Lütfen bekleyin..

Kerkük’e ‘özerk bölge’ hazırlığı

05 Mayıs 2015, 11:43

Kerkük’ün Irak’ın kuzeyindeki bölgeye katılımı öncelikli gündem. Barzani’nin ABD temaslarında, Irak’ın geleceği için belirleyici sonuçları olacak Musul harekatı da ağırlıklı yer tutuyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim’in lideri Mesut Barzani, ABD’de. Barzani’nin bugün (Salı) ABD Başkanı Obama ile görüşeceği açıklandı. Görüşmeye, eskiden beri “bağımsız Kürdistan” destekçisi olarak bilinen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın da katılacağı açıklandı. Barzani’nin ABD programında yer alan bir başka görüşme, Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken ile olacak. 

ANA GÜNDEM SINIR GENİŞLETME

Barzani, son olarak Nisan 2012’de ABD Başkanı ile görüşmüştü. Ardan geçen 3 yıl içinde bölgedeki dengeleri uzun vadede etkileyecek önemli değişiklikler oldu. Bunlardan en önemlisi, IŞİD’in Musul işgali oldu.

Aydınlık'ın aktardığına göre; IŞİD işgalinin ardından Barzani yönetimi, 2003’teki Amerikan işgalinden bu yana hak iddia ettiği kent ve kasabalarda fiili olarak yönetimi ve askeri kontrolü ele geçirdi.

Barzani yönetimi, yüzde 90’ında kontrolü ele geçirdiğini açıkladığı bu bölgelerden çekilmeyeceğini ilan etti. Barzani yönetiminin gündeminde öncelikli olarak, bu yerleşimlerin Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin hükümranlık alanına resmen katılması var. 

KRİTİK KONU KERKÜK

Bu bölgeler içinde en önemlisi Kerkük. Irak’ın kuzeyindeki Kürt gruplar açısından petrol zengini Kerkük’ü ele geçirmek, geçmişi çok eskiye dayanan bir rüya. Irak’ta bütün dengeleri değiştiren IŞİD’in geçen yıl Haziran ayında devreye girişi, bu rüya için elverişli bir zemin olarak görülüyor. 

Ancak meselenin halli, yani Kerkük’ün Barzani-Talabani hükümranlığındaki bölgeye katılımı o kadar basit değil. Çünkü bir Irak şehri olarak Kerkük’ün kuzey bölgesine katılması, bir zamanlar Türkiye için olduğu gibi, Bağdat’taki merkezi Hükümet için hâlâ kırmızı çizgi. Aynı zamanda İran için de öyle. Çünkü, petrol zengini Kerkük’ün Barzani-Talabani hükümdarlığına teslimi, bağımsız Kürdistan projesi doğrultusunda en önemli adım olacak. 

ELE GEÇİRME FORMÜLÜ

Bu nedenle Kerkük’ün ele geçirilmesi için, geçmişte de gündeme getirilen özel bir formül IŞİD’in Musul işgalinden sonra raftan indirildi ve uygulamaya sokuldu. Bu formule göre, Kerkük doğrudan Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne katılmayacak, önce kendi başına bağımsız bir özerk bölge olacak. Ardından farklı özerk bölgelerin birleşmesine cevaz veren Irak Anayasası’na uygun olarak kuzeydeki yönetimle referandum yoluyla birleşecek. 

2003’teki Amerikan işgalinden sonra adım adım nüfus dengesi değiştirilen Kerkük’ün kuzeydeki yönetime katılması için, IŞİD işgaliyle başlayan süreçte sıklıkla dile getirilen “Sünnilerin de gönlünün alınması” bahanesi bir araç olarak kullanılıyor. Kerkük’ün yanısıra Musul’un da kendi başına bir özerk bölge haline getirilmesi, daha sonra da diğer Sünni Arap ağırlıklı nüfusa sahip yerleşim yerlerinin de zaman içinde buraya katılması şeklinde bir plan sözkonusu. 

IRAK’I ÜÇE BÖLME

ABD yönetiminin de IŞİD sonrası yeniden üç parçalı bir Irak modeline yöneldiğinin işaretleri var. ABD Başkan Yardımcısı Biden, eskiden beri Irak’ın Sünni, Kürt ve Şii diye üçe bölünmesini savunuyor. ABD Kongresi’nde şu günlerde görüşülen yardım tasarısı da Irak’ın önce fiilen, sonra resmen üçe bölünmesini hedefliyor.  

Bu formül, AKP Hükümeti’nce de destekleniyor. Musul ve Kerkük’ün ayrı ayrı özerk bölge olması Dışişleri çevrelerinde Irak için “tek çözüm” olarak konuşuluyor. Öte yandan bu formülün başarısı için, hem IŞİD sonrası Musul’da iktidarı ele geçirmeye çalışan Nuceyfilerle, hem de Barzanilerle derin ve özel ilişkilere sahip olan AKP Hükümeti’nce çok yoğun çalışmalar yürütülüyor.

DAVA PARTİSİ: IRAK'I BÖLMEYE GİDİYOR

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin partisi Dava Partisi Grup Başkan Vekili Halef Abdulselam, Mesud Barzani’in Irak’ı parçalamayı hedeflediğini belirtti.

Barzani’nin ABD ziyaretinin de bu planın bir parçası olduğunu kaydeden Abdulselam, Barzani’nin bunun için ABD’li yetkilileri ikna etmeye çalışacağını savundu.

Irak haber ajansına konuşan Abdulselam, Barzani’nin Kürdistan devleti kurmak için Suriye, İran ve Irak’taki son krizi ABD’ye karşı politik malzeme olarak kullanacağını savundu. 

Etiketler : barzani, Abd, kerkük, ırak, musul akp,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=