Lütfen bekleyin..

Erdoğan PKK'yı memnun edemiyor!

23 Temmuz 2013, 19:50

Gece gündüz çalışıyor ama...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Süreç" adı altında PKK'ya taviz üstüne taviz veriliyor ama PKK memnun olmuyor! AKP'nin tavizleri PKK'yı cesaretlendirdi! Erdoğan' ayar veriyorlar!

KCK/PKK: "Erdoğan “sabrımız taşıyor” diyor, Bülent Arınç “fiili durumları kabul etmeyiz” diyerek tehdit ediyor. Tehdit bir politika haline getirilmiş ve bu konuda da basın harekete geçirilmiştir. Türkiye tehdit ediyor diye Rojava Kürtleri özgür ve demokratik yaşamlarından mı vazgeçecekler? Eğer bir tahammülsüzlük ve sabır taşma varsa tüm Kürtlerin sabrı taşıyor..."

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin bazı kentleri ele geçirmesi ile ilgili değerlendirmesinde Türkiye'nin Suriye politikasını eleştiren KCK/PKK'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. KCK'nın açıklamasında, "Suriye'de halk hareketlerini destekliyorum diyen Türkiye, Kürtlerin ayağa kalkışını durdurmak için her yola başvurdu. Bir taraftan Kürtlerin birliğini önlemeye çalışırken, diğer taraftan beslediği ve donattığı İslam maskeli çeteleri Kürtlere saldırttı." iddialarına yer verildi.

İşte Kandil'den yapılan açıklamanın dikkat çeken bazı bölümleri:

"AKP tek parti dönemindeki ve sonrasındaki Kürt politikasını bırakmamıştır. Sadece Kürtlerin uyanışı ve mücadelesi karşısında Kürtleri egemenlik altında tutmak için Kürt’ten söz etmektedir. Dil ve kültürde kültürel soykırımı engellemeyecek yumuşamalar yapmaktadır. Bu da esas olarak Kürt’e karşı yürütülen kültürel soykırım ve psikolojik savaşın yeni koşullardaki biçimi olmaktadır.

Türkiye bu politikayı başta kendi sınırları içinde yaşayan Kürtler üzerinde olmak üzere bırakmalıdır. Türkiye tüm Kürtlerle barışmalıdır. Türkiye'nin çıkarına olan budur. 1925 yılıyla başlayan Kürt’ü yok etme politikasından vazgeçmeden Türkiye'nin istikrara kavuşması zordur. Dolayısıyla eski politik tutum ve alışkanlıklarını terk etmelidir.

Türkiye Kürtler nerede bir hak arayışı içinde olduğunda olumsuz tutum gösterme alışkanlığını bırakmalıdır. Çünkü bu tür yaklaşımlarla tüm Kürtleri karşısına almaktadır. Türkiye'de çatışmasızlık ortamı sürerken ve Kürtler Kürt sorununun çözümü için sabırlı ve sağduyulu bir politika izlerken, Hükümetin her şeyi kendine hak gören egemenlikçi bir kompleksle Kürtleri tehdit eden politikaları bu süreci sabote etmekten başka bir anlama gelmez. Türkiye tutarlı olmalı, tutumunun neye yol açacağını görmelidir.

Suriye'de Araplar özgürlük istediğinde Kürtler istemeyecek mi? Tabii ki en başta da Kürtler isteyecektir. Farklı bir kimlik olmanın ve demokrasinin gereği olarak tabii ki özyönetimlerini kuracaklardır.

"ASIL KÜRTLERİN SABRI TAŞIYOR"

Erdoğan “sabrımız taşıyor” diyor, Bülent Arınç “fiili durumları kabul etmeyiz” diyerek tehdit ediyor. Tehdit bir politika haline getirilmiş ve bu konuda da basın harekete geçirilmiştir. Türkiye tehdit ediyor diye Rojava Kürtleri özgür ve demokratik yaşamlarından mı vazgeçecekler? Eğer bir tahammülsüzlük ve sabır taşma varsa tüm Kürtlerin sabrı taşıyor; “Bu Türkiye'nin yaptığı nedir? Kürtler nerede bir hak kazanmak istiyorsa kaşı çıkıyor” diyorlar. Kürtlerin Türkiye algısı şimdi budur.

"TÜRKİYE SAVAŞIN TARAFI OLDU"

Şu ana kadarki tutumuyla tam savaşın içine girmiştir. Türkiye şimdi Kürtlere karşı yürütülen savaşın tarafı olmuştur; hem de Kürt karşıtı tarafta yer almaktadır.

Kürtler Türkiye'ye karşı hiçbir olumsuz politika ve tutum yanında yer almazken, Türkiye'nin bu düşmanlığı yapması kabul edilemez.

"BİZ DE TÜRKİYE'NİN BU POLİTİKASININ KARŞISINDAYIZ"

Türkiye'nin bu politikasına sadece Rojava Kürtleri değil, tüm Kürtler karşı çıkmaktadır. Biz de Hareket olarak Türkiye'nin bu politikasının karşısında olduğumuzu vurguluyor ve Rojava Kürtlerinin yanında olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz.

TÜRKİYE'YE DE DİRENİLİR

Rojava Kürtleri Türkiye ile ilişki içinde olmak istediklerini defalarca açıkladı. Buna Türkiye'nin tehdit ve şantajla karşılık vermesine tabii ki Rojava halkı da boyun eğmeyecektir. Bugün tüm saldırganlara gösterdikleri kutsal direnişi Türkiye'nin saldırılarına karşı da gösterecektir. Kadın, çocuk, yaşlı, genç göğüslerini Türkiye işgaline karşı siper edeceklerdir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
04
1673 gün önce
Çekiliyor muş- muş... şehirlerde polis teşkilatı kurup gövde gösterisi yapan, yol kesen kim?
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Yabancı terörist savaşçılar ile mücadele için Avrupa Konseyi tarafından haz..
Türkiye Kamu-Sen Teşkilatlandırma Sekreteri, MHP’nin sendika başkan ve yöne..
YSK, Kılıçdaroğlu'nun referandum açıklamaları dayanaksız olduğunu söyle..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=