Lütfen bekleyin..

AKP'nin dışarıdaki ihanet ortağı Barzani boş durmuyor!

23 Temmuz 2013, 02:25

Barzani ihaneti...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Suriye'de kalleşlik için uygun zemin bulan bölücüler, dört parçalı büyük Kürdistan emmelerine hız kazandırdılar. Barzani'nin Türkiye, Suriye, İran ve Irak'daki bölücüleri bir araya getirerek düzenlemeye çalıştığı Ulusal Kürt Konferansı için BDP'li Demirtaş, Ahmet Türk ve 23 kişilik heyet Erbil'de bir araya geliyor...

BARZANİ KATILIM ÇAĞRISI YAPTI

Ortadoğu’daki gelişmeler üzerine Türkiye, Suriye, Irak ve İran’da yaşayan Kürtler, gelecekleriyle ilgili ulusal bir birliği oluşturmak için daha önce Ankara, Diyarbakır ve Brüksel’de düzenledikleri Kürt Ulusal Konferansı’nın sonuncusunu Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin başkenti Erbil’de yapacak. Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın önerdiği, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin yüksek katılım çağrısı yaptığı Kürt Ulusal Konferansı’nın ön hazırlık toplantısı Erbil’de yapılıyor.

Erbil’de düzenlenecek Kürt konferansa katılımın yüksek olması için oluşturulacak hazırlık komitesi için Barzani tarafından Irak, Suriye, İran ve Türkiye’deki siyasi parti liderlerine çağrıda bulunuldu. Barzani, 4 ayrı ülkedeki Kürtler’in ve diğer halkların barış ve demokrasi içinde yaşamalarının koşullarının oluştuğunu belirterek, Ulusal konferansın bunun için çok önemli olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DEN BDP VE DTK ÖNCÜLÜK EDİYOR

Türkiye’den Kürt Ulusal Konferansı’nın ön hazırlık toplantısına katılmak için BDP ve DTK öncülüğünde oluşturulan 23 kişilik heyet Erbil’e gitti.

Heyette, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Milletvekili Mülkiye Birtane, Asrın Hukuk Bürosu temsilcisi Mazlum Dinç, Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Lütfi Baksi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD) Genel Başkanı İmam Taşçıer, İslami Hareket genel koordinatörü Fikri Bozkurt, Azadi İnsiyatifi Genel Koordinatörü Adem Özcaner, Kürt Demokrasi Platformu sözcüsü Sertaç Bucak, Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Nahit Eren, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, KESK Yöneticisi Kasım Birtek, MEYA-DER Yöneticisi Leyla Ayaz, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) yöneticileri Meryem Adıbelli, Figen Ekti, Dicle Fırat Diyalog Grubu sözcüsü Nesime Çimen, DTK yöneticilerinden Mehmet Baysal ile Azize Abiş ve Saliha Aydeniz, Mezopotamya Aleviler Birliği’nden Nurhayat Altun yer aldı. Kemal Burkay’ın liderliğini yaptığı kısa adı Hak-Par olan ’Hak ve Özgürlükler Partisi’nden de Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel ile PM Üyesi Ramazan Boray katıldı.

SURİYE’DE PYD AĞIRLIKLI

Kürtler’in yoğun olarak yaşadığı için "Batı Kürdistan" denilen Suriye’nin Türkiye sınır kesimini elinde bulunduran PYD Eş Başkanları Salih Müslim, Asya Abdullah, Kürt Yüksek Konseyi Üyesi Aldar Xelil, Halk MEclisleri Eş Başkanları ABdülselam Ahmet ile Sinem Mehmet, Yekitiya Star Yöneticisi Pervin Mehmed Kürt Ulusal Konferansına katılmak için Erbil’de bulunuyor.

İRAN’DAN PJAK KATILIYOR

Erbil’deki toplantıya İran’dan ise PKK’nın kurduğu ve yıllarca İran güçlerine karşı savaştıktan sonra yapılan anlaşma ile sınırların dışına çekilen Partiya Jiyana Azada Kürdistan (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi), Komalay Zahmetkeşani Kurdistan (Kürdistan Emekçiler Topluluğu) İran Kürdistan Demokrat Partisi, Komalay Şoreşgeran (Devrimciler Topluluğu), Partiza Azadiya Kürdistan (Kürdistan Özgürlük Partisi) ile Komelayi İran katılıyor.

IRAK’TAN IKDP, KYB VE PÇDK

Erbil’de ne zaman düzenleneceği henüz netlik kazanmayan Kürdistan Ulusal Konferansına, Bölgesel Kürt Yönetimdende birçok Kürt siyasi parti ve sivil toplum örgütü tatılıyor. Irak Kürdistan Demokrat Partisi ile Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) yanısıra PKK’nın Irak’taki yapılanması olan Partiya Çareserkırına Demokrat a Kurdistan (Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi), Kürt hükümeti muhalifi olan Değişim Hareketi (Tevgera Goran), İslami Birlik, İslami Topluluk, Sosyalist Parti, Kurdistan Emekçiler Partisi, Şii Partisi, katılıyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
aytekin
1731 gün önce
biz ne zaman güclü bi ülke olarak bunlara fırsat vermeyecegiz ne zaman ya
ömer karaahmetoğlu
1732 gün önce
Niçin Barzanin ihaneti olarak adlandırıyorsunuzki...? Adam Irak kürdistanının başkanı ve şu anda kabul gören tek kürt bölgesini yönetiyor. Türkiye hükümeti dahil birçok batı ülkesiylede ticari anlaşmalar yapmış durumda. Her devlet başkanı gibi elbette o da ülkesini yani sömürü alanını genişletmek ister. Nerede kürt varsa hepsini kendi marabası yapmak ister. Olay bundan ibarettir. Yazının başlığı olsa olsa ''TAYYİP VE AKEPENİN İHANETİNİN MEYVESİ'' olmalıydı bence...
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=