Lütfen bekleyin..

Davutoğlu: Erdoğan'la ilgili talepleri kabul etmem

10 Haziran 2015, 20:23

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TRT'deki programda muhalefete seçim sırasındaki söylemlerin geride bırakılması çağrısı yapıp "Gelin güzel bir başlangıç yapalım" dedi. Koalisyon görüşmelerinde muhalefetten gelebilecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili 'şart'lara da müsade etmeyeceğini vurguladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, TRT'de soruları yanıtlarken seçimlerde 'katılımı ve meşruiyeti' övdü. "Seçim güvenliği hiç tartışılma edilmedi. Güzel bir neticedir" dedi. Başbakan, seçim sonucu çıkan haritayı değerlendirirken, "Türkiye'nin bütününde var olan tek parti hâlâ AK Parti. Tüm kesimlerden oy alan parti hâlâ AK Parti. Türkiye'deki siyasi hayatın omurgası AK Parti'dir. Bu gerçekliği görmeden koalisyon tartışması yapılmamalıdır." diye konuştu.

"Biz iddialı bir partiyiz" diyen Başbakan, "Hedefimiz tek parti hükümetidir. Milletimiz ne derse... Hafif sitem edenler duyuyorum, millete sitem edilmez. Millet ne derse odur" ifadelerini kullandı. 

Başbakan yüzde 41'in başarısızlık olduğu eleştirilerine de "Bütün sol hareketin, 1960'dan beri ulaştığı tek başarı var. O da Ecevit, yüzde 41. Dolayısıyla onların tarihi olarak gördüğü bu oran AK Parti için yenilgi gibi gösteirlemez" sözleriyle tepki gösterdi. 

'Kırmızı çizgi değil istikamet önemli'

"Millet biz bir mesaj da verdi ama hükümet kurma sorumluluğunu da AK Parti'ye verdi" diye devam etti. 

Koalisyon denklemlerine önceliklerini ise "Partimizin menfaati şahsi menfaatlerimizden önce gelir. Ülkemizin menfaatleri de partimizden önce gelir" sözleriyle açıkladı Koalisyona girmeyeceğini açıklayan. MHPye de "Daha seçimden çıkar çıkmaz kapılar kapatılmaz." mesajını verdi. Davutoğlu, "Partiler iktidar olmak için vardır. İster hükümet, ister koalisyon. HDP ise zafer sarhoşluğu içinde kendi şeylerini dayatma peşinde. Diğerleri kapıları kapatırsa her opsiyonu düşünürüz. Onlar kendi aralarında yaparlarsa ona da açığız. Kimsenin tiyatro oynamaması lazım. Her şeyi konuşmaya hazırız. Her türlü müzakereyi yapacağız. Her partiyle büyük samimiyet içinde görüşeceğim" diye devam etti.

'Artık yeni şeyler söylemek lazım'

Kırmızı çizgiler sorusuna da tabana verdiği "Ben diplomaside de hiç kırmızı çizgi kullanmadım. Kırmızı çizgi değil,  istikamet önemli. Bie oy veren seçmenlerin tek bir oyuun bile zayi olmaması için ayaktayız. Uzlaşı gerekiyorsa, uzlaşı ararız. Bizim adımıza kimse kırmızı çizgi deklare edemez. Bir köşe yazarı üzerinden, kimse şu ihtimale açığız, şuna kapalıyız diyemez.Propaganda döneminin suçlamalarından çıkıp, artık 'yeni şeyler söylemek lazım cancağızım' diyor. " mesajıyla yanıt verdi.

"HDP 'PKK'ya silah bırak çağrısı yapsın"

Davutoğlu şöyle devam etti: 

Koalisyon iyi değildir dedik ama halk koalisyon dedi. Şimdi halkın tercihini tartışmaya açamayız. Amir olan millet koalisyon dedi. Bize düşen bunun en iyisini yapmak. Kötünün en iyisini yapmak. Bir de kötünün kötüsü var; işlemeyen koalisyon. HDP için yüzde 13 hayırlı olsun. Şimdi ispat zamanı. İstanbul'un en entellektüel kesiminden oy almışsa, Marksist-Leninist çizgiden çıkıp  yapacağı ilk şey 'şiddeti dışlamıyorum' dedi. PKK'yı seçim dönemlerinde baskı için kullandılar. Şimdi dönüp, 'Ey PKK ben meşru bir partiyim. Silahları bırak' demeli. Eğer bunu demezse HDP ödünç oylara ihanet etmiş olur. Türkiye'de kimse terör istemiyor.  HDP'nin çözüm sürecine yapacağı en büyük katkı bu olacaktır. 

Çözüm süreci nasıl olacak sorusuna ise "Kimle koalisyon yapacağımıza bağlı" yanıtını veren Davutoğlu, "HDP'nin yapacağı bir şey var, o çok güzel söylemlerle kendilerine barış elçisi gibi gösteren HDP'li eş başkanlar çıkıp 'PKK silah bırakmalı' çağrısı yapmalı" yanıtını verdi. 

HDP'ye verilen 'aydın oyları' bu partiyi dönüştürür mü sorusuna da "Çözüm süreci olmasaydı şu an liberal takılan HDP'liler dağda taşta başka işler yapıyor oluyordu. Hâlâ PKK üzerinden baskı politikası izlerlese o zaman güvenlik politikalarıyla karşılaşırlar. Ayrılıkçı bir dilin karşılığı olmaması lazım. Hâlâ Nişantaşı'nda kullandığı dili Diyarbakır'da kullanamıyor. " karşılığını verdi. 

Başbakanın gündemdeki başlıklara verdiği yanıtlar: 

Erken seçim: 

"Bu seçim bir sonuç üretmedi. Bu seçimin sonucunu beğenmedik, hemen yeniden seçim' olmaz. Bu halkın tercihini tartışmaya açmaktır Hemen erken seçime gidelim demek milletin verdiği bu kararı tartışmaya açmaktır. Bütün partiler tümüyle yolları kapatırsa o zaman millete gideriz "

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili muhalefetin talepleri:

"Cumhurbaşkanımız koalisyon görüşmelerinin bir parçası değil ama krizlerin aşılması için devreye girebilir. Halkın seçtiği Cumhurbaşkanı başkanlık sistemini getirmek istedi ancak halk verdiği oylarla bunu istemedi. Şimdi var olan sistemi işletmek lazımç Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik yıpratıcı bir söylem var, bunun terkedilmesi lazım. Bu sistemin işlemesi için Cumhurbaşkanı makamının tartışma konusu edilmemesi lazım. Böyle bir durumda cumhurbaşkanlığı kamaı varsa bir kriz, krizi çözen makamdır. Cumhurbaşkanımız da açıklamasıyla 'ben bütün partilere eşit mesafedeyim' demiş oldu. Taşları oturtmak için bir fırsat bu. Sadece cuhmhurbaşkanı içn değil, hepimiz için bir fırsattır bu. Ama yok cumhurbaşkanı için şu şartı öne sürüyorum falan derse, mesela ben Cuhmhurbaşkanlığı makamının asla tasallut altında bırakılmasına müsaade etmem. Siyasette birbirinden hoşlanmayanların bile birbirine saygıda kusur etmemesi lazım. Cumhurbaşkanına kural dikte edemezsin. Yok şurayı terketmesini filan isteyemezsin. Gelin güzel bir başlangıç yapalım"

Kaynak: TRT

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Murat Gulebenzer
1018 gün önce
Sen ilk once 4 eski bakani teslim et yargiya da gerisine karisma,nasil olsa arkasi corap sokugu gibi gelir,o istemediginiz sondan kacmaniz da mumkun degildir.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=