?

Şu olacak; Hazine nakit açığı büyüyecek. Dolayısıyla bütçe açığı da büyüyecek. Türkiye ekonomisine güven sağlayan bütçe güvenilir olmaktan çıkacak. Böylece bir yanda yüksek cari açık bir yanda yüksek bütçe açığı nedeniyle ekonomi iki yüksek açıkla karşı karşıya kalacak.

Anlayacağınız ekonominin kırılganlığı daha da artacak. İşte son durum bu."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=