Lütfen bekleyin..

'Hâkim kılıklı insanlar'

27 Nisan 2015, 22:28

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tahliye krizi ve HSYK'nın üç hâkimi görevden alması hakkında "Tahliye kararları hâkim kılığına girmiş, ayarlanmış kişilerce verildi." dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç 16:30'da başlayan Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı."Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan şüpheliler hakkında yetkisiz mahkemenin tahliye kararı vermesine ilişkin olarak "Tahliye kararları hakim kılığına girmiş, ayarlanmış kişilerce verildi" dedi. HSYK'nın üç hâkimi görevden alması hakkında yorum yapan Arınç sözlerine şöyle devam etti: 

"Bakanlar Kurulu gündeminde ayrıntılı olarak görüşülmedi. Yeni HSYK kanununda, yetki gaspında bulunan kişiler hakkında böyle kararlar alması normaldir. Tutuklama ve tahliye ile ilgili kararlar, diğer mahkemelerin yükünü azaltmak ve daha süratlendirmeyi takip etmek üzere sulh ceza hakimliklerine verilmişti. Yetkisiz mahkemenin verdiği karar yok hükmündedir. Takip edilen yolun ne kadar dolambaçlı olduğu, adeta kumpasa dönüştüğü görülüyor. ... Bu belki yargı tarihinde ilk defa görülmektedir. 'Ahmet'in vereceği kararı, hiç yetkisi olmayan Mehmet'in vermesi gibi' hukukta yetki çalınmasından bahsedilebilir. Akla zarar bir iş. Olmaması lazım. Yani gözükaralığın bu kadarına pes denir."

Arınç yaşanan olayın Türk yargısı açısından büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi: 

"Ama bunu yargıç kılıklı insanların yapması, hakikaten yargıya duyulan güvenin gittikçe dip yaptığı Türkiyemizde örnek bir olay olarak anlatılsa da yeri vardır. Çok üzgünüm, çünkü bugün Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıl dönümünde Sayın Başkan'ı dinlerken ne kadar hoşuma gitti ve ne kadar takdir ettiysem, böyle bir olayın yargı içerisinde yaşanmış olması da aynı şekilde utanç vericidir. Bundan dolayı Türk yargısı kendisini süratle yenilemeli, bu yıpratılmaya karşı koyabilmelidir."

Türk yargısı kendini hızlıca yenilemelidir."

'Talimatın Pensilvanya'dan geldiği konusunda bilgi sahibi değilim'

Olayın 'Pennsylvania’dan talimatlı olup olmadığı' sorusu üzerine ise Arınç, "Onu Sayın Başbakanımız bir mitingde ifade etti, o konuda yeterli bilgiye sahip değilim ancak bu bilinen iki hakimin, Urfa'dakinin yaptığından doğrusu haberim yok, iki hakimin böyle bir kumpası kurabilmelerinin adeta yukarıdan aşağıya bir irade birliği içerisinde cereyan edebileceğini gösteriyor. ama bu tür bir iddiayı Sayın Başbakanımız elindeki bilgilerle mutlaka yakınen biliyor ve takdir ediyor. O bilgilere şahsen ben sahip değilim." diye konuştu. 

'Bu, 'analık - yavruluk meselesi' değildir'

KKTC'de Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Mustafa Akıncı görevinin ilk gününde kendini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la 'yavru vatan' polemiği içerisine girmesiyle ilgili olarak Arınç, şu sözleri söyledi:

"KKTC varlığını 30 yıldan fazladır devam ettiriyor. Meclis başkanlığımdan bu yana özel olarak ilgileniyorum. Özellikle son seçimle ilgili şunu söyleyebilir: Bu demokratik bir olgunluktur. KKTC’deki seçimlerde yüzde 65 civarında katılım oldu. Yüzde 60’in üzerinde bir oyla Akıncı’yı seçmişler. Biz KKTC’nin içişlerini karışmasıyız. Doğrudan veya dolaylı hiçbir müdahalemiz olmadı. KKTC’liler kendileri için en iyiyi tercih eder. Kıbrıs seçmenine hiçbir telkinde bulunmadık. KKTC ile Türkiye ilişkilerini anavatan ev yavru vatan şeklinde değerlendiren olmuştur. Ancak bu analık-yavruluk değil de ilişkilerin derinliğini ifade eder. Bundan da kimse gocunmamalı."

'Sayın Akıncı'ya saygı duymak gerekir'

Akıncı'nın yorumlarına da saygı duyulması gerektiğini söyleyen Arınç, " İlişkilerin daha dürüst daha sağlıklı olması için yollar aranabilir diyebiliriz. Sayın Akıncı, etkin bir isimdir ve bugüne kadarki en yüksek oy oranıyla seçilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Akıncı’nın samimiyetini de biliyorum.  Bu bağlamda yavru vatan anavatan sözcüklerini eleştirilecek bir yeri yok. Ama Sayın Akıncı bu tanımlamaya başka bir boyut getirecekse buna da saygı duymak gerekir. Artık KKTC’ye götürülen su sayesinde KKTC sadece kendine yetecek kadar değil Güney Kıbrıs’a verecek kadar suyu var. Tabii elektrik ve bir çok alanda da yardım yapıldı. Elbette daha iyi işbirliği imkanlarını aramalıyız. Başka ülkelerle işbirliğimiz KKTC'yle işbirliğimize benzemez" diye ekledi.

'Dünya Türkiye'nin noktasına gelecek'

1915 olaylarının Bakanlar Kurulu'nun gündeminde yer almadığını söyleyen Arınç, "Konu görüşülmedi, gündemimizde yoktu. Beklediğimizden daha sivri açıklamalar yapıldı. Ama açıklamalar, hükümetler arası ilişkileri bitirmez. Yeni bir tedbir söz konusu değil. Dünya dursa da Türkiye’nin soykırım işlemediğini söyleyeceğiz ve dünya da bu noktaya gelecektir elbet bir gün." yorumunda bulundu.

'Suriye'deki Türkmenlere yardım devam ediyor'

Suriye Türkmenlerine yönelik saldırıların kamuoyuna yeteri kadar yansımadığının söylenmesi ve bunla ilgili bir çalışma olup olmadığı üzerine Arınç, “Suriye’deki Türkmen kardeşlerimize her konuda yardımlarımız devam ediyor. Bunların kamuoyunda konuşulması doğru değil. Unutmayın Mit tırları belli bir amaçla basılmıştı. Mahkeme süreci devam eden konuda konuşmak istemiyorum ama o kardeşlerimiz Türkiye’nin onların yanında olduğunu biliyor. Biz uluslararası merkezleri harekete geