Lütfen bekleyin..

Soma faciasının yıldönümünde acılı aileler isyan etti! Kaçak saray yapacaklarına...

14 Mayıs 2015, 11:17

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te yaşanan Maden faciasının yıldönümünde, acılar bir kez daha tazelendi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Soma’da 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan Türk madencilik tarihinin en büyük faciasının birinci yıldönümünde acılar tazelendi. Devletten, sorumluların ortaya çıkarmasını isteyen şehit madenci Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, “Kaçak Saray yapacaklarına iş kazalarına karşı tedbir alsınlar.” dedi. 

Türk madencilik tarihinin en büyük acısını yaşatan, 301 madencinin şehit olduğu facianın yıldönümünde Soma karalar bağladı.

Şehit yakınları, duydukları acıları dile getirirken, devletten sorumluların hesabını sormasını istedi. Şehit yakınları, dün sabah ilk olarak, 39 madencinin bulunduğu Soma Maden Şehitliği ile Türk bayrağı ve madenci feneri kullanılarak yapılan anıt mezarlığa akın etti. Acılı aileler, yakınlarının mezarları başında Kur’ân okudu, dua etti, siyah mermerden yapılan mezar taşlarını sildi.

Şehit madenci Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak, facianın birinci yılında acılarının ilk günkü gibi devam ettiğini söyledi. Madenci yakınlarına verilen sözün tutulmasını ve sorumlulardan hesap sorulmasını isteyen Çolak, “Kimse kendini sütten çıkmış ak kaşık gibi görmesin. Kendilerine binlerce koruma polisi alacaklarına yeraltında çalışan işçilerin can güvenliğini sağlasınlar. Kaçak Saray yapacaklarına iş kazalarına karşı önlem alsınlar.” dedi. Kendilerinin bir yıldan beri çektiği acıları hükümetin bilemeyeceğini vurgulayan Çolak, şöyle konuştu: “Onu ancak bizim gibi evlat acısı yaşamış insanlar bilir. Bunu altın varaklı bardaklardan su içenler bilmez, kaçak saraylarda oturanlar bilmez. Biz adalet istiyoruz. Bizim tek talebimiz, devletin korumuş olduğu bürokratların bir an önce zırhlarının kaldırılması. Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, MİGEM, TKİ, sarı sendikanın, denetleme yapan müfettişlerin zırhlarını kaldırsınlar. Gelsinler, Akhisar’da kendilerini arındırsınlar, suçları varsa cezalarını çeksinler. Biz adaletten başka hiçbir şey talep etmedik, etmiyoruz da. Bu davayı Fizan’a da sürseler arkasından gideceğiz, hükümetin hiç şüphesi olmasın.”

‘TEK İSTEDİĞİMİZ ADALET ADALET ADALET...’

Maden şehidi İbrahim Duman’ın babası da, bir seneden beri yatıp kalkıp ağladıklarını belirterek, “Bunları böyle yapanlar cezasını çeksinler. Mahkemeye gidiyoruz, ölen Mehmet Efe’nin üzerine suçu atıyorlar. Ağlıyorum, sızlıyorum. Mezarının başına gelip oturuyoruz oturuyoruz, gidiyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

Şehit madenci Ali Çiftçi’nin eşi Sibel Çiftçi, geçen bir yılda hayatlarında değişen tek şeyin acılarının, özlemlerinin, hasretlerinin daha da artması olduğunu kaydetti. “Tek istediğimiz adalet. Adalet, adalet, adalet. Şehitlerimiz yattığı yerde rahat uyusunlar.” diyen Çiftçi, yukarıdan başlayıp aşağıya kadar bütün sorumluların cezalandırılmasını istedi. Mezarlıkta kaymakamlık ve büyükşehir belediyesinin ortak yaptığı anma törenine katılmayacağını açıklayan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, pahalı mermerlerle madencilerin mezarlarının yaptırılmasının, gerçekleri örtemeyeceğini söyledi. Kendisinin madenci yakınları ve işçilerle ilçe merkezinde etkinlikler yaptıktan sonra maden şehitliğini ziyaret edeceğini açıklayan Özel, “Geçen yıl bu saatlerde işçiler, başlarına gelecekten habersiz olarak çalışıyordu. O günden bu güne hiçbir şey değişmedi. Verilen sözler tutulmadı. Şehit ailelerine verilen sözlerin yarısı tutuldu sadece. Şu anda sadece Soma’da değil, Türkiye’de madenlerde çalışan 48 bin işçi, tıpkı buradakiler gibi ölümü bekliyor. Soma olayını araştırma komisyonunun yaptığı öneriler bölümünün kapağı dahi açılmadı.” diye konuştu.

Anma törenleri için Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Soma’ya gelenlerden birisi de, emekli madenci Kemal Çakıroğlu’ydu. Samsun Ladik’ten gelen Çakıroğlu, madenci heykelinde, üzerinde ‘Çığlıklara kulak verin. İşsiz ve açız aç’ yazılı pankart taşıdı. Pankartını bir süre madenci heykelinin önünde tutan Çakıroğlu’na daha sonra polis müdahale etti ve elinden aldı.

Sendikalardan ortak açıklama: Kaza değil, cinayet

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB dün Soma’da madenci heykelini ziyaret ederek karanfil bıraktı. Sendikacılara CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da destek verdi. Sendika ve meslek odaları adına ortak açıklamayı ise DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı.
Zaman'ın haberine göre; 16 Mayıs’ta yapacakları mitinge, ‘Ben insanım. Soma’nın acısını yaşıyorum.’ diyen herkesi davet ettiğini belirten Beko, şunları kaydetti: “Sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı Soma davası, kamuoyunu tatmin etmemektedir. Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra bile her ay onlarca emekçi iş cinayetlerine kurban gitmekteler. Bu resmen cinayettir. Emekçileri güvencesizliğe, taşeronlaşmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği cinayet. Türkiye’de özellikle AKP iktidarı döneminde, uygulanan politikalarla üretim, teknik bilgi ve altyapı olarak yetersiz, deneyimi ve deneyimli uzmanı bulunmayan kişi ve şirketlere bırakılmıştır. Soma’da yaşanan kaza değil, cinayettir. Bu katliamın sorumluları halen hesap vermemiştir. Bu kadar uyarılarımızın hiçbirisini dikkate almayan hükümet, ‘bu işin fıtratında var’ diyerek bilim ve tekniğin karşısında olduğunu ilan etmiştir. Biz öngörülen ve önlenebilir risklerin ne kaza ne de fıtrat olmadığını biliyoruz.”
Göz göre göre facia

Mazlumder’in hazırladığı ‘Soma Maden Faciası Hakkında İnceleme ve Gözlem Raporu’, dün  Soma Kaymakamlığı önünde derneğin Genel Başkan Yardımcısı M. Arif Koçer tarafından açıklandı. Raporda, kârlılığın artırılmasına odaklı üretim yönteminin, iş güvenliğini ihmal eder şekilde uygulandığı belirtildi. Kaza sonrası kayıtlarda, facianın yaşandığı Eynez maden ocağının yaklaşık 40 gün önce merkezi yönetim tarafından denetlendiği, Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait 3 maden sahasında teknik aksaklıklar sebebiyle üretimin düştüğü, bu sebeple maden ocağının şirket tarafından kapasite üstü çalıştırıldığına dair bilgiler elde edildiği kaydedildi.

Rapora göre, denetim raporları olumsuz unsurlardan arındırıldı. Facianın yaşandığı ocakta 5 yıldır çalışan bir işçi sadece bir kere denetim görevlisine rastladığını beyan etti. Facia öncesinde ise 20-25 gün boyunca madenciler çıkan cevherin daha sıcak olduğu ve daha çabuk yanmaya başladığı yönündeki ifadeleri dikkate alınmadı. Çıkan ufak yangınlar geçiştirilmeye çalışıldı. Madende faciaya sebep olan yangın çok yüksek düzeyde fiziki belirtiler gösterdi. Raporda olayın gerçekleşmesi teknik olarak şu şekilde aktarıldı: “Faciadan önce cevherde oluşan içten yanmanın ikinci evreye geçmesi ve yanan kısmın muhtemelen göçmesiyle, artık gaz deşarjı şeklinde gelen karbonmonoksit tehlikeli sınırın üzerine geçerek ocak havasına karışmıştır. Yangının başladığı yerin ocağa temiz hava sağlayan ana havalandırma nefesliğine yakın yerde olması, temiz havanın ocağa yayılırken beraberinde karbonmonoksit alarak galerilere dolmasıyla zehirlenmeler artmıştır. Bu tür olaylarda sıklıkla yaşanan çalışanların temiz havanın geldiği yere kaçma alışkanlığı, temiz havanın tüm kısımlarda kirlenmesiyle birleşince yaşanan panik artmıştır. Bir kısmı acemi, iş güvenliği eğitimi ve donanımı zayıf işçilerin kaçışları, bazı bölümlerde zehirlenerek üst üste yığılmaları sonucunu doğurmuş ve işçilerin yığılması yerel göçüklerle birleşerek kaçış alanlarını sınırlamıştır. Günlerce bütün belirtilerini gösteren facia, etkisiz, yetersiz, deforme ve son kullanım tarihi geçmiş alet ve ekipmanlarla birleşince can kayıpları had safhalara ulaşmıştır.”

YAPILAN DÜZENLEMELER YETERSİZ  

Facia sonrasında yürürlüğe giren kanunların ne insan sağlığının ve güvenliğinin korunmasında ne de iş sağlığına ve güvenliğine yönelik bütünsel düzenlemeler içermediğinin belirtildiği raporda, bu kanun değişikliklerinin bazı noktalarda arızi çözümler sunmakta, bazı noktalarda ise zaten uygulanan iş güvenliği tedbirlerini mevzuata aktarmakta olduğu kaydedildi. Raporun sonunda, kazalarla ilgili gerçek ve tüzel kişilerin yargılanmaları gerektiği belirtildi.
 

Etiketler : soma, Maden ocağı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BİLİM-TEKNOLOJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Google, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel logo hazırladı...
F-35 savaş programına ait hassas bilgilerin çalındığı ortaya çıktı. Siber s..
Facebook kullanıcıları yaklaşık 1 saattir siteye erişemiyor. Facebook’a gir..
Yahoo, 3 milyar olan tüm kullanıcı hesaplarının bilgisayar korsanları taraf..
Amerika Kıtası'ndan çıplak gözle gözlemlenen Güneş tutulması milyonlarc..
Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bi..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=