Lütfen bekleyin..

Erciyes Türk Kurultayı'nda Büyük Coşku VİDEO

02 Ağustos 2015, 16:59

Ülkücüler Erciyes'te buluştu!.. Erciyes’te kurultay coşkusu bir başka...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yurdun dört köşesinden katılımcıların iştirakı ile gerçekleşen Erciyes Kurultayı’nın ana gündemi son dönemde tırmanışa geçip ülkeyi kana bulayan bölücü terör ve zulüm altındaki Türk dünyası topluluklarının sorunları oldu..

Türk milliyetçileri yine kilometreler aşıp Erciyes’in zirvesinde kucaklaşma geleneğini sürdürdü. Ülkücüler, bir kez daha Türkeş’in başlattığı kurultaya coşkuyla sahip çıkmanın mutluluğunu yaşadılar.

İlki 1996 yılında Alparslan Türkeş’in talimatıyla toplandıktan sonra 18 yıl aralıksız devam eden ancak 2008 yılında MHP yönetiminin kararı ile son verilen Erciyes Kurultayı’nı yaşatma çabaları her geçen yıl daha da güçlenerek sürüyor.

 

MHP’nin kararı sonrasında Türkeş’in emaneti saydıkları Erciyes Kurultayı geleneğini ısrarla yaşatmaya devam eden Ülkücüler, oluşturdukları bir tertip komitesi ile bu yılda Erciyes’in Tekir Yaylası’nda coşkulu bir buluşma gerçekleştirdiler. Yurdun dört köşesinden hatta Türkiye dışından katılımcıların iştirakı ile gerçekleşen kurultayın ana gündemi son dönemde tırmanışa geçip ülkeyi kana bulayan bölücü terör ve zulüm altındaki Türk dünyası topluluklarının sorunları oldu.

Türklük alemi zorda

Okunan Kur’an-ı Kerim, İstiklal Marşı ve şehitler için saygı duruşunu takiben Kurultayın açış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı Necip Dinçer, Erciyes’te Türkeş’in emanetine sahip çıkarken Türk milletinin ve Türk dünyasının sorunlarını gündeme getirmeyi kendilerine öncelikli vazife saydıklarını söyledi. Bölücü terörü de lanetleyen Dinçer, “Çözüm süreci adı altında paye vererek PKK’nın büyümesine sebep olanlar, şimdi PKK ile baş edemez haldeler. Askerimiz, polisimiz şehit oluyor. İktidar buna çare bulamıyor” diye konuştu

Kurultay’a davetli olarak katılan Prof. Dr. Nurullah Çetin, Suriye Türkmenleri Temsilcisi Abdülkerim Aga, Irak Türkmenleri  Temsilcisi Selahattin Küzeci, MHP eski Yozgat Milletvekili Dr. Mesut Türker, MHP eski Karaman Milletvekili Osman Sevimli, Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, MHP eski eğitimcilerinden Hakkı Şafak Ses, Türkeş’in doktoru Selim Kaptanoğlu ve Elçibey’in Danışmanı Prof. Dr. Hanım Halilova da söz alarak Türk milletinin bugün yaşamakta olduğu sıkıntılar konusunda görüşlerini dile getirdiler.

Zirvede Bozkurt sesleri

Yapılan konuşmaların ardından Ülkücü ozanlar ile Ozan Arif, Esat Kabaklı ve İsmail Türüt verdikleri konserle katılımcılara unutamayacakları bir gün yaşattı. Esat Kabaklı Türk Halk Müziğinin en seçkin örneklerini ve kahramanlık türkülerini seslendirirken Erciyes’in zirveleri kendisine eşlik eden ülkücülerin sesleriyle çınladı. En son sahne alan Ozan Arif de yoğun tezahurat ve alkışlarla huzurlarına çıktığı ülkücülere hitaben anlamlı bir konuşma yaptı. Erciyes Kurultayı’nın Alparslan Türkeş’in Ülkücülere bir emaneti olduğunu vurgulayan Ozan Arif, “Ben bu emanete sahip çıkmak için Allah ömür verdikçe elimden geleni yapacağım. Ülkücüyüm diyen herkesin de bunu yapacağına ve hareketimizin tarihi içinde önemli bir yeri olan bu kurultayı yaşatacağına gönülden inanıyorum” dedi. Ozan Arif daha sonra sevilen eserlerini katılımcılarla birlikte seslendirmesinin ardından yeni yazdığı destanları da ilk defa Erciyes’te okudu.

