Lütfen bekleyin..

MEB'e yok ŞEHZADEYE VAR...

20 Mayıs 2015, 01:59

MEB istemişti ama... İşte detaylar...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MEB’in “İhtiyacımız var” talebi “devredilemez” ve “satılamaz” diye iki kez reddedilen koru Bilal Erdoğan'ın TÜRGEV’ine kiralanıyor.

Veysi Paşa Korusu da Bilal Erdoğan’a!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce iki kez talep etmesine karşılık devredilmeyen Üsküdar’daki Veysi Paşa Korusu’nun 30 yıllığına TÜRGEV’e verileceği öne sürülüyor.

Kültür Bakanlığı tarafından “birinci grup korunması gereken tabiat ve kültür varlığı” olarak tescillenen Veysi Paşa Korusu’nun 72 milyon lira karşılığında Hazine’ye devredilmesinden günler sonra TÜRGEV, “Koruyu bize verin” dedi. Taraf’ın ulaştığı belgelere göre, içerisinde tarihi bir köşkün de bulunduğu korunun TÜRGEV’le olan serüveni şöyle gelişti:

BAŞBAKANLIK 12 GÜN SONRA “OLUR” VERDİ

Maliye Bakanlığı 2012 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları işletmesinde bulunan Veysi Paşa Korusunu “okul” yapma talebiyle istedi. Bakanlığın, borca karşılık Hazineye devredilmesi talebi önce, Kültür Bakanlığına iletildi.

Kültür Bakanlığı, alanın “1. Sınıf korunması gereken tabiat ve kültür varlığı” kapsamında kaldığını ve alan üzerinde yapılacak tüm değişikliklerden haberdar edilmeleri şartıyla devir işlemine “uygundur” cevabı verdi. Devir işlemi Başbakanlığa da soruldu. Mülkiyeti, TCDD’de bulunan 22 bin 834 metrekarelik alanın devri için Başbakanlık 12 gün sonra bu yazıya “olur” verdi.

MİLLİ EĞİTİME İKİ KEZ “DEVREDİLMEZ” CEVABI

Sözcü'nün aktardığına göre; Bu sırada, alan üzerinde “kiracı” konumunda bulunan Mesa Koru Evleri’ne devir işlemi bildirildi. Site yönetimi ise 21 Şubat 2013 tarihli dilekçesinde, devir işlemine sert tepki gösterdi. Dilekçede, korunun imara kapalı olduğu, alanın yapılaşmaya müsait olmadığı, yılardır kiracısı oldukları korunun yapılaşmaya açılması halinde yasal yollara başvuracakları bildirildi. Arazinin devredilmemesi gerektiği vurgulanan dilekçede ayrıca, arazinin kapalı ve yeşil alan olması nedeniyle 2005 ve 2010 yıllarında Kültür Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’na iki kez “devredilemez” ve “satılamaz” şeklinde ret kararları verildiği vurgulandı.

TÜRGEV, 17 GÜN SONRA KORUYU İSTEDİ

Kurumlar arasında yazışmaların yapılmasının ardından alanın değer ölçümü de yapıldı. İçerisinde köşkün de bulunduğu 22 bin metrekarelik alan, 72 milyon bedel ödenerek 20 Ağustos 2013’te Hazineye devredildi. Korunun mülkiyeti Hazineye geçtiği tarih olan 20 Ağustos 2013 tarihinden sadece 17 gün sonra ise TÜRGEV, “korunun eğitim öğretim gibi hizmetlerde” 30 yıl boyunca kullanılmak üzere kiralanmasını talep etti.

30 YIL TALEBİ MİLLİ EĞİTİM’E SORULDU

TÜRGEV’in talebinin ardından, Hazine ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yazışmalar başladı. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, 12 Kasım 2013’te, Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığı yazıda TÜRGEV’in “irtifak” hakkı talep ettiğini belirtti. Devirle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın görüşü soruldu. Devri gerçekleşen alanın şimdi TÜRGEV’e tahsis edileceği öne sürülüyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=