Lütfen bekleyin..

Memur ve emekliler yine havasını alacak!..

04 Temmuz 2015, 20:53

Enflasyondaki artış yüzünden memur ve emekliye yüzde 4.6 oranında zam yapılacak. Ancak Maliye Bakanlığı verdiği zamları ‘vergi’ olarak geri toplayacak. Vatandaş yine havasını alacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Binlerce memur ve emeklinin büyük bir heyecanla beklediği Haziran ayı enflasyon oranı açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 6 aylık enflasyonun yüzde 4.76’ya yükseldiğini bildirdi.

Hükümet yılbaşında memur ve emekliye yüzde 3+3 oranında zam yapacağını açıklamıştı. Enflasyonun yüzde 3’ün üzerine çıkması halinde fark verileceği ilan edilmişti.

ENFLASYON FARKI YÜZDE 1.7

Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından 11 milyon emekli ve 2.5 milyon memurun yılın ikinci yarısında alacakları zam oranı da netleşti. Buna göre memur ve emekli yüksek çıkan enflasyon yüzünden yüzde 1.76 oranında fark alacak. Enflasyon farkının bütçeye 1.5 milyar liralık ilave bir yük getirmesi bekleniyor.


ÇEREZE 3.3 MİLYAR LİRA

Hükümet memur ve emekliye zam yapmamak için bin dereden su getiriyor.  Memur ve emekliye ‘para yok’ diyerek zam yapmayan AKP yöneticileri, lüks araç saltanatı ve AK Saray için milyarlarca lira harcıyor.  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, devletin sadece araç kiralamak için her yıl 3.3 milyar lira ödediğini belirtmiş ve bu tutarı ‘çerez parası’ olarak nitelendirmişti.

KEPÇEYLE ALACAK  

Memura verilen zam Maliye Bakanlığı’nın vergi düzenlemesi yüzünden cebe girmeden tükenecek. Mehmet Şimşek ve Maliye bürokratları, ‘Gelir Vergisi’ tavanını 2015 yılı için 12 bin lira olarak belirledi. Şimşek ve arkadaşları yüzünden memurlar ‘üst gelir grubu’na dâhil edildi.

Uzman doktor 201 lira maaş artışı alacak, buna karşın 145 lira fazla Gelir Vergisi ödeyecek. Böylece Temmuz artışı 56 lirada kalacak. Öğretmen 139 lira maaş artışına karşın 99 lira fazla vergi verecek. Üniversite mezunu, 16 yıllık, 3. derecenin 2. kademesindeki memura yapılan maaş artışı 101 lira olurken, vergisine getirilen artış 66 lira olacak. Öğretmen 40, memur 35 lira zam almış olacak.

KİT Çalışanı ve Sözleşmeli Personele yapılacak zam ise vergi artışına yetmeyecek. Söz konusu çalışan 120 lira maaş artışı alırken, vergisini 179 lira fazla ödeyecek. Böylece Temmuz artışının üzerine 59 lira daha eklenince vergisi ödenmiş olacak.

HAZİRAN'DA DÜŞÜŞ MANİDAR!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Tam da enflasyon farkı ödemesinin belirleneceği ayda enflasyonun eksi çıkmasının anlaşılır gibi değil” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin Haziran’da yaptığı araştırmaya göre Ramazan enflasyonunun yüzde 14.7 olduğunu söyleyen Koncuk, Haziran’da enflasyonun eksi olarak açıklanmasını inandırıcı bulmadığını belirtti. 

ZAM İLE PİDE BİLE ALINMIYOR

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere yapılan günlük maaş artışıyla bir ramazan pidesi dahi alınamadığını belirterek, şunları söyledi: “Yeni kurulacak olan koalisyon hükümetinden ilk beklentimiz, zamlarımızı enflasyona endeksleyen uygulamanın kaldırılmasıdır. Siyasilerimizin, artık emeklilerimizin feryatlarını duymasını ve seyyanen zamların uygulanmasını istiyoruz. Yüzdeli zamlar emekliler arasındaki makasın açılmasına ve haksızlığın giderek artmasına neden olmaktadır. 2000 öncesi işçi emeklisine günlük; 1 lira 63 Kuruş zam yapılmıştır. Bu tablo açıkça göstermektedir ki; emeklilerimiz günlük artışlarıyla bir ramazan pidesi bile alamamaktadırlar.

Millet

Etiketler : tüik, zam, memur, AKP, aksaray, İsmail Koncuk,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=