Lütfen bekleyin..

AKP döneminde emekli YOLSULLAŞTI!..Yoksul yaşlı sayısı ZİRVE YAPTI...

23 Mayıs 2015, 03:05

Şok rapor...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

OECD raporuna göre Türkiye, gelirin en eşitsiz dağıtıldığı ülkeler arasında 3. oldu Yoksul yaşlı sayısı son 4 yılda zirve yaptı

Sili, Meksika, Türkiye, ABD ve İsrail gelir dağılımındaki eşitsizliğin en yüksek olduğu ülkeler. Türkiye çocuk yoksulluğunda ise yüzde 28.4’le dünya birincisi. Gençlerin yüzde 16.2’si, yetişkinlerin yüzde 14.4’ü, yaşlıların yüzde 18.4’ü, çalışanların yüzde 17.8’i yoksul. Adaletsizlikteki düşüşe karşın Türkiye’deki en zengin yüzde 10’luk kesim, en fakir yüzde 10’dan 15,2 kat daha fazla servete sahip. Gelir eşitsizliğinin en az olduğu ülke ise Danimarka ilk sırada. 

Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)’na üye ülkeler arasında gelir eşitsizliğinin en yüksek yaşandığı üçüncü ülke oldu. Türkiye’de toplumun en zengin yüzde 10’u, toplam gelirin yüzde 31’ini alıyor. OECD raporuna göre , Türkiye’de yoksulların nüfusa oran 2007’de yüzde 17 iken, küresel ekonomik krizin yaşandığı yıllarda artarak 2011’de yüzde 19.2’ye çıktı. Türkiye’de çocukların yüzde 28.4’ü, gençlerin yüzde 16.2’si, yetişkinlerin yüzde 14.4’ü, yaşlıların yüzde 18.4’ü, çalışanların yüzde 17.8’i yoksul.

Yaşlılarda fakirlik arttı

OECD raporunda Türkiye’den şöyle söz edildi: “-Yaşlı yoksulluğunda Yeni Zelanda, İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan’da önemli azalışlar meydana geldi. Diğer taraftan Polonya, Kore, Türkiye, Avusturya, Meksika ve Kanada’da yaşlıların yoksulluğu 2007-2011 arasında açık biçimde arttı.. Yaşlıların geliri, genelde gelir artışı deneyimi yaşayan İsrail, Norveç, Slovak Cumhuriyeti ve İsveç gibi kimi ülkelerde nüfusun diğer bölümünün gelirinin önüne geçti. Sadece Türkiye’de yaşlıların elde ettikleri gelir nüfusun kalan bölümünün geliri tarafından geçildi.

Türkiye üçüncü sırada 

AB desteğiyle hazırlanan OECD “Birlikte İçindeyiz: Daha Az Gelir Eşitsizliği Neden Herkesin Yararına” başlıklı raporu yayınlandı. Raporda “Gelir eşitsizliği OECD ülkeleri arasında en fazla Şili, Meksika, Türkiye, ABD ve İsrail’de bulunuyor, en düşük olduğu ülkeler ise Danimarka, Slovenya, Slovak Cumhuriyeti ve Norveç. Eşitsizlik Brezilya dâhil birçok ülkede düşse de büyük yükselen ekonomilerde bile yüksek” denildi.

Gelir eşitsizliğinin en yüksek olduğu ilk 10 ülke; Şili, Meksika, Türkiye, ABD, İsrail, İngiltere, Yunanistan, Estonya, Portekiz, Japonya oldu. Gelir eşitsizliğinin en az olduğu ülkeler ise iyiden kötüye; Danimarka, Slovenya, Slovak Cumhuriyeti, Norveç, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Belçika, İsveç, Avusturya şeklinde sıralandı.

% 20 % 47’i alıyor

Raporda yer alan bir başka tabloya göre ise 2007-2011 döneminde Türkiye’de gelir eşitsizliği arttı. Gini katsayısı 2007’de 0.409 iken; 2011’de 0.412’ye çıktı.

Türkiye’de nüfusun en alttaki yüzde 10’u toplam gelirin yüzde 2.1’ini, en alttaki yüzde 20’si gelirin yüzde 5.6’sını, en alttaki yüzde 40’ı ise yüzde 16’sını alıyor. Türkiye’de üstteki yüzde 40’lık nüfus kesimi toplam gelirin yüzde 69’unu, üstteki yüzde 20’lik kesim toplam gelirin yüzde 47’sini, üstteki yüzde 10’luk kesim ise toplam gelirin yüzde 31.7’sini alıyor. OECD ortalaması ise aynı nüfus yüzdeleri için sırasıyla, yüzde 2.9; 7.7’si; 20.6; 62.2; 39.4 ve  24.6 gelir payı oldu OECD raporunda, artan gelir eşitsizliğinin üstesinden gelmede kadın erkek arasındaki istihdam uçurumunun azaltılması ve iş kalitesinin iyileştirilmesinin temel olduğu belirtildi.

Raporda şöyle denildi: Gelir eşitsizliği OECD ülkelerinin büyük bölümünde rekor yüksekliklere ulaştı ve birçok yükselen ekonomide de yüksek düzeylerde sürüyor. OECD ortalamasında nüfusun en zengin yüzde 10 kesimi, şu anda en yoksuldan 9.6 kat fazla kazanıyor. En zengin yüzde 10 1980’lerde yoksulların 7 katını, 2000’lerde 9 katını kazanıyordu. 

YeniÇağ

Etiketler : OECD, emekli,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel logo hazırladı...
F-35 savaş programına ait hassas bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Siber s..
Facebook kullanıcıları yaklaşık 1 saattir siteye erişemiyor. Facebook’a gir..
Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları taraf..
Amerika Kıtası'ndan çıplak gözle gözlemlenen Güneş tutulması milyonlarc..
Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=