Lütfen bekleyin..

MHP iktidarında vatana ihanetten yargılanacak olan Erdoğan'ın suç sicili! İŞTE CEZASI...

18 Mayıs 2015, 11:00

Erdoğan'a büyük şok...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cezası MÜBEBBET...

Devletin parasıyla yurdu gezerek AKP'ye oy isteyen, mitinge elinde Din Dinanç sömürücülüğü yapıp Kur'an-ı Kerim ile çıkan, 400 vekil peşine düşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa'ya aykırı söylem ve eylemleri...

Türkiye, 7 Haziran seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa’ya aykırı davranıp davranmadığını tartışıyor.

Erdoğan’ın, devletin parası ile “açılış” adı altında yurdu karış karış gezerek AKP’ye oy istemesi, miting alanlarına elinde Kur'an-ı Kerim ile çıkması, başkanlık sistemi için 400 milletvekilli istemesi gibi eylemleri, Cumhurbaşkanlığı And’ına aykırı ve Anayasa ihlali olarak yorumlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu güne kadar tarafsızlığını ve Anayasa’yı çiğneyerek yaptı Anayasa’ya aykırı olan söylem ve eylemleri ise şöyle:

TARAFLI ADAY OLDU

“Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 tarihinde seçimle Cumhurbaşkanı oldu ancak Başbakanlıktan, Milletvekilliğinden ve AKP Genel Başkanlığı'ndan 27 Ağustos’a kadar istifa etmedi. Erdoğan, AKP Kongresi'ne hem Cumhurbaşkanı, hem Başbakan hem de AKP Genel Başkanı olarak katıldı.

TARAFSIZLIĞINI YİTİRDİ

Alanlara inip açılış adı altında seçim döneminde miting yaptı.

AKP için 400 milletvekili istedi. Gönlümde bir parti var ben oradan geldim” dedi. Muhalefeti eleştirdi. Eşitlik ilkesini bozdu ve AKP adına seçim kampanyası yürüttü. Yani, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Yasa'nın 49 ve devamı maddelerindeki "Seçim Propagandası" maddelerini ihlal etti.

MUHALEFETE MEYDAN OKUDU

Meclis’te görüşülmekte olan İç Güvenlik Yasa tasarısı sırasında “Yasa ya çıkacak, ya çıkacak. Muhalefet boşuna uğraşıyor” diyerek Meclis iradesini baskı altına almaya çalıştı, muhalefet partilerine karşı siyasi kampanya sürdürdü.

ÖZERKLİĞİ ÇİĞNEDİ

Merkez Bankası gibi özerk bir kuruma karşı açıklamalar yaptı. Açıklamaları piyasada spekülasyonlara yol açtı, kurların ve faizlerin oynamasını sağladı. Erdoğan özerk bir statüye sahip olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’dan hükümete koşulsuz olarak biat etmesini istedi.

YARGIYA MÜDAHALE ETTİ

14 Aralık’ta Zaman Gazetesi’ne ve Samanyolu Televizyonu’na yapılan operasyonların ardından “İçeri alınan gazeteci (Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca’yı kastederek) işte legal görünüm altında illegal bir yapının şekillenmesinde gayreti olanlar arasında. Belki onunla beraber başka alınan da olacaktır, olabilir!” diyerek kuvvetler ayrılığı ilkesine açıkça aykırı davrandı, yargıya müdahalede bulundu.

KUVVETLER AYRILIĞINI ÇİĞNEDİ

Olağanüstü hallerde, sıkı yönetimlerde başkanlık edebildiği Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti. Üstelik rutin toplanma yerinde değil, Saray’a Başbakanı ve Bakanları getirterek Başbakan’ın görev ve sorumlulukları ile otoritesini sarstı.

LAİKLİK İLKESİNİ ÇİĞNEDİ

Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başkanlık sistemi için Anayasa değişikliği yapabilmek için miting alanlarında elinde Kuran sallayarak konuştu. Anayasa’daki laiklik ilkesini açıkça çiğnedi.

PARTİZANCA ATAMALAR

17-25 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonun ardından, Paralel yapıyla mücadele kapsamında Emniyetteki yapılanmayı değiştirdi. Cemaatçi olarak bilinen tüm personel tasfiye edildi.

SAVAŞ KIŞKIRTICILIĞI

Suriye’deki savaşa destek vermek amaçlı askeri mühimmat göndererek başka ülkelerin iç işlerine karıştı. Adana’da içinde askeri mühimmat bulunan MİT tırlarını yakalayan 4 askeri savcı ve bir albay tutuklandı. Bağımsız yargıdan bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde benzeri görülmemiş bir uygulamayla bir hakim tutuklandı.

'İhlalin cezası müebbet!'

HSYK tarafından görevinden ihraç edilen Savcı Celal Kara, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa'yı ihlal etmesi ile ilgili şunları söylemişti:

“Anayasayı 'ilga’ suçu, bilfiil gerçekleşmiş durumda. Yargı lağv edilmiştir. Anayasanın ilgası, yargının bu şekilde tehditlerle ve baskılarla ağır baskı altına alınması nedeniyle anayasayı ihlal suçu işlendi. Hukukun bittiğini milletvekilleri de anayasa hukukçuları da söylüyor. TCK’nin 309. maddesinde 'Anayasanın ihlali’ suçu var. Cezası ağırlaştırılmış müebbettir. Ve iktidarın talimatlarıyla hareket ederek karar alan savcılar, hâkimler, mahkemeler de aynı suçu işlemiştir. Tarafsızlık yeminini çiğneyip meydanlarda partin lehine açıkça miting yapıyorsun. Bu da anayasa ihlali.”


ilgili haber için resme tıklayınız...

MHP: ERDOĞAN'I VATANA İHANETTEN YARGILAYACAĞIZ!..

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yılmaz
1041 gün önce
idam edilmeli
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=