Lütfen bekleyin..

Bahçeli’den ortak tabana ‘daire’ler çizerek açıklama

09 Ağustos 2015, 13:42

MHP lideri Bahçeli, “AKP’nin inanç alanını temsil eden unsurların içinde milli kültürünü korumak isteyenler de vardır. Onlar bizim reddimiz arasında değildir. Onlar bizim kabulümüzdür” dedi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “badem bıyıklı kapitalistlerle ne benzerliğimiz olabilir” dediği AKP ile benzerlik noktasını “daireler” çizerek anlattı.

Toplumun milli kültürünü bir daire, toplumun inancını da ikinci bir daire çizerek anlatan Bahçeli, iki dairenin birbiriyle kesiştiği noktada hem MHP hem Ak Parti’nin ortak yanlarının bulunabileceğini belirtti.

Bahçeli, bazı gazetecilerle özel sohbetinde koalisyon arayışları halen devam etmesine rağmen MHP’nin milletvekili çıkardığı illeri ziyaret etmesinin gerekçesini açıkladı. Bahçeli, “Herkes kendine göre anlatıyor. MHP’nin görüşleriyle bağdaşmayan cümleler kuruyorlar. Bu da tahrip ediyor tabii. Onun için herkese teker teker anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

CHP’lilerden gelen “stepne, AKP’nin arka tekerleği” gibi “haksız eleştiri ve suçlamaların” toplumda akılda kalıcı yönleri olduğunu belirten Bahçeli, “Cevabını direkt vermesek de bir şeyler anlatmak durumunda kalıyoruz” dedi. Teşkilat toplantılarında Ak Parti ile MHP’nin neden aynı taban olamayacağını iki daire çizerek anlatan Bahçeli, gazetecilerle sohbetinde eline kalem kağıt olarak milli kültür ile İslamiyet’in kesiştiği ortak alan ve Ak Parti ile farklarını anlattı.

Bahçeli şunları kaydetti:

‘İslamiyet ve milli kültür’

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/43206.jpg“Şimdi şurası bir toplumun kültürüdür yani milli kültürüdür. Şu daire o toplumun inanç dairesidir. Burası bize göre İslamiyet burası ise milli kültürümüzdür. Şimdi Türkiye’nin sağlıklı ulusal yapısı, o yapının korunması ve geliştirilmesi, bu iki unsurun bir arada ele alınmasını zaruri kılar.

MHP de bu zaruretten hareketle şöyle düşünür: İşte şu alan Türk-İslam ülküsünde kaynağını bulan Türk milliyetçiliğidir. Dolayısıyla İslami alandan gelenler kabulümüzdür. Kültürel alandan buraya gelenler de kabulümüzdür. Bizim söylemek istediğimiz şey budur. AKP’nin inanç alanını temsil eden unsurların içinde milli kültürünü korumak isteyenler de vardır. Onlar bizim reddimiz arasında değildir. Onlar bizim kabullerimiz arasındadır. Çünkü kendisini bir geleneğe bağlı İslami anlayış içerisinde de devam ettirir. ‘Muhafazakar Müslümanlık’ dediğimiz olay da kendini gösterir. İşte biz şu kesişen içinde herkesi kucaklamak isteriz. Eğer başarabilir isek. Bu genişleme artar artar, biraz daha ileri genişler en sonunda tamamı birbirini kapsar. Yani milli kültür ile İslamiyeti benimsemiş bir toplum yapısı, Türkiye için en huzurlu toplum yapısıdır. Ama bu İslamiyetin içerisinde tek bir mezhep olacak şu olacak bu olacak anlamında değil. İslam inancı taşıyan herkes, ideolojik yönünü demiyorum nasıl inanıyorsa... Ama bu örtüşme çok zaman mümkün olmayabilir. 57 tane İslam toplumu vardır. Buralarda bunlar farklılık gösterebilir. Ama biz şunu başarabilirsek Türkiye’de çok şey çözülebilecek inancındayız. Benim söylemek istediğim alan kesişen alının genişlemesidir. Dolayısıyla AKP ile ‘birbirimize benzemiyoruz’ diyoruz ama benzeyen noktalarımız var. O benzeyen noktalarımız o benzeyen noktalarımızı kesişen noktada buluşturabilirsek kapımızı penceremizi damımızı açık tutuyoruz. Gelen buyursun gelsin diyoruz. Gelmezse ne yapacağız. İslamiyet’te zorlama yoktur. Gelirse gelir gelmezse gelmez ne yapacağız. Onun biz dinini tartışmıyoruz.

MHP dinci bir parti değildir. MHP dinsiz bir partide de değildir. MHP dinli bir partidir. Politikalarımızı da bu esas dahilinde geliştiririz. MHP’nin uygulayacağı politika İslam inancıyla çatışmaz. İslamın naslarını reddetmez. Kültürden kaynaklanan görüşleri var, bu İslam inancıyla çatışır hale getirilmişse kendi kültür değerlerini gözden geçirerek yoluna devam eder.”

Milliyet

Etiketler : bahçeli, mhp, akp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=