Lütfen bekleyin..

Türkmenler aç-susuz sınırda bekliyor

06 Haziran 2015, 22:13

Te­rör ör­gü­tü IŞİ­D'­in son gün­ler­de Su­ri­ye ve Ira­k'­ta­ki sal­dı­rı­la­rı­nı sık­laş­tır­ma­sı sı­nır­la­rı­mı­zı daha da ha­re­ket­len­dir­di. Ça­tış­ma­lar­dan ka­çan bin­ler­ce ki­şi, Tür­ki­ye sı­nı­rı­nı ge­çe­rek can­la­rı­nı kur­tar­ma­ya ça­lı­şı­yor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Su­ri­ye­li­le­r'e ge­çiş im­ka­nı ve­ri­lir­ken,  Türk­men­ler ise ka­bul edil­mi­yor ve bir haftadır aç- susuz sınırda bekliyorlar.

Sınırda bekleyen Türkmenler'den Muhammet Hoca "Cuma gününden beri bombaların, mermilerin arasında Türkiye sınırı ile köyümüz arasında gidip geliyoruz. Biz şu anda sınırda Türk köylerinin arasında kalıyoruz: Ağaçların arasında aç-susuz, Suriye sınırının içindeyiz. Türk yetkililerden yanımıza kimse gelmedi. Hiçbir yardım görmedik'' diyerek durumlarını ortaya serdi. Ira­k'­tan kaç­ma­ya ça­lı­şan Türk­men­le­r'in du­ru­mu da fark­lı de­ğil. 
 
Türkmen feryadını duyan yok. Suriye'nin Kilis sınırına yakın köylerde terör örgütü IŞİD ile muhalif grupların çatışması arasında kalan Türkmenler, sınırda 1 haftadır Türkiye'nin kapıları açmasını bekliyor.

IŞİD'in Suriye'nin Azez kentine bağlı Kilis sınırına yakın olan bazı köyleri ele geçirmesinin ardından muhalif gruplarla aralarında başlayan çatışmalar da arttı.
 
ÖLÜMCÜL BEKLEYİŞ

 Kilis sınırındaki onlarca köyde olduğu gibi nüfusunun yüzde 80'i Türkmen olan 2 bin kişilik Suriye'nin Barakaltı köyünde de endişeli bekleyiş sürüyor.
''Ölümcül bekleyiş" cuma gününden bu yana devam ediyor. Sınıra gelen ve Türkiye'ye girmek isteyen köylüler ise içeriye alınmıyor.
 
"SINIRDA AÇ-SUSUZ AĞAÇLARIN ARASINDAYIZ"
 
 Barakaltı köyü sakinlerinden Muhammet Hoca "Cuma gününden beri bombaların, mermilerin arasında Türkiye sınırı ile köyümüz arasında gidip geliyoruz. Biz şu anda sınırda Türk köylerinin arasında kalıyoruz, ağaçların arasında aç susuz, Suriye sınırının içindeyiz. Türk yetkilierden yanımıza kimse gelmedi. Hiçbir yardım görmedik'' diyerek durumlarını ortaya serdi.

Etiketler : Suriye, türkmenler,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=