Lütfen bekleyin..

Süt fiyatlarına ZAM YAĞMURU!..

14 Temmuz 2015, 14:37

Atatürk Orman Çiftliği, bayramdan önce süte zam yaptı. Fiyatlar 4 liraya kadar çıktı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Her Ramazan öncesi özel sektör tarafından başta gıda olmak üzere birçok kalemde yapılan zamlara bu yıl piyasada denge unsuru olarak bulunan devlet kurumları öncülük etti.

Ramazan ayı başında devlet kuruluşu Et ve Süt Kurumu et fiyatlarını artırdı. Bayrama yaklaştığımız bugünlerde ise Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), günlük sütlere zam yaptı. AOÇ sütlerinin en uygun fiyata satıldığı ucuzcu marketlerde bile 1 litre sütün fiyatı 3.65 liraya ulaştı. Bu rakamla AOÇ, süt fiyatları konusunda diğer rakiplerinin açık ara önünde bulunuyor.
 
BİR LİTRE SÜT 4 LİRA
 
Günde tek vardiyada, yaklaşık 100 bin litre sütü pastörize edecek ve 20 bin litre sütü yoğurda dönüştürecek kapasitede fabrikası bulunan AOÇ, Burdur, Kayseri gibi yurdun muhtelif yerlerinde kurduğu 15 adet süt toplama merkeziyle üreticiden sütleri topluyor.
 
Fabrikanın ihtiyacı olan çiğ sütü üretici birlikleri ve kooperatifleri ile doğrudan üreticiden tedarik eden AOÇ, süt alımında fiyat olarak Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyatları baz alıp bölgelere göre ortalama bir taban fiyat oluşturuyor. Taban fiyatın üzerine çiğ sütün yağ, hücre özellikleri gibi unsurları ekleyen AOÇ, bu şekilde ilave prim ya da kesintilerle net alım fiyatını belirliyor.

ÜRETİCİ ZOR DURUMDA 
 
Mevcut piyasada en ucuz 3.65 liradan tüketiciye sunulan AOÇ sütlerinin litresi, bazı marketlerde 4 liraya kadar ulaşıyor.

Bu fiyatlarda piyasadaki en pahalı sütü AOÇ satıyor. Çiğ sütü 1.15 liradan satan üretici maliyeti kurtarmadığından yakınırken, tüketici de litresi 3.5 lirayı geçen süt fiyatlarından şikayetçi. Süt ihracatının azalması nedeniyle piyasada gereğinden fazla süt olmasından dolayı sanayici fiyatları aşağı çekmeye çalışırken, üreticiler ise artan yem fiyatları ve süt talebindeki azalma sebebiyle 1 lira 15 kuruş olan taban fiyatın arttırılmasını istiyor. Piyasadaki süt bolluğu ise tüketici fiyatlarına yansımıyor.
 
Mersin Süt Üreticileri Birliği Genel Başkanı Kuzey Acarbaş, Türkiye’de yılda yaklaşık 20 milyon ton süt üretildiğini belirterek, çiğ sütteki en büyük sorunun fiyat istikrarının sağlanamaması olduğunu ifade etti. Üreticinin sütünü hak ettiği fiyata satamadığını söyleyen Acarbaş, “Yapılan araştırmalar ve hesaplamalar ülkemizde bir litre sütün üretim maliyetinin 1.30 liranın üzerinde olduğunu gösteriyor. Çünkü üretim maliyetlerimiz yüksek. Coğrafyamızın büyük bir kısmı süt hayvancılığına uygun değil” dedi.
 
Sanayicinin Euro ve dolardaki artışı gerekçe göstererek imal ettikleri süt ürünlerine zam yaptığını belirten Acarbaş, sanayicilerin buna karşın üreticinin fiyat artırma isteğine karşı çıktıklarının altını çizdi. Dünyada süt fiyatlarının Türkiye’den düşük olduğunu belirten Acarbaş, “Çünkü maliyet düşük, destek fazla” dedi.
 
Atatürk Orman Çiftliği Müdürü İlyas Kıran ise konuyla ilgili yönelttiğimiz soruları yanıtsız bıraktı.

Millet

Etiketler : ramazan, AOÇ,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=