Lütfen bekleyin..

MHP Seçim Beyannamesi'ni açıkladı

03 Mayıs 2015, 16:20

MHP çalışana net 1400 TL asgari ücret, çiftçiye 1,75 TL'lik mazot vadetti, cemevlerine destek sözü verdi. Bahçeli, "Terörün ve bölücülüğün kökünü kazıyacağız" dedi, Cumhurbaşkanı'nı ve Başbakan'ı hedef aldı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Milliyetçi Hareket Partisi seçim beyannamesini 7 Haziran seçimlerine yaklaşık bir ay kala, kendisi için sembolik anlamı olan 3 Mayıs Dünya Türkçülük Günü'nde açıkladı. Salon daha önceki seçim dönemlerinde yapılan toplantılara göre çok daha coşkulu ve daha kalabalıktı.  

MHP lideri Bahçeli'nin konuşması yaklaşık 1,5 saat sürdü.


İŞTE MHP'NİN VAATLERİ KAYNAĞINI DA AÇIKLADI VİDEO İZLE


Bahçeli vaatlerini açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu da hedef aldı. 

Bahçeli, "MHP toplumsal onarım iddiasıyla huzurlu gelecek milli ahlaklı ve adaletli yönetim vaadiyle milletimizin huzurundadır. Bu aziz vatanı ağırlıklarından kurtarmaya talibiz. Biz bu güzel ülkeyi arsızın kansızın hırsızın uğursuzun elinden kurtarmaya yeminliyiz" dedi.

Diğer partilerin vaalerinin birbiriyle aynı olduğunu savunan Bahçeli, "İlk olarak geçmiş yıllarda hedef ve izleyeceğimiz politikalarımız özellikle siyasi kapkaççı AKP tarafından yüzsüzce çalınmıştır. Çünkü bunların işi gücü yürütmektir. Bunların uzmanlığı emek yağmacılığıdır. Türkiye için söyleyecek sözü kalmayan AKP devamlı suretle bizi kopya etmektedir. AKP’nin siyasi nefesi çoktan tükenmiştir" dedi.

Konuşmasına "Milliyetçilik" vurgusuyla devam eden Bahçeli, AK Parti hükümeti ve Başbakan Davutoğlu'nu milliyetçi olmamakla suçladı:

"Davutoğlu’na milliyetçilik 10 gömlek bol gelecektir. Davutoğlu senin cibilliyetin müktesebin milliyetçilikle ilgili konuşmaya el vermeyecek. Bu iş senin boyunu fersah fersah aşacaktır. Evet doğru söylemiş. Biz hırsızlığın kötülüğünü konuşuyoruz onlar yapıyorlar. Biz rezillikleri konuşuyoruz onlar tatbik ediyor. Yol yapmak milliyetçilikse, 1 trilyon 370 milyar liraya kaçak saray diktiğinizde bu millet size nasıl seslenecektir?"

"Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyerek 410 trilyonlara uçan saray almak, helikopterleri sıra sıra dizmek sizi ne yapacaktır? Erdoğan ve Davutoğlu’nun sandık görülünce ayarı kaçmıştır. Birdenbire milliyetçilik maskesini takmıştır. Davutoğlu’nun neyi savunduğu muammadır. Adam olamayandan milliyetçi olmaz. HDP, PKK ile sahnede itişip kapışan, sahne arkasında el sıkışan ,7 Haziran sonrası koalisyon planları yapandan milliyetçi olmaz. Beyannamesinde Türk kelimesinin tek bir yerde kullanmayandan milliyetçi olmaz."

