Lütfen bekleyin..

AKP'nin Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'a ŞOK ÇAĞRI!..

29 Haziran 2015, 21:11

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, AKP'nin Meclis Başkanı Adayı olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bakanlıktan istifa etmesi gerektiğini söyledi. Levent Gök, "Demokratik teamüller, siyasal etik bunu gerektirir" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Başkanlığı için aday olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın siyasi etik olarak bakanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini söyledi.


Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM içtüzüğünün Meclis Başkanının TBMM üyeleri arasından aday gösterileceğini ve seçileceğine işaret ettiğini belirten Levent Gök, AK Partili üyeler tarafından Meclis Başkanı adayı gösterilen İsmet Yılmaz’ın yürütme organının bir parçası olduğunu, İsmet Yılmaz’ın içtüzükte ve anayasada hukuksal olarak düşürülmemiş olması halinde dahi siyasal etik olarak Milli Savunma Bakanlığından istifa ederek Meclisin içine gelmesiyle aday gösterilmesinin söz konusu olduğunu kaydetti.


İSMET YILMAZ'IN İSTİFASINI İSTEDİ  VİDEO İZLESiyasal etik, kuvvetler ayrılığı prensibi ve demokratik teamüllerin İsmet Yılmaz’ın bakanlık görevinden istifa etmesini gerektirdiğini söyleyen Gök, “Şu anda İsmet Yılmaz, yürütme organının bir parçası olarak yasama organında karar alınmasını gerektiren bir ortamda AK Partili üyeler tarafından aday gösterilmek suretiyle siyasal etiğe uygun olmayan bir tablonun içinde yer almaktadır. Böyle bir tablo belki daha önce yaşanmamıştır ama yürütme ile yasamayı birbirinden ayıran demokratik teamüller ve etik değerler göz önüne alındığında Sayın İsmet Yılmaz’ın Milli Savunma Bakanlığından istifası ve bu şekilde aday gösterilmesi söz konusu olabilirdi. Biz İsmet Yılmaz’ın adaylık sürecinin demokratik teamüllere, siyasal etiğe ve parlamenter demokrasiye uygun olmadığını düşünüyoruz. Hukuksal açıdan bunu sınırlayan her ne kadar içtüzükte ve anayasada hükümler olmasa dahi, anayasanın ve kanunların yorumlanmasıyla ulaştığımız noktada Sayın Yılmaz’ın etik olarak Milli Savunma Bakanlığından istifası gerekmektedir” dedi.

Aktaran: Millyet

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ertuğrul
994 gün önce
Teamüllerin arkasında duruyorsun da baykalın istifa etmesi gerektiğini neden söylemiyorsun?
Hakem maça dahil olunca kim kazanacak?
Sen bu konularla ilgili martaval atacağına dünki lgbt onursuzlar yürüyüşüne katılan vekilinin hayasızlığından bahsetsene!
Hoş 24.02.2015 de ermeni kilisesinde ayine katılan ab bakanı ile charlie hebdo yürüyüşüne katılan bir genelbaşkan da var da neyse!
se se se
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=