Lütfen bekleyin..

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Yükseltti

30 Temmuz 2015, 13:00

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6.8'den yüzde 6,9'a yükselttiğini açıkladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklıyor. Başçı, gelişmiş ülkelerde faiz oynaklığının yüksek seviyelere ulaştığını belirterek ikinci çeyrekte küresel piyasalardaki oynaklığın etkisinin Türkiye ekonomisinde de gözlendiğini belirtti. Erdem Başçı, "Yılın ikinci çeyreğinde temkinli para politikası politikasını sürdürdük, sıkı likidite politikasına devam ettik. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmeye kadar getiri eğrisini yatay tutarak para politikasında temkinli duruş sergileyeceğiz. Sıkı para politikamız ekonominin dış şoklara dayanıklılığını artırdı." dedi.

GENİŞ FAİZ KORİDORUNA İHTİYAÇ AZALACAK

Faiz konusunda ise Merkez Bankası Başkanı "Önümüzdeki dönemde küresel para politikalarının normalleşmesinden sonra sözlü yönlendirme ile uzun vadeli faizlerin kalıcı düşeceğini değerlendiriyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye'de geniş faiz koridoruna olan ihtiyaç kademeli olarak azalabilir." dedi. Başçı, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendireceklerini belirterek bunu ağustos ayında teknik bir raporla başlatacaklarını söyledi.

 FED'DEN KİMSE ENDİŞELENMEMELİ

Başçı, FED faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini FED faizleri seviyesine yükselteceklerine dikkat çekerek "Eylül ayında FED'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli." dedi. Döviz likiditesinde dengeleyici, finansal sektörde destekleyici, TL'de sıkı para politikası izleyeceklerini belirten Başçı "Döviz kurunun gecikmeli yansıması enflasyon görümündeki iyileşmeyi geciktiriyor. Enflasyonun orta vadede hedefe ulaşacağını öngörüyoruz. Türk ekonomisi ılımlı büyümeye devam ediyor." dedi. Merkez Bankası Başkanı, Avrupa Birliği'ne ihracatın arttığını ancak jeopolitik gelişmelerin ihracata etkisini izlediklerini ifade etti. Başçı, büyümede aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirterek "OVP'nin bir miktar altında ancak artı bir büyüme ile yılı tamamlarız. Yılın ikinci yarısında ılımlı büyüme eğilimi sürecek. Talep koşulları enflasyona katkı verecek.

 MERKEZ BANKASI ENFLASYONUN TAHMİNİNİ YÜKSELTİ

Cari dengedeki iyileşme sürecek ama dış talep koşullar iyileşmeyi sınırlayacak." dedi. Ortalama petrol fiyatı varsayımlarını aşağı çektiklerini belirten Başçı, "Gıda enflasyonunu yıl sonu için yüzde 8 olarak öngördük. Enflasyonun 2015 sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 6-7,8 aralığında orta noktası yüzde 5,5 olacağı öngörülüyor. Enflasyon eylül ayına kadar düşüş eğiliminde olacak, baz etkisiyle eylülde bir miktar yükselecek ve dalgalı seyrederek yıl sonunda yüzde 6,9 olacak." dedi.

haberler

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=