Lütfen bekleyin..

Meclis’in ilk toplantısı NE ZAMAN?

16 Haziran 2015, 01:25

Meclis ne zaman toplanacak? İşte detaylar...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis, kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulu’nca Türkiye radyo ve televizyonlarından ilanını takip eden beşinci gün saat 15.00’te toplanacak...

Meclis’in 23 Haziran’da açılacağı ifade edildi. Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili olan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, geçici başkanlık görevini üstlenecek. İkinci derecede en yaşlı üye, başkanvekilliği görevini yerine getirecek.

En genç 6 milletvekili ise geçici olarak kâtip üyelik yapacak. Vekiller yemin ettikten sonra Meclis Başkanlığı için yarışacak.

Başkan seçilecek

Meclis Başkanlığı için yapılacak ilk seçimde adaylar Meclisin ilk toplandığı günden itibaren 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildirilecek. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak.

İlk iki oylamada üye tamsayısının 3’te ikisinin (367), üçüncü oylamada ise, üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa en çok oy alan iki aday için dördüncü bir oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek.

Başkan seçimi aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak.

 Meclis Başkanlığı seçiminin ardından Başkanlık Divanı üyelikleri için seçim yapılacak. Öte yandan, milletvekillerinin yemin etmesinin ardından Meclis’te grubu bulunan siyasi partiler arasındaki koalisyon görüşmeleri de başlayacak. AKP, CHP, MHP ve HDP arasındaki koalisyon trafiğinde güvenoyu için gerekli olan 276 hesabı yapılacak. Koalisyonda anlaşma sağlanırsa Bakanlar Kurulu’nun listesi tam olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak.

Güvenoyuna başvurulacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise toplantıya çağrılacak. Bakanlar Kurulu’nun programı, kuruluşundan en geç bir hafta içinde Başbakan veya bir bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunacak ve güvenoyuna başvurulacak.

Güvenoyu için görüşmeler, programın okunmasından iki tam gün geçtikten sonra başlayacak ve görüşmelerin bitiminden bir tam gün geçtikten sonra da oylama yapılacak.

Güven istemi, ancak üye tamsayısının salt çoğunluğuyla reddedilebilecek.

Başkanlık, 276 milletvekili güvensizlik oyu kullandığı takdirde, Bakanlar Kurulu’na güvensizlik oyu verildiğini, aksi halde Bakanlar Kurulu’nun güvenoyu aldığını bildirecek.

Anayasaya göre Bakanlar Kurulu’nun oluşturulmaması durumunda Cumhurbaşkanı Meclis Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Anayasaya göre seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacak.

Geçici Bakanlar Kuruluna, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisindeki veya Meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasî parti gruplarından, oranlarına göre üye alınacak.

YeniÇağ

Etiketler : TBMM, Koalisyon, AKP, MHP, CHP, HDP, Deniz Baykal,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=