Erdoğan'a "sistem çöktü" tepkisi

MHP lideri, "Erdoğan’a göre Cumhurbaşkanı seçilmemiş çökertilmiştir. Bu makam çöktüyse Erdoğan niye oturmaktadır? AKP’ye siyasi destek vererek açılış ve temel atma törenlerine hangi hakla ve yetkiyle katılmaktadır?" dedi:

"10 Ağustos’ta “Cumhurbaşkanlığı çöktü” demek milletin verdiği ruhsata ihanet etmektir. Cumhurbaşkanlığının çöktüğünü söyleyen Erdoğan bir yıl bile dolmadan vatanın ve milletin çiğnemiş batan hainleriyle işbirliği yapmıştır. Çürüyen cumhurbaşkanlığı değil Erdoğan’ın kendisidir. Erdoğan vatan hainliği çoktan işlemiş sicilinde beyaz nokta kalmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti aziz şehitlerin kanı üzerinde vücut bulmuş ve ilelebet payidar kalacak fazilet harikasıdır. Eksiği vardır ama asla modası geçmiş bir vitrin süsü külüstür bir araç değildir.Erdoğan’ın gömlek değiştirme konusunda maharet ve becerisi dillere destandır. Tavsiyemiz, gömleği dar geliyorsa ya diyet yapmalı ya da kaderine razı olmalıdır. Biz Erdoğan’ın nasıl bir gömlek düşlediğini biliyoruz. Elinin altında bulunan gömleğin, arka yüzünde ABD, ön yüzünde AB, iki yanında PKK ve imralı canisinin yazılı olduğunun farkındayız."

"İhanet süreci bıçak gibi kesilecek"

Bahçeli Anayasa değişikliğinde hiçbir şekilde kabul etmeyecekleri hususları açıklarken de şöyle konuştu: 

"Farklı etnik kimliklere siyasi statü tanınarak çok parçalı siyasi yapı oluşturulmasına, milli kimlik tanımının değiştirtilerek Türkiyelilik kavramının esas alınmasına, Türkçe dışındaki dillere ve farklı kültürlere statü kazandırılmasına, Türkçe dışındaki dillerde eğitim yapılmasına tamamen karşıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemin demokratik siyasi sistemin devam etmesi bakımından gerekli görüyoruz. Güvenlik güçlerimizi kışlaya karakollara hapseden uygulamalara mutlaka son vereceğiz. Terörün ve bölücülüğün kökünü kazıyacağız. Terörle pazarlıklar derhal bitirilecek. İhanet süreci bıçak gibi kesilecek."

Beyannamenin başlığı, "Toplumsal Onarım ve Huzurlu Gelecek"

Toplumsal Onarım ve Huzurlu Gelecek başlıklı beyanname 256 sayfadan oluşuyor. "Bizimle Yürü Türkiye" sloganıyla hazırlanan beyannamenin sunuş bölümü "Akıl tutulmasından akıllı devlete", "Çağın dinamiklerine milli bakış", "Küresel güç Türkiye vizyonu" İktidar anlayışımız, temel görüş ve hedeflerimiz", "Demokrasi anlayışımız ve temel haklar", "Politikalar", "Geleceğin birlikte inşası" başlıklarından oluşuyor.

Politikalar başlığı altında maddeler halinde partinin seçim vaatleri yer alıyor. "Adalet" başlığının ardından "Kamu Yönetimi", "Ekonomik Hedef ve Politikalar", "Ulaştırma", "Güvenlik ve Savunma Politikası" ve "Dış politika" başlıkları yer alıyor. 

MHP parlamenter sistemden yana 

MHP seçim beyannamesinde "Anayasa ve Başkanlık" sistemi tartışmalarına da yer ayırdı. Anayasa için bir "'Toplum Sözleşmesi" olmalı ifadesi kullanıldı. "Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli görüyor ve Türk milletine en uygun yönetim şekli olarak değerlendiriyoruz. Anayasa ihtiyacını toplumsal gereklilikler yerine devleti ve milleti parçalanmaya götürecek bir sistem değişikliğine endeksleyen siyasi yaklaşımı reddediyoruz." denildi. 

Aynı başlık altında şu ifadeye de yer verildi:

"Cumhuriyetin temel niteliklerini tahrip eden, Türkiye'nin ülkesi ve milletiyle bölünmezliğini tehdit eden, yolsuzluk ve usülsüzlüğü teşvik eden yasal ve idari düzenlemeler kaldırılacak ve oluşan tahribatı onarıcı yeni düzenlemeler hayata geçirilecektir."

