Lütfen bekleyin..

CHP AKP'ye özendi: 'çözüm' için 68 madde

17 Temmuz 2015, 00:04

"anadilde eğitim" , "dersim" ve daha niceleri !

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Çözüm süreci" adı altında Türkiye'yi bölünmeye götürecek adımlar atan AKP, HDP'den sonra yeni partnerini de buldu: CHP !

CHP anadilde eğitim istiyor !

68 maddelik “çözüm paketi” hazırlayan CHP, “Kürt sorununu otuz yıldır çözümsüzlüğe iten ve giderek daha da derinleştiren ‘güvenlikçi yaklaşımlar’ yerine, sorunun TBMM zemininde, geniş bir toplumsal mutabakatla çözülmesi gerekmektedir” önerisini getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Toplumsal Barış ve Demokrasinin Tesisi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

-ANADİL VURGUSU-

Teklifin gerekçesinde, Türkiye’nin en önemli meselelerinden olan Kürt sorununun eşit yurttaşlık ve demokrasi temelinde kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Temel bir insan hakkı olarak anadil öğretimi desteklenmeli, tüm seviyelerde resmi dil ve ortak dil olan Türkçe’nin eğitimi ve öğretiminin yanı sıra, anadilin eğitiminde çocuğun yararını gözeten, bilimsel, pedagojik bir yaklaşımla ele alınıp çözülmelidir.”

-BARAJ YÜZDE 3 OLSUN TEKLİFİ-

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

Genel seçimlerde uygulanan yüzde 10’luk seçim barajı yüzde 3’e düşürülecek.

İl genel meclisi ve belediye meclisi seçimlerinde, “onda birlik baraj” uygulaması kaldırılacak ve belediye meclislerinin kontenjan üyelerinin seçiminde, belediye meclisi için yapılan seçim sonuçları değil, belediye başkanlığı için yapılan seçim sonuçları esas alınacak.

- DİL YASAKLARI KALDIRILACAK-

Siyasetteki dil yasakları kaldırılacak.

Teşkilatlanma barajını aşmış, ilk büyük kurultayını yapmış ve seçime girmeye hak kazanmış tüm siyasi partiler, bir milletvekilliği genel seçimine girdikten sonra, herhangi bir baraj şartı olmadan, aldıkları oy sayısı ile orantılı şekilde her yıl devlet yardımı verilecek.

-DERSİM-

Dersim olaylarıyla ilgili arşivlik malzeme niteliğindeki her türlü bilgi ve belge bulunduran kamu kurum ve kuruluşları, gerçek kişiler, tüzel kişiler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ellerinde bulundurdukları arşiv malzemesini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teslim edecek.

Adları değiştirilen köy, bucak, ilçe ve diğer yerleşim yerleriyle coğrafi yerlerin eski adları, yeni adlarıyla birlikte kullanılacak.

-21 MART GÜNÜ NEVRUZ BAYRAMI-

21 Mart günü Nevruz Bayramı olarak resmi tatil ilan edilecek.

Eski Diyarbakır Cezaevinde Diyarbakır da İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi kurulacak.

Geçici köy korucusu olarak çalışanların görevleriyle ilişiği en geç üç ay içinde kesilecek.

Hizmet süreleri 15 yılı geçen ve 50 yaşın üzerinde olan geçici köy korucularına mevcut maaşlarını emeklilikte de alabilecekleri şekilde emeklilik hakkı getirilecek.

Boşaltılan yerleşim yerleri nedeniyle mağdur olan vatandaşlara yardım yapılmasını öngören Yasa yeniden düzenlenerek, mağduriyetleri giderilecek ve köye dönüşlerin önü açılacak.

Mayınlı araziler temizlenip, yoksul köylüye tarımsal faaliyetler için tahsis edilecek.

-HRANT DİNK CADDESİ-

İstanbul İli Şişli İlçesi sınırları içinde yer alan bir caddenin adı “Hrant Dink Caddesi” olarak değiştirilecek.

Herkes, önceden izin almaksızın, şiddet, kin ve düşmanlığı içermeyen, tahrik veya teşvik etmeyen, belirli amaçlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olacak.

-UZUN TUTUKLULUK SÜRESİ KISALTILACAK-

Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresi hazırlık aşamasında altı ay, soruşturma safhasında en çok bir yıl olacak. Bu süre, zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilecek; uzatma süresi toplam bir yılı geçemeyecek.

Kanunda belirlenen azami tutukluluk sürelerinin dolmasına rağmen kovuşturmanın, henüz sona ermemesi ve tutuklama sebeplerinin varlığının devam ettirmesi halinde, sanığın tutuklanması yerine adli kontrol altına alınmasına karar verebilecek.

-ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERİN VERDİĞİ KARARLAR İÇİN YENİDEN YARGILAMA İMKANI-

Yeniden yargılama başvurusu, kesinleşmiş hükümler bakımından Kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay, infazı tamamlanmayan hükümler bakımından infaz tamamlanıncaya kadar yapılabilecek.

Polis güvenliğinden sorumlu olduğu vatandaşın yaşamını korumak için başkaca bir yol kalmamış ve silahla müdahale kesin zorunluluk halini almışsa, silah kullanabilecek. Ancak her durumda bu yetkiyi, kendisinin veya başkasının yaşamını hedef alan şiddetin maddi unsurlarının herkesin anlayabileceği şekilde ortaya çıkması halinde, sadece yaşamı korumak için kesinlikle zorunlu olduğu zaman kullanabilecek.

İnsan sağlığına zararlı etkileri bulunan gaz ve tozların ithalatı ve imalatı yasak olacak.

İşkence ya da zalimane, gayri insani veya haysiyet kırıcı muamele suçları nedeniyle Anayasa Mahkemesince veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince verilen kararlar sonucunda Devletçe ödenen tazminatların sorumlu personele rücu edilmesi zorunlu olacak.

İşkence ve benzeri gayri insani suçlar nedeniyle Anayasa Mahkemesince veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince verilen tazminat kararları gerekirse Başbakana varıncaya kadar tüm sorumlulara rücu edilecek.

Temel hak ve hürriyetlerin kullanımı sırasında güvenlik görevlilerinin orantısız şiddetine maruz kalarak ölenlerin yakınlarına ve yaralananlara nakdi tazminat, aylık bağlanacak, kamuda istihdam gibi haklar tanınacak.

-GİZLİ TANIK UYGULAMASINA SON VERİLECEK-

“Gizli tanık” uygulamasına son verilecek.

Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımı kaldırılacak.

Nefret suçları zamanaşımına uğramayacak ve para cezasına çevrilmeyecek.

Hukuka aykırı şekilde elde edilen kişisel veriler imha edilecek.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
asiltürk
975 gün önce
68 madde pkk nin silahla yapamadiklarinin demokrasi maskesi takmis yeni chp liler tarafindan yapilmak istemesi yeryüzünde yasayan son Türk yok olmadikca bu hain emelleri gerceklestiremezsiniz TÜRKIYE TÜRKLERINDIR ..Elbet benim naciz vücudum birgün toprak olacaktir fakat TÜRKIYE CUMHURIYETI ilel ebet payidar kalacaktir ..bunu saglamak icin muhtac oldugumuz kudret damarlarimizdaki ASIL KAN da mevcuttur .....!
fAHREDDİN ARICA
976 gün önce
SORULULUKTAN KAÇIN.ÇENE ÇENE ÇENE
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=