Lütfen bekleyin..

HDP'nin Türkçe Bilmeyen Vekilinin Taktığı Broşun Sırrı: Şeytan !

24 Haziran 2015, 10:30

HDP'nin Ezidi milletvekili Feleknas Uca, Meclis'te yemin ederken üzerinde inancını simgeleyen tavus kuşu broşu vardı. Tavus kuşu Ezdilerin kutsal saydığı Şeytanın simgesi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dün milletvekilleri tek tek kürsüye gelerek yemin etti. En çok merak edilen isim ise hiç kuşkusuz HDP'nin Diyarbakır'dan seçilen Ezidi vekili Feleknas Uca'ydı.

Türkçe bilmeyen Uca, kürsüde telafuzda zorlansa da yeminini başarılı bir şekilde tamamladı. Yemin sırasında Uca'nın kıyafetindeki broş dikkatlerden kaçmadı.

Ezidi vekil Uca'nın yemin sırasında elbisesinde tavus kuşu broşu vardı. Peki Uca neden yemin töreninde bu broşu kullandı?

 

DÜŞMÜŞ MELEĞE İNANIYORLAR

Bilindiği üzere Feleknas Uca bir Ezidi. Ezidilikte de tavus kuşunun önemli bir yeri var. Ezidilik'in önceki ilahi dinlerde anlatılan, düşmüş meleğin (şeytanın), yaratıcının buyruğuna rağmen insan karşısında eğilmeyip saygı göstermemesi, onun aslında ne kadar asil olduğunun tüm evrene ispatıdır ve yaratıcı tarafından sınanmıştır.

İşte bu sınavı başarı ile verip tüm insanlığın ve dünya işlerinin başına geçme hakkını kazanmıştır diye düşünülür.

MELEK-İ TAVUS NEDİR? EZİDİLER NİYE ONA İNANIYOR?

Ancak burada düşmüş meleğin sahip olduğu özellikler diğer dinlerden farklıdır. Ezidilik'te tanrı dünyanın sadece yaratıcısıdır, ancak sürdürücüsü değildir. Tanrısal iradenin vücut bulması için 'düşmüş melek' bir nevi aracılık rolü üstlenmiştir.

'Düşmüş melek', "Melek-i Tavus" olarak adlandırılır ve bir tavus kuşu ile simgelenir. Tanrı özünde iyilikle dolu olduğundan ibadet edip onun gönlünü kazanmak gerekmez. Aksine ibadetin ona değil içi kötülüklerle dolu olana, Tavus'a yapılması ile kötülüğün en büyük kaynağından korunulur. Bu anlamda iyilik ve kötülüğün kaynağı aslında Melek Tavus'tur.

kaynak: haberler.com

Etiketler : HDP, feleknas uca,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
FERHAT OGUZHAN
1031 gün önce
Peki bu kiz hic okula gitmemismi?,bu güne kadar hangi memleketde yasamis?.
VATAN
1031 gün önce
milli şuurunu ve ülküsünü kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur.
Ah Vatan
1031 gün önce
İnsanlar neye inanırlarsa inansınlar. Onları karışmak doğru değildir. Vatandaş olara şunu karışırım Bu vatanın bütünlüğünü bozacak , ülkenin milletin bölünmesine sebeb olacak, milletin geleceğini yok edecek davranışlarda bulunmasın . Ülkede yaşayan Tüm toplulukları şunu söylerim Irak bağımsız devletti şimdiki durumu ne oldu, Suriye bağımsız devletti şimdiki durumu ne oldu, Filistin bağımsız bir devletti şimdiki durumu ne oldu,Lübnan bağımsız bir devletti Şimdiki durumu ne oldu, Libya bağımsız bir devlletti şimdiki durumu ne oldu. Bu durumda kaybeten bu bölge halkları kazanan ABD ve Hıristiyan ülkeleri. İşte bu birleşik devletlerin ekmeğini yağ süren herkese karşıyım ve onlara düşmanım. Bu kişinin şeytana tapması bizi ilgilendirmez. Yapacakları ve yaptıkları bizi ilglendirir.
cihat
1032 gün önce
Tüm diğerleri gibi parti başkanınn emiri ile el kaldıracak nasılsa .. Dervişin Ekonomiyi geliğ düzlettiği yerde birde Tavus kuşunu görelim bakalım :)
mustafa
1032 gün önce
Dilimizi bilmeyen ülkemizi bilmeyen bir kimse bize nasıl hizmet verecek bilen varmı, bu kimseden
nasıl hizmet bekliyorsunuz., hizmet etmeyecekse biz asalakmı besleyeceğiz, Yazıklar olsun hiçmi adam bulamadınız da ithal ne idiği belli olmayan kimseyi getirdiniz türkiye besler öylemi.
Nerenin dilini biliyorsa oraya gitsin.
DEM
1032 gün önce
Almanya'da yaşayıp Alman parlamentosuna milletvekili seçilen bir Türk olsaydı ve Almanca bilmeseydi acaba ne derlerdi? Galiba Alman kültürüyle bütünleşememiş ve ülke değerlerinden uzak dolayısıyla Almanya'dan uzak derlerdi.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=