Lütfen bekleyin..

Sedat Laçiner'den 'kral çıplak' analizi!

22 Temmuz 2013, 16:56

"silahlı örgütlerin konuşarak ikna edilemeyeceğini bilmeliyiz"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Star Yazar Sedat Laçiner, "Kral Çıplak" dedi. Türkiye Çözüm Süreci'ni konuşuyor ama Laçiner "PKK'nın amacı devlet kurmak ve bu hedefinden hiç sapmadı" diyerek, PKK'nın asıl amacını son dönem yaşananları analiz etti.

PKK'nın, hiçbir dönemde bağımsız bir devlet hayalinden vazgeçmediğini ifade eden Star'dan Sedat Laçiner, örgütün "Suriye'deki hedefinin Türkiye sınırı üzerinde ayrı bir devlet kurmak..." olduğunu belirtti.

"PKK, Türkiye'de ayrı bir devlet hedefinden bir gram bile sapmadı. Aynı şekilde silahı da yöntem olmaktan bir gün olsun gündeminden çıkarmadı.Türkiye ayağında çatışmasız dönemler taktik adımlar olarak görülüyor." diyen Laçiner, çözüm çabalarında en büyük riski Devlet-PKK sorununun Türk-Kürt sorununa dönüşmesinin oluşturduğuna dikkat çekti.

Sedat Laçiner/Star

PKK Gerçekleri

PKK, hiçbir dönemde bağımsız bir devlet hayalinden vazgeçmedi. 2003'den sonra ABD ve İsrail'in yardımıyla toparlandıktan sonra bu hayale daha çok yaklaştığına inandı. Türkiye'nin önce İsrail'le, ardından Arap Baharı nedeniyle İran, Irak, Suriye ve Rusya ile arası açılınca ayrı devlet hayalleri iyiden iyiye depreşti. Türkiye-İsrail ilişkileri Mavi Marmara Krizi ile dip yapınca PKK sadece İran ve Suriye ile değil, İsrail'le de açıktan ittifak kurma imkânını buldu. İsrail Kabinesi PKK'ya yardımı tartıştı, Kandil'e İsrail'den tırlarla yardım gitti. İsrail'in örgüte desteği anlık istihbarata kadar uzandı.

Türkiye'nin Suriye'de çok keskin bir şekilde taraf haline gelmesi, buna karşın
Batı tarafından yalnız bırakılması ise örgütün ekmeğine yağ sürdü.
PKK, Arap
Baharı başlarken İran ile anlaşmış, örgütün İran kolu olan PJAK'ı tasfiye etmişti.
PKK birkaç yıldır İran'da eylem yapmıyor, tüm gücüyle Türkiye ve
Suriye'ye yükleniyor. Örgütün üst düzey yönetimindeki değişim PKK'nın
İran-Suriye (ve Rusya) çizgisine kayışının açık bir kanıtı.
PKK'nın Suriye'den
istediği ise Kuzey Suriye'de, tıpkı Barzani'nin Irak Kürdistanı örneğinde olduğu gibi, ayrı bir devlete sahip olabilmek.

PKK bu amaç doğrultusunda 2012'de Kandil'den ve Türkiye'den yaklaşık 1,500 silahlı militan kaydırdı. Bu militanlar bölgede dengeyi sadece Suriyeli muhalifler aleyhine değil, Barzani yanlısı Kürtler aleyhine de değiştirdi. PKK'nın Suriye'deki hedefi Türkiye sınırı üzerinde ayrı bir devlet kurmak...

Örgüt orta vadede Irak Kürtlerinin liderliğini de Barzani'den devralmak istiyor, ancak bunun için acelesi yok. Bu yolda geçici ittifaklara da girilebilir. İki taraf da şimdilik birbirinin yoluna çıkmamayı yeğliyor...

***

Örgütün Türkiye hedef ve stratejileri ise yine ayrı bir devlet üzerine kurulu. PKK, Türkiye'de ayrı bir devlet hedefinden bir gram bile sapmadı. Aynı şekilde silahı da yöntem olmaktan bir gün olsun gündeminden çıkarmadı. Bundan sonra da kolay kolay çıkarmaz. Daha doğrusu şu an için silahlı mücadeleyi ve ayrı devleti gündeminden çıkarması için hiçbir sebep yok. Tam aksine, örgüt hedefleri doğrultusunda tavizsiz ilerlediğini düşünüyor.

Türkiye ayağında çatışmasız dönemler taktik adımlar olarak görülüyor. Örgüt
sıkışınca silahları susturuyor, toparlanıncaya veya diğer bölgelerdeki hedeflerini yerine getirinceye kadar ateşkese uyuyor. Ardından her şey yeniden, ama bu kez bir adım ileriden başlatılıyor.
Eskiden örgütün en büyük sorunu İran ve Türkiye arasında ikili ateşte kalmaktı. İran'la anlaşma bu sorunu çözdü. Şimdi ise PKK, Türkiye ve Suriye'deki güçlerini dengeli kullanmaya çalışıyor. Türkiye'deki çatışmasızlık ortamı bu bağlamda işine yarıyor.

Öte yandan örgüt, Türkiye'de siyasi kökleşmesine ağırlık veriyor, sokağı devletin elinden alabilmek için yer altı yapılanmasını daha görünür bir hale getiriyor. Silahsız ortamları meşrulaşmak için kullanıyor. Bu bağlamda çözüm
çabalarında en büyük riski Devlet-PKK sorununun Türk-Kürt sorununa dönüşmesi oluşturuyor. Örgütün 30 yıllık değişmez amacı da bu zaten, yani sorunu tam anlamıyla Türk-Kürt sorunu haline dönüştürebilmek.

PYD'nin Ceylanpınar'ın hemen karşısına bayrağını dikmesinin kısaca anlamı budur.
Bu bayrak örgütün uzun mücadelesinde sona doğru önemli bir adımdır.

"Ne yapmalı" sorusuna gelecek olursak öncelikle İngilizce'de 'wishful thinking' denilen gönlümüzden geçeni gerçek sayıp, ona göre davranmayı bırakmalıyız. İkinci olarak, silahlı örgütlerin konuşarak ikna edilemeyeceğini bilmeliyiz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1699 gün önce
Ha soyle, adam gibi dogrulari yaz
ahmet
1700 gün önce
geçti borun pazarı inşallah şerefsiz pkk ilk önce sizin gibilerin anasını ağlatırda on yıldır yırttığınız bir yerlerinizin karşılığını alırsınız.
Kerem
1700 gün önce
Dogru tespit...
karadeniz
1700 gün önce
yeni mi aklı başına gelmiş.

şeylerini yırtıyorlardı

tayipin gözüne girmek için
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=