Lütfen bekleyin..

Mahkemeden SKANDAL KARAR!..

19 Haziran 2015, 01:04

İşçilere öyle bir ceza verildi ki yok artık diyeceksiniz...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bursa'daki, otomobil işçilerinin direnişini duyuran Metal İşçileri Birliği'nin Facebook Twitter hesaplarındaki bazı paylaşımlar işverenlerin örgütü olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) başvurusu üzerine mahkeme tarafından engellendi.

Bursa’daki, otomobil işçilerinin direnişini duyuran Metal İşçileri Birliği’nin Facebook sayfasından sonra, yedek olarak kullanıma soktuğu altı ayrı Facebook sayfası ve bir Twitter hesaplarındaki bazı paylaşımlar işverenlerin örgütü olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) başvurusu üzerine erişime kapatıldı.

Bursa’daki otomobil işçilerinin direnişi sonrası harekete geçen MESS, İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne vurarak, Metal işçileri Birliği’nin (MİB) sayfasının erişime kapatılmasını talep etmişti. Hakimlik 30 Nisan’da erişime kapatmıştı. MESS, geçen 21 Mayıs’ta ikinci bir dilekçe sunarak, karardan sonra MİB adına altı yedek sayfa ve bir Twitter hesabı açıldığını belirtti ve kişilik haklarının ihlal edilmemesi amacıyla, aynı içerikte yayın yapan bu sayfalardaki bazı paylaşımların  da engellenmesini istedi.

MESS’in başvuru dilekçesinde, bu sayfalarda kaos ortamı ve karışıklık çıkarılmak istendiği, eylemlerin bu sayfalarda organize edilip uygulandığı ve bu yolla işverenlerin zarara uğratıldığı ileri sürüldü. 

'SOSYAL MEDYADA İŞÇİ VE İŞVEREN ÇATIŞTIRILMAK İSTENİYOR'

Dilekçede, bu sayfalarda MESS üyesi işverenlere ilişkin 'gerçeği yansıtmayan, eleştiri dozunu aşan, hakaret içeren paylaşımlar yapıldığı' iddia edildi. İş bırakılması, iş yavaşlatılması, fabrikaların işgal edilmesi ve çalışmayacak durumuna getirilmesi yönünde çağrılarda bulunulduğu ileri sürülerek, “Hukuka aykırı eylemlerle maddi hasar verilmesi, malvarlığı hakkının ihlalini oluşturmaktadır” denildi. Sayfalarda, işçi ve işverenlerin çatıştırılmak istenildiği savunularak, “Provokatif paylaşımlar ile işçiler başkaldırıya teşvik edilmekte olup bu durum kamu güvenliği açısından da açık bir tehdit teşkil etmektedir.

Seçim öncesinde ülkemizde kaos ortamı ve karışıklık çıkarılmak istenmektedir. Kanunsuz grev, izinsiz gösteri yürüyüşü, toplantı ve protestolar ile fabrikaların işgal edilerek üretimin durdurulması gibi kanun dışı eylemler bu sayfa nezdinde organize edilmektedir.

İlgili eylemlerin plan ve organizasyonu bu sayfa üzerinden duyurulduktan sonra uygulamaya geçilmektedir. Kanunsuzluğun ve hukuka aykırılığın propagandası yapılmaktadır” denildi. Dolayasıyla 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçların Engellenmesi Hakkında Kanun’a göre kişilik haklarının ihlal edildiği ileri sürüldü.

MAHKEME ERİŞİMİ ENGELLEDİ

İstanbul 10. Sula Ceza Hakimliği de 22 Mayıs’ta talebi kabul ederek, sayfalara erişimi engelledi. MESS’in yakındığı ve erişime kapatılan paylaşımlar şöyle: “26 Nisan’da haklarımız için Kent Meydanı’nda toplanıyoruz”, “1 Mayıs’ta haklarımız için yürüyoruz”, “Yeni sendika istiyoruz”, “Direneceğiz, haklarımızı alacağız” ve “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”

Metal işçileri Birliği’nin avukatı Zeycan Balcı Şimşek, söz konusu sayfalarda hiçbir hakaret ve tehdidin bulunmadığını ifade etti. Kaldı ki Yargıtay’ın, ekonomik bir zarar halinde davaların Ticaret Kanunu kapsamında açılması gerektiği, markanın zarara uğraması halinde de Fikri Haklar Ceza ve Hukuk mahkemelerinde dava açılması gerektiği yönünde hükmü bulunduğu belirterek, kararın yanlış olduğunu vurguladı.

Kaynak: İsmail Saymaz | Radikal

Etiketler : MESS,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1006 gün önce
Kanunlar yasalar yasaklar hep üst düzey yaratıklar için yapılmış olmasının ispatıdır bu FACEBOOK yasakları Normal vatandaşın haklarını koruyan kanunlar yasaklar daha dünyanın hi bir yerinde yapılmamıştır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=