Lütfen bekleyin..

Davutoğlu: Eş zamanlı saldırdılar

29 Temmuz 2015, 15:25

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD, PKK ve DHKP/C'nin saldırılarının eş zamanlı başladığına dikkat çekti, "Hani bugün PKK ve DEAŞ savaşıyor diye düşünenler var ya, zamanlamaya dikkat etsinler" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada PKK, IŞİD ve DHKP/C'nin eylemlerinin zamanlamasına dikkat çekti:

“Üç Terör örgütü eş zamanlı saldırıda bulundular. Milletimizin bu saldırıları görmesi açısından 7 Haziran 28 Temmuz arasında neler oldu? 657 terör olayı gerçekleşti 11 güvenlik görevlimiz şehit edildi, 41 vatandaşımız hayatını kaybetti, 15 baraja saldırı düzenlendi, 20 araç yağmalanması, ve 335 araç yakılmasıyla karşı karşıya kaldık. 7 Temmuz’da Siirt’te polisimizin şehadetiyle işaretini vermeye başlamıştı. DEAŞ, PKK ve DHKPC eş zamanlı olarak Türkiye’yi hedef almıştır ve saldırılar başlamıştır. 20 Temmuz’da Suruç’ta DEAŞ’ın saldırısıyla 32 vatandaşımız katledildi. DEAŞ’a dönük de alacağımız tedbirleri konuşmaya başladık.

'Zamanlamaya dikkat etsinler'

Davutoğlu üç örgütün eylemleriyle ilgili şunu söyledi;

“Tam bir DEAŞ mücadelemizin nasıl olacağı yönünde planlamalar yaparken, aynı gün 20 Temmuz’da bu sefer Adıyaman’da PKK harekete geçti ve uzman çavuşumuz şehit edildi. Hani bugün PKK ve DEAŞ savaşıyor diye düşünenler var ya, zamanlamaya dikkat etsinler. Hemen 22 Temmuz’da bu sefer Ceylanpınar’da polis memurlarımız alçakça kalleşçe, uyurken enselerinden vurularak şehit edildiler. Biz istihbarat birimlerine talimat verdik ve bize gelen bilgilerle, PKK’nın telsiz konuşmalarından onlar tarafından gerçekleştirildiğini tespit ettik. Yine aynı gün, Suruç’ta katledilen vatandaşlarımızın nakli esnasında İstanbul’da DHKPC’liler harekete geçti ve İstanbul sokaklarının kendi hâkimiyetleri altındaymışçasına gösteri yapmaya kalkıştı. Biz Ankara’da bunları bir araya getiren değerlendirmeler yapmaya başladık. 23 Temmuz’da bir polisimiz, kaza ihbarı… Alçaklığı düşünün, kazaya yardıma giden polisimizi şehit ettiler.”

'Lanetleme duydunuz mu?'

Başbakan Davutoğlu PKK eylemleriyle ilgili HDP'nin tutumuna değindi;

“Bugün hala, bugün dahi, barıştan bahsedenler var ya, siyasi görünümlü bazı şahsiyetler önce bunun hesabını verecekler. Herhangi bir kınama, lanetleme duydunuz mu?... Türk demokrasisi tehdit edildiği için, ben ilk gün ortak deklerasyon çağrısında bulundum. Daha operasyonlar başlamamıştı. Çağrımız CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dışında yanıt bulmadı. HDP’li yetkililere söylüyorum, neredeydiler? Ortak tavır sergileyelim derken neredeydiler? Kandil’den alacakları talimatı bekliyordu. Mademki talimat aldıkları bir yer var, talimat aldıkları yeri gerektiği zaman gerektiği anda cezalandırırız ve cezalandırmaya kararlıyız… Teröre karşı tavır alma konusunda bir ortak deklarasyona imza atmaktan bile imtina ettiler. Çünkü teröre karşı tavır aldıkları anda, sırtlarını dayadıkları kesime de sırtlarını döneceklerdi. Sırtını terör örgütüne değil millete dayayanlar lazım bu ülkeye millete.”

'Hedeflere tam isabetle vuruldu '

Başbakan IŞİD ve PKK hedeflerinin tam isabetle vurulduğunu söyledi;

“Madem ki DEAŞ suruç’ta 32 vatandaşımızı katletmiştir, sınırımızda askerimizi şehit etmiştir. DEAŞ’a karşı o gece operasyon kararı verdik. DEAŞ’ın sınırılarımıza yakın bütün karargahları, tahrip edildi. Hava kuvvetlerimiz başarılı bir operasyonla, bize arz ettikleri hedefleri bertaraf ettiler. 23 temmuz’daki operasyondan hemen sonra, 23 Temmuz’u 24 Temmuz’a bağlayan gece bu kez saat 23:00’te eş zamanlı olarak uçaklarımız bir taraftan DEAŞ hedeflerini vurmaya devam etti, diğer tarafta Kuzey Irak’ta kapsamlı bir harekat başlattı. Aynı şekilde dalga dalga gelen operasyonlarla PKK’nın bütün üsleri yığınakları karargahları hedef olarak tayin edilmiştir ve hedeflere tam isabetle, başarıyla ulaşılmıştır… Mesajı aldık, ve mesajın gereğini o odaklara gönderdik. Göndermeye de devam edeceğiz."

'Dünyayı başlarına yıkarız'

Davutoğlu PKK ve IŞİD’in 'biz istediğimiz anda sizin vatandaşlarınızın canına kast ederiz' mesajı verdiğini söyledi ve ekledi;

“Biz de şunu diyoruz, bir vatandaşımızın canına kast eden olursa, dünyanın neresinde olursa olsun dünyayı başlarına yıkarız. Onlar şunu dediler, biz Türkiye’yi istediğimizde çatışmaya yöneltebiliriz. Bizde şunu dedik, biz Ak Parti teşkilatları Türklerle Kürtlerin, Alevilerle Sünnilerin edebi kardeşliğinin teminatıdır. Onlar şunu dediler, biz Türkiye’yi acziyet içinde gösterebiliriz. Bizde şunu söyledik. Biz demokratikleşme çabalarıyla ne kadar müşfiksen, hasımlarımızı cezalandırma konusunda o kadar kudretliyiz.  onlar şunu dediler, biz Türkiye’yi yalnızlaştırırız. Ama görüldü ki, bütün dost ve müttefik ülkeler Türkiye’nin yanındadır. Ve Türkiye hiçbir zaman yalnız olmamıştır ve yalnız olmayacaktır."

"HDP'yi nasıl bilgilendiririz"

Davutoğlu operasyonlar konusunda CHP ve MHP liderlerini ararken HDP’yi neden aramadığını şu sözlerle açıkladı;

“Demirtaş’ın ve eş başkanların, terör konusundaki samimiyetsizlikleri ortaya çıkmıştır. İkircikli tavır sergileyenlerle bizim görüşmelerimizin bir sınırı olur. Terör söz konusu olduğunda, açık tavır sergilemeyenlerin teröre karşı bilgilendirilme hakkı yoktur. Şundan bile emin olamayız, verilen bir bilgi kaç dakika sonra Kandil’e ulaşacak, bundan bile emin değilsek nasıl bir bilgilendirme yapabiliriz? Ambulans içinde olan ebe şoförle eşimle birlikte konuştum. Hala karşı çıkacak cesaret olamayanların, terörle mücadele taraf olma durumu olur mu?

“Türkiye eski konumda değil”
Başbakan Davutoğlu ülkesinin bu gerçekleşenlerin ardından farklı bir noktada olduğunu söyledi;

“Bu dalga geçer, tekrar eski düzene döneriz. Yine kuzey Irak’ı üs haline çeviririz, yine DEAŞ hesaplar yapıyorsa veya DHKPC,  hepsi bilsinler. Türkiye artık bir hafta önceki konumda değildir. Nasıl onlar kapsamlı saldırıda bulunmuşlarsa, bizde bu operasyonları noktasal operasyonlar olarak görüyoruz. 3 değil 33 terör örgütüyle mücadele etmeye kudretimiz yeter. Bu süreç, silahlı unsurlar silahı bırakana, Türkiye’yi terk edene kadar bu süreç devam edecektir.”

aktaran al jazeera

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=