"Terörle mücadele" başlığı 

MHP'nin seçim beyannamesinde "Terörle mücadele" başlığı altında ise "Terörle müzakereye derhal son verileceği" vurgulandı. Bu başlık altında şu ifadelere yer verildi:

"Terörle mücadeleye derhal son verilecek, etkili bir mücadele yöntemi ihdas edilecektir. Yürütülecek kararlı bir mücadele ile bölücü terör, uluslararası uzantıları dahil olmak üzere en kısa sürede kesin olarak bitirilecektir. Milli güvenliğimizi tehdit eden her terör örgütü ile mücadele kapsamında örgütlerin içeriden ve dışarıdan elde ettikleri finansman, insan gücü ve lojistik destek engellenecektir. Bölgesel tehditler de dikkate alınarak dış pilitika ile birlikte güvenlik politikaları geliştirilecektir."

Beyannamede 'terörü sona erdirme hedefi' doğrultusunda atılacak adımlardan biri ise "Halkla ilişkiler ve toplumsal bilinçlendirme faaliyetine önem verilecek" olarak tanımladı. Bu doğrultuda devletle vatandaşın kucaklaştırılacağı, sosyal yapı üzerindeki bölücü, ayrıştırıcı etkilerin yok edilmesinin sağlanacağı ve ayrıca ihtiyaç duyulan yasal ve idari düzenlemelerin yapılacağı, ülke güvenliğinin bu güne kadar olduğu gibi sadece belli teşkilatların görevi olarak algılanmayacağı topyekün bir mücadelenin söz konusu olacağı belirtildi.

"Yolsuzlukla amansız mücadele"

MHP 7 Haziran seçimleri için bildirgesinde "Yolsuzlukla mücadele, siyasi ve ahlaki yozlaşmanın önlenmesi" başlığına da yer verdi. Bu başlık altında yolsuzluklarla amansız bir şekilde mücadele edileceği, rüşvet ve yolsuzluğu caiz gören anlayışa son verileceği, yolsuzluğa zemin hazırlayan mevzuatın değiştirileceği belirtildi.

Dokunulmazlıklar ile ilgili ise, "Milletvekilli dokunulmazlıkları kaldırılarak kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılacaktır. Milletvekillerinin yapamayacakları işlerin, parlamento faaliyetlerinde etkinlik sağlanması ve TBMM'nin saygınlığı çerçevesinde değerlendirilmesi benimsenecektir. Yüce Divan yetkisinin ve görevinin, yargılamanın adil, bağımsız ve ihtisas sahibi mahkeme tarafından yapılması anlayışı içinde tanzimi esas olacaktır." denildi. 

'Özerkliğe izin verilmeyecek'

Yerel yönetimlere özerklik tartışmasına da seçim beyannamesinde yer verildi. Yerel yönetimler ile ilgili bölümde "Hizmet yönünden yerel yönetimin federasyon ve benzeri bölgesel yönetimlere dönüştürülmesine izin verilmeyeceği" belirtildi. Bu başlık altında, "Hizmetin vatandaşa daha yakın ve hızlı ulaştırılmasını amaçlayan hizmet yönünden yerinden yönetim yapısının, siyasi yerinden yönetime dönüştürülmesine hizmet edecek hiç bir düzenleme ve çabaya fırsat verilmeyecektir. Bazı belediyelerin fiili durum yaratarak yasaları çiğnemesine izin verilmeyecektir" denildi.

Cemevlerine devlet yardımı

Seçim beyannamesinde Alevilerin sorunlarına ve partinin çözüm için izlemeyi hedeflediği politikalara da yer verildi. "Milli Birlik ve Bütünlük Projesi gerçekleştirilecek" başlığı altında "etnik, inanç ve mezhep temelinde ayrışma yaşanmaması için Alevi İslam inancını benimseyen vatandaşlarımızın inanç ve kültür temelli sorunları Alevi inanç önderleri, Alevi İslam'ın çatı kuruluşları ve akademik çevrelerin katkı ve katılımıyla çözüme kavuşturulacaktır. Bu amaçla öncelikle, Cemevi gerçeği siyasi kaygılardan uzak, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilecek ve inanç ve kültür hayatının bir unsuru olan Cemevlerine devlet yardımı yapılacaktır" denildi.  

Beyannamede Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Alevi İslam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde yeniden yapılandırılacağı belirtildi. "Aleviliğin öncelikle nitelikli eğitim ve kadro ihtiyacını karşılamak amacıyla "Türkiye Alevilik Araştırmaları Merkezi" kurulacaktır. Alevi inanç önderlerinin akademik seviyede eğitilmesi için İlahiyat Fakültelerinde "Tasavvuf İlimleri Bölümü"kurulacaktır. Milli Eğitim Bakanlığınca din derslerinin, müfredatına, doğrudan Alevi toplumunun katılımıyla şekillenmiş doğru, objektif ve bilimsel bilgiler dahil edilecek, su amaçla "Özel İhtisas Komisyonu" kurulacaktır." denildi. 

"Net asgari ücret 1400 TL" 

Çiftiye mazotun 1,75 TL'den satılacağının belirtildiği seçim beyannamesinde emeklilere iki aylık asgari ücret tutarında "Emekli Destek Ödeneği" verileceği belirtildi. "Her yıl Mart ve Eylül ayı içinde 'Emekli Destek Ödeneği' adı altında iki aylık net asgari ücret tutarında ödeme yapılacaktır. Böylelikle ortalama bin liranın altında aylık alan emekli kalmayacaktır" denildi. 

MHP net asgari ücreti ise 1400 TL'ye çıkarmayı vaad etti. Bu rakamın asgari geçim standardı düzeyi dikkate alınarak belirlendiği belirtilen seçim beyannamesinde, hane halkı geliri asgari ücret tutarını geçmeyen asgari ücretlilere, belirlenecek büyük şehirlerde 100 lira şehir içi ulaşım desteği de verileceği ifade edildi.

Yıllık 5.2 büyüme sözü

Seçim bildirgesine göre birinci iktidar dönemi olarak ifade edilen 2015-2019 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5.2 büyüme ve 700 bin yeni istihdam hedefleniyor. İkinci iktidar dönemi olarak tanımlanan 2019-2023 yılları arasında ise yüzde 6.6 büyüme ve 1 milyon 25 bin yeni istihdam sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

Çalışanlara kadro sözü

Kamu yönetimi başlığı altında ise personel rejiminin yeniden düzenlenmesi, kamuda çalışan taşeron işçiler, 4-C'lilerin yanısıra vekil, sözleşmeli ve geçici statüde çalışanların kadroya geçirileceği belirtildi. Ayrıca ek ödemelerin emekli aylığına yansıyacağı, emekli ikramiyesinde yıl sınırının kalkacağı, vekil imam ve müezzinlere kadro verileceği belirtildi.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : mhp, seçim 2015, bahçeli
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İLVE SARI
1054 gün önce
Kesinlikle destekliyorum ülkenin Üniter yapısı hiç bir şekilde değiştirilmemeli..Ve anayasanın üç maddesi asla değiştirilmemeli Atatürk ilkeleriyle devam edilmeli hatta ana yasaya öyle bir madde eklenmeli!'ki kim gelirse gelsin ana yasayı değiştiremesin.. Gerektiğinde başbakanda Cumhur başkanı'da yargılanacak hale gelmeli..İktidarda mhp geldiğinde 13 yıldır akp Hükümetinin peşkeş çektiği bütün mallar geri alınmalı. Akrabaya hibe edilen Tüm mallar geri alınmalı bu yıllar içinde mal mülk edinenlerin mallarına el konulmalı..Özellikle tayip ve çocuklarının edindiği tüm mallar Türk devletinin hazinesine devredilmeli. kaçak saray adı değiştirilip en büyük Ünüversite yapılmalı.. Etrafında gereksiz bulunan şeyler yıkılıp tekrar eski haline getirilmeli.. Atatürk orman çiftliği olarak yerini almalı.. Turizim yerlerinde Türkçe yazılar olmalı.. Okullarda andımız tekrar okunmalı. Doğudaki tüm karakollar tekrar elden geçirilip daha güçlü hale gelmeli.. Ve yenileri eklenmeli Türk askerine teröre karşı tam destek verilmeli.. Biz vatandaş olarak istediklerimiz bunlardır eminim sizlerde böyle yapacaksınız.. Allah Türk'ü korusun ve kollasın.. Allah yardımcınız olsun...
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=