Lütfen bekleyin..

17-25 Aralık savcıları için hazırlanan iddianameler kabul edildi

29 Nisan 2015, 14:51

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın savcılar Celal Kara ile Muammer Akkaş hakkında "Görevi kötüye kullanma", hâkim Süleyman Karaçöl hakkında ise "Görevi ihmâl" suçlarından hazırladığı iddianameler kabul edildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi’nin 3 Mart 2015'te soruşturma izni vermesiyle, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Aralık soruşturmasının savcısı Celal Kara ile 25 Aralık soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş ve hâkimi Süleyman Karaçöl haklarında hazırladığı iddianame, Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameleri kabul eden mahkeme, her üç şüpheliye tebligat çıkararak, suçlamalara karşı savunmalarını ve varsa delillerini sunmalarını istedi.

 

"Görevi kötüye kullanma ve ihmal"

HSYK 2. Dairesi’nin izni üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Aralık soruşturmasını yürüten Celal Kara hakkında hazırladığı iddianamede, "Maddi gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için dosyadaki şüphelilerin lehine ve aleyhine bütün delilleri toplamadan, suçun işlendiğine ve mal varlıklarının bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi belirlemeden mal varlığına el konulması için mahkemeden talepte bulunarak görevini kötüye kullandığı" ifadelerine yer verildi.

Yine HSYK’nın izniyle 25 Aralık soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş ile hâkimi Süleyman Karaçöl hakkında da ayrı bir iddianame düzenlenmişti. İddanamede Savcı Akkaş’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde dahi ayrıntılı bilgi olmadığı halde, soruşturmayla ilgili bilgileri basına sızdırarak gizliliğe uymadığı belirtildi. İddianamede Akkaş’ın adliyenin önünde bildiri dağıttığı ve bu bildiride gerekçe gösterilmeden soruşturma evrakının elinden alınarak soruşturma yapmasının engellendiği görüşüne de yer verilerek, "görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği belirtildi.

3 ve 2 yıla kadar hapis

Aynı iddianamede Hâkim Süleyman Karaçöl’ün, Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturmadaki şüphelilerin mal varlığına, kuvvetli şüphe olmadığı ve mal varlıklarının isnat edilen suçlamalardan elde edilip edilmediğini incelemeden tedbir koymakla "görevi ihmal" suçunu işlediği belirtildi.

Savcı Akkaş ile Savcı Kara için "görevi kötüye kullanma" suçundan 3 yıla, Hâkim Süleyman Karaçöl'ün ise "görevi ihmal" suçundan 2 yıla kadar hapsi istendi.

Mahkeme şüphelilerden gelecek bilgi, belge ve ifade doğrultusunda ya son soruşturmanın açılarak yargılamanın yapılması için dosyaları Yargıtay’a gönderecek ya da son soruşturma açılmasının reddine karar verecek. Mahkeme son soruşturmanın açılmasının reddine karar verirse, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kartal Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itiraz hakkı var.

Görevden uzaklaştırılmışlardı

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atanmıştı. Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Akkaş, HSYK tarafından tedbiren uzaklaştırılmıştı.

Hâkim Süleyman Karaçöl ise İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde hâkimken, Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı'na hâkim olarak atanmıştı. Karaçöl de HSYK tarafından görevinden tedbiren uzaklaştırılmıştı.

Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atanmıştı. Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Kara, HSYK tarafından tedbiren uzaklaştırılmıştı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1053 gün önce
Savcıların özgür olmadığı ülkede ADALET BEKLEMEK hak hukuk aramak aptallıktır. O ÜLKDE ADALET SADECE ÜST DÜZEYDEKİLERİN YOLSUZLUKLARINI YOK ETMEK İÇİN VARDIR. verilen adalet beyenilmezse işte buradaki haberde olduğu gibi suçlu ceza almaz suçluyu bulan ceza alır. Atalarımız bu durum için şu sözü söylemişler. Görenin gözünü oymuşlar tecavüz edenin cukunu kesmemişler demiştir
Ah Vatan
1054 gün önce
Hakim ve savcıların davaları özgürce ve dürüstçe ve de yasalara uygun karar verebilmeleri için önce iktidarın. Bir futbol topu gibi sağa sola atacak yetkisi olmamalıdır. İktidar çoğunluğu ele geçirince ilk yaptığı iş hakim ve savcıları kendi uşağı haline getirmiştir. Uşaklığı kabul etmeyenler, yalakalığı kabul etmeyenler cezalandırılmaktadır. Bu durum Cumhuriyet Rejiminin sona erdiğinin padişahlığın derebeyliğin hüküm sürdüğünün ispatıdır.Ülkeyi yönetenlerin yaptıkları yolsuzlukların sorgulanamamasıdır. Bu çok tehlikeli durumdur. Kişi hak ve özgürlüklerinin sona erdiği durumdur. İktidara sahip olanların kişilerin haklarını gasp ettiklerinde vatandaşın hiç bir hak elde edemeyeceğinin gerçeğini kimse kulak ardı etmesin.Bu gün kişisel çıkarlarını düşünüp yalakalık yapanlar yarın ilk cezayı kendilerinin alacağını çok iyi bilmelidir bu mor koyunlar takımı.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=