Lütfen bekleyin..

FED: Faizler bu yıl artabilir

15 Temmuz 2015, 21:04

ABD Merkez Bankası Başkanı, ABD verilerinin beklentiden iyi gelmesinin ardından "Eğer ekonomi beklediğimiz gelişmeyi gösterirse, ekonomik şartlar faizlerin bu yıl artırılmasını uygun hale getirecek." dedi. Bu, Dolar'ın hızla artabileceği anlamına geliyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı sunumda, ABD ekonomisinin genel durumu ve uygulanan para politikasına ilişkin bilgiler verdi. Çarşamba günü açıklanan ABD ekonomik verilerinin beklentiden daha iyi gelmesinin ardından, "Eğer ekonomi beklediğimiz gelişmeyi gösterirse, ekonomik şartlar faizlerin bu yıl artırılmasını ve para politikasının normalleştirmeye başlanmasını uygun hale getirecek. Aslında, birçok Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyesi Haziran toplantımızda, faiz artışına yıl sonundan önce gidilmesinin uygun olacağı tahmininde bulundu" dedi.

FED’in faiz artırmasının ABD Doları’nın yükselmesine sebep olması beklentisi ekonomi piyasasına hâkim. Bu durum, Türkiye ve benzeri ülkelerin hem borçlanma imkânlarını kısıtlanacak hem de borçlanma maliyetleri artıracak. Türkiye gibi Dolar cinsinden borçlanan ve üretim için hammaddeyi Dolar ile ithal eden ülkelerde üretimde maliyet artışı ortaya çıkacak.

Son bir yılda FED’in faiz arttıracağı beklentileri dahi, Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin hızla değer kaybetmesine yol açtı. Türk Lirası, bu beklentilerle yılbaşından bu yana en çok değer kaybeden para birimlerinden bir oldu. 1998 yılından bu yana FED’in gerçekleştirdiği tüm faiz artışlarında Dolar’ın değeri yükseldi.

‘Düşük petrol fiyatları büyümeyi desteklemeye devam edecek’

Yellen, ekonominin şubat ayında yaptığı bir önceki sunumdan bu yana tam istihdam doğrultusunda ilerleme sağladığını belirtti. Şu an yüzde 5,3 seviyesinde olan işsizlik oranının düşmeye devam edeceğini söyledi. Yellen, diğer taraftan bazı verilerin iş gücü piyasasındaki atıl kapasiteye işaret ettiğini hatırlattı. FOMC’un tam istihdam hedefine hâlâ ulaşılmadığını dile getirdi.

Yellen, bununla birlikte, yatırım ve ihracat rakamlarının da enerji fiyatlarındaki düşüş ve güçlü dolar sebebiyle gerilediğini, ancak ekonominin yılın geri kalanında iyileşeceğini söyledi:

"Düşük petrol fiyatları ve istihdam artışı, tüketici harcamalarını artırmaya ve finansal şartlar genel olarak büyümeyi desteklemeye devam edecek. Yurt dışında uygulanan yüksek seviyede destekleyici para politikaları ise küresel büyümeyi güçlendirmeli. Ayrıca, dolardaki değerlenmenin net ihracat ve düşük petrol fiyatlarının sermaye harcamaları üzerindeki etkileri gibi ekonomik büyümeyi kısıtlayan bazı dalgalanmalar, zamanla azalmalı. Sonuç olarak, FOMC, ABD ekonomisinin yılın geri kalanında güçlenmesini ve işsizlik oranının kademeli olarak düşeceğini öngörüyor."

Öte yandan, bazı uluslararası gelişmelerin ABD ekonomisi için risk oluşturduğunu söyleyen Yellen, bunların başında Yunanistan ve Çin'in karşı karşıya kaldığı sorunların geldiğini belirtti.

‘Faiz kararı her FOMC toplantısında gelebilir’

"Tüm FOMC toplantıları faiz artış kararı için masada yer alıyor” diyen Yellen, faiz artışının kademeli olacağı taahhüdünü yineledi. İlk faiz artışının abartılmaması gerektiğini söyledi.

Her 6 haftada bir buluşan FOMC'nin bundan sonraki 4 toplantısı 28-29 Temmuz, 16-17 Eylül, 27-28 Ekim ve 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

FED Başkanı Janet Yellen, yarın da ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'nde sunum yapacak.

aktaran al jazeera

Etiketler : fed, faiz
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=