Lütfen bekleyin..

'Yeni Türkiye' asgari ücrette destan yazdı!

02 Mayıs 2015, 10:48

Türkiye’de sigortalı çalışanların yüzde 40’ı asgari ücretle geçiniyor. Bu oran ile Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri içinde işçi maaşlarının en düşük olduğu ülke olarak öne çıkıyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Dün binlerce işçi, memur ve emekli 1 Mayıs Emek Bayramı’nı kutlamak için meydanlardaydı. Halaylar çekildi, şarkılar söylendi.

İstanbul’daki kutlamalara polis müdahalesi ve gözaltılar damgasını vurdu. Günün sonunda yine hiçbir şey değişmedi, işçilerin talepleri AK Saray’da yaşayanlar tarafından bir kez daha görmezden gelindi.
 

Türkiye’deki asgari ücret gerçeği Ortaya son derece ilginç bir tablo çıktı.


Erdoğan asgari ücreti bilemedi VİDEO İZLE


 
385 LİRA EKSİK 
 
Türkiye’de 13 milyon sigortalı çalışan var. Bu kişilerden 5 milyonu asgari ücret alıyor. Yani çalışanların yüzde 40’ı asgari ücretli. Ülkemizde asgari ücret halen 949 lira.

Millet'in haberine göre; Türk-İş tarafından her ay açıklanan ‘Açlık Sınırı’ araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin bütün temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için her ay 1.334 lira gerekiyor. Ancak ülkemizdeki asgari ücretliler ‘açlık sınırının’ 385 lira daha altında bir gelire sahip.  
 
Dünyanın 17. büyük ekonomisine sahip Türkiye’de bu çarpık tablonun değişmesi hem sosyal adalet hem de kalkınma açısından büyük önem taşıyor.  Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Şirin, “Avrupa’da asgari ücretlilerin en fazla olduğu ülke Slovenya. Orada bile oran yüzde 20’yi aşmıyor. Türkiye gibi dev bir ekonomide maaşlı çalışanların yüzde 40’ının asgari ücretli olması oldukça dikkat çekici” değerlendirmesinde bulundu.
 
EN AZ İKİ YIL DENEYİM
 
İktisatçı Şirin, Türkiye’de asgari ücretle çalışanların dikkat çekici bir özelliğe sahip olduğunu anlattı: “Batılı ekonomilerde asgari ücretle çalışanlar genelde ustalık/deneyim/bilgi gerektirmeyen işlerde çalışan genç ve öğrenciler iken (McDonalds'ta, yemek dağıtımında çalışanlar vs.)  bizde bu çok daha geniş bir kitleyi (deneyimli, bilgi gerektiren: büroda bilgisayar kullanabilen ya da 2-3 yıldır aynı işte çalışıp deneyim sahibi olanlar vs.)  kapsıyor.”
 
AKP iktidara geldiğinde 184 lira olan asgari ücret aradan geçen 13 yılda 949 liraya yükseldi. Yani maaşlar kağıt üzerinde arttı. Ancak bunu enflasyondan arındırdığımız zaman ortaya çıkan tablo oldukça üzücü. Zira rakamlar asgari ücretin aslında çok da fazla değişmediğini açıkça ortaya koyuyor. Zor şartlar altında hayatını sürdürmek her zaman olduğu gibi yine işçiye kalıyor.

Etiketler : asgari ücret, AKP,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=