Lütfen bekleyin..

Enflasyon beklentinin üstünde

04 Mayıs 2015, 12:09

Nisan ayında enflasyon yüzde 1,63 oldu. Ekonomistler enflasyonu yüzde 1,34 bekliyordu. Yıllık enflasyon yüzde 7,91 oldu. Nisan'da enflasyonu giyim yükseltti, gıda fiyatları da düşmedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında yüzde 1,63, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,43, arttı. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 7,91, yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 4,80 oldu.

Aylık en yüksek artış yüzde 12,30 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. Ana harcama grupları itibarıyla bu yılın Nisan ayında endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yüzde 1,63, ev eşyasında yüzde 1,35, lokanta ve otellerde yüzde 1,27 ve çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,24 artış yaşandı.

Ana harcama grupları itibarıyla Nisan ayında endekste yer alan gruplardan sadece haberleşme grubunda yüzde 0,28 düşüş gerçekleşti.

Zam şampiyonu kadın ceketi

Tüketici fiyatları bazında Nisan'da en yüksek fiyat artışı görülen ürün yüzde 32,91 ile kadın ceketi oldu. Fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 22,32 ile etek, yüzde 20,76 ile domates, yüzde 15,66 ile erkek gömleği, yüzde 15,16 ile erkek takım elbisesi, yüzde 13,91 ile çocuk pantolonu, yüzde 12,46 ile kadın tişörtü, yüzde 11,34 ile kahve, yüzde 11,12 ile kadın ayakkabısı yer aldı.

Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise patlıcan geldi. Nisan'da patlıcanın fiyatı yüzde 37,46 düştü. Bu ürünü, yüzde 24,40 ile kabak, yüzde 23,37 ile sivri biber, yüzde 21,43 ile salatalık, yüzde 19,04 ile yeşil soğan, yüzde 8,46 ile yumurta, yüzde 3,66 ile yurtiçi bir hafta veya daha fazla süreli turlar, yüzde 3,38 ile yatak odası takımı, yüzde 2,73 ile fırınlı ocaklar izledi.

Beklenti yüzde 1,34

Anadolu Ajansı’nın, TÜFE verisine ilişkin beklenti anketine katılan ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması yüzde 1,34 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin Nisan ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 1,83 ve en düşük ise yüzde 0,70 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin Nisan ayı enflasyon beklentilerine (yüzde 1,34) göre, 2015 Mart ayında yüzde 7,61 olan yıllık enflasyonun yüzde 7,60'a gerileyeceği hesaplanıyor.

Yılın ikinci Enflasyon Raporu bilgilendirme toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, 2015 yıl sonu enflasyon tahminlerini 1,3 puan yukarı güncelleyerek yüzde 5,5'ten yüzde 6,8'e yükselttiklerini söylemişti.

‘Enflasyon gıda fiyatlarına bağlı’

Al Jazeera’ye bir açıklama yapan Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, yüzde 1,6’lık enflasyonun 0.9 puanının giyim-ayakkabıdan, 0.4 puanının ise gıda kaynaklı olduğunu söyledi.

Başekonomist Altınsaç bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“Nisan ayı enflasyonu yüzde 1.6 ile beklentilerden yüksek gerçekleşti. Beklenti yüzde 1.3’tü. Yıllık enflasyon da yüzde 7.9’a yükseldi. Mayıs ve Haziran’da yüzde 8.5’a yaklaşan bir enflasyon görme ihtimalimiz artmış durumda. Çekirdek enflasyonda ise sınırlı gevşeme var. Yıllık rakam yüzde 7.1 seviyesinden yüzde 7’ye düştü.

En olumsuz gelişme: Gıda fiyatları aylık yüzde 1.6 gibi ılımlı bir artış olmasına rağmen, giyim ayakkabıda mevsimsellik kaynaklı yüzde 12 artış var. Fakat esas sorun hizmet kalemlerindeki yüksek artışlar. Hizmet kalemlerindeki artışın devam ediyor olması enflasyonun ilerleyen vadede düşüşünü zorlaştıran bir gelişme.

Kurdaki geçişkenliğin devam ettiğini görüyoruz. Hatırlayacak olursak beklentimiz; geçen yıl TL’de yaşanan değer kaybının enflasyona geçişinin bu yıl bu aylarda bitiyor olması ve enflasyonun düşüyor olmasıydı. Fakat TL’de yine bu yıl başından beri yaşadığımız değer kaybı ile beraber yeniden görünüm bozuldu. Yine de üçüncü çeyrekte gıda kaynaklı gevşeme olacağını hesaplıyoruz.

Yıllık gıda fiyat artışı yüzde 14.5 ki çok yüksek. Şu an ki yüzde 7.9’luk enflasyonun 3.5 puanı yalnızca gıda kaynaklı.

Bu yılın tamamında gıda fiyatları TCMB’nin beklediği şekilde yüzde 14’lerden yüzde 9’lara gerilemezse enflasyon düşmez. Şu anda manşet enflasyonda gıda kaynaklı fazladan 1-1.5 puanlık yükseklik var.

TCMB’den bu ay hiçbir adım beklemiyoruz. Yıl sonuna kadar politika faizinde 50 baz puan daha bir indirim beklentimiz vardı. Bu beklentimiz tamamen gıda fiyatlarındaki seyre bağlı kalmış durumda. Gıda fiyatları düşmezse enflasyonun bu yıl düşmesini olası görmüyoruz. Yıl sonu beklentimizi ise yüzde 7 olarak koruyoruz.”

Etiketler : enflasyon,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=