Sonuç bildirisi mesaj dolu

Kurultay dolayısıyla Tertip Komitesi tarafından yayınlanan sonuç bildirisinde de şu görüşlere yer verildi:

Gazi Mustafa Kemal’in 90 yıl önce Amasya tamiminde belirttiğinden daha ağır koşullar altında olan ülkemiz, ne yazık ki içinde bulunduğumuz günlerde, cumhuriyet tarihimizin en sıkıntılı ve karanlık günlerini yaşamaktadır. Milletin huzur ve refahı birlik ve bekası açık ve yakın tehdit altındadır.

Ülkeyi 13 yıldır yöneten ekip ve bu ekibin sahip olduğu  zihniyet, emperyalizmin yeni ambalajı olan küresel güçlerin iş birlikçiliğini yapan  politikalarla milletimizin geleceğini tehlikeye atmıştır. Bu yetmezmiş gibi Stratejik Derinlik iddialarıyla komşularımızın tümünü kavgalı, küskün ve hasım hale getirmişlerdir.

Bölünmenin eşiğindeyiz

Ülkede iktidara sahip olanlar 90 yıl önce olduğu gibi gaflet dalalet ve hatta hıyanet içinde   ülkemizi bölünmenin ve iç savaşın eşiğine getirmişlerdir.

Her fırsatta milli iradeden ve sandık iradesinden söz edenler, darbe ürünü olan siyasi partiler ve seçim yasalarını değiştirmeyerek milletin iradesine ipotek koymuşlardır.

Söz konusu yasaları ile gerçekte milletin iradesine aykırı olan kişi, grup ve zümreler için kişisel rant ve çıkarlara dayalı iktidarlarını sürdürmektedirler.

Türk dünyası sahipsiz

Dış politikadaki basiretsizliğin yanı sıra küresel güçlerin dayatmalarına teslim edilirken 300 milyonluk Türk coğrafyasına, Türk devlet ve topluluklarına sırt dönülmektedir. 

İki devlet bir millet olan Can Azerbaycan’ımız da Ermeni işgali devam etmektedir.

Irak’ta Türk’ün adı adeta silinmektedir. Suriye’de oluşturulmak istenen Akdeniz koridoru yüzünden bayır bucak Türkmenleri tehcire uğratılmaktadır.

Çin zulmü altındaki doğu Türkistan’da Uygur Türkleri soy kırımla karşı karşıyadır. Kıbrıs’ta barış adı altında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tasfiye hazırlığındadır. Kırımda Tatar Türklerine yeniden sürgün revan görülmektedir.

Türk milletinin asil ve yiğit evlatları Türk milliyetçileri olarak bu durumu kabul etmemiz ve buna kayıtsız kalmamız mümkün değildir.

Acilen ortak tavır

Türk milliyetçiliğinin siyasi temsilcisi olan partimiz MHP’nin mevcut lider, kadro ve yönetim yetersizliği ile Türk milliyetçiliğinin iradesini ne yazık ki siyasi alana taşıyamamıştır.

Ülkemizdeki Türk milliyetçileri, dünyadaki Türk devlet ve topluluklarıyla derhal bir araya gelerek dünya Türklüğünün acil çözüme muhtaç meselelerinde ortak tavır koymalıdırlar.

Erciyes Türk kurultayının gerçekleşmesine emek ve talimatlarıyla yol gösterici olan Türk dünyasının lideri merhum Başbuğumuz Alpaslan Türkeş ile Türk milleti için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Bölücü teröre lanet

Binlerce yıllık Türk tarihinin en önemli öğesi olan kurultay geleneğini Bilge Kağan’dan Mustafa Kemal Atatürk ve Alpaslan Türkeş’in sürdürdüğü kurultayların kesintisiz devamı için bir vakıf kurularak tüzel kişilik kazandırılması teklifi karar altına alınmıştır.

Bölücü Terör hareketleri son günlerde hat safhaya çıkarak vatan evlatlarının kanlarını dökmeye devam etmekte, yurdun dört bir tarafında ki ocaklara ateş düşmektedir. 

Bu vatan için canlarını vermiş şehitlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı diliyor yıkıcı, bölücü ve barışı dinamitleyici tüm terör eylemlerini şiddetle kınayarak lanetliyoruz.

 

Yavuz Selim Demirağ'dan Erciyes Notları

* Tırmanan terör olayları ardından Erciyes’e çıkışta ve Tekir Yaylası’na girişteki polis ve jandarma ekiplerinin aldığı güvenlik tedbirleri dikkat çekiciydi. Güvenlik güçleri herhangi bir acı olay yaşanmaması için büyük bir hassasiyetle önlemlerini alıp kuş uçurtmadılar.

* Kurultayın açılışında katılımcıları selamlamak için sahneye çıkan sanatçı İsmail Türüt okuduğu bir dörtlükle gündeme damgasını vurdu. Peş peşe gelen şehit haberlerinin yürekleri yaktığını vurgulayan İsmail Türüt  “açılım süreci” ne zarar verir gerekçesiyle klibi AKP iktidarı tarafından yasaklatılan türküsünün sözlerini okudu:

Yine terör yine kan,

Yine karıştı vatan,

Şerefsiz namussuzdur,

Askere kurşun sıkan...

Türüt, gündeme denk düşen şiirini okurken Erciyes’in Tekir Yaylası Ülkücülerin, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Kahrolsun PKK” sloganlarıyla yankılandı.

 

* Pek çok pankartın yeraldığı yaylada bir çadırın üstündeki, “Elbette dünya üzerinde yaşayan Türklere sahip çıkmalıyız ama ülkemizde Türk sahipsiz, Ülkücü sahipsiz...” pankartı ilgi odağı oldu.

* Al Bayrak denizine dönüşen alanda Gök renkli Doğu Türkistan ve Iraklı Türklerin Türkmeneli bayraklarının yoğunluğu manzaraya ayrı bir güzellik kattı. “Doğu Türkistan’daki insanlık zulmünü kınıyoruz” pankartı ile kurultay alanına giren Kahramanmaraş Aksu’lu Ülkücüler büyük alkış aldı. Yaylada park etmiş binlerce araç arasındaki Avrupa ülkelerine ait plakaların çokluğu Kurultay’a gurbetçilerimizin de yoğun ilgisinin bir göstergesiydi.

* Ozan Arif ve Esat Kabaklı ile ’selfie’ ve resim çektirmek için sıraya girenlerin oluşturduğu uzun kuyruk az daha Guines Rekorlar Kitabı’nda yer alacak kadar uzayacaktı. Ama ne sanatçıların ne de kurultayın programı buna uygun değildi. Resim çektirme fırsatı bulabilenler kendini şanslı saydı.

* Erciyes Türk Kurultayı bu yıl bir ilke daha sahne oldu. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında yaşadıkları halde sosyal medya üzerinden arkadaş olan çok sayıda Ülkücü Kurultay vesilesiyle ilk kez Erciyes’te buluşup yüzyüze  tanışma imkanı buldu.

YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KÜLTÜR&SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler
Beşiktaş'ta süren mertro inşaatında Türk ve Altay kültürüne ait 3 bin 5..
Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi belli oldu. Ödülü Kazuo Ishiguro kazand..
İran 629 yıllık çanı Van Aziz Meryem Kilisesi'ne iade edeceğini açıklad..
Eurovision'a en son 2012 yılında katılan Türkiye yeniden yarışmaya katı..
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TRT'de yayınlanan Kuran..
Kurtlar Vadisinin TRT'de yayınlanacağı iddiaları sorulan TRT Genel Müdü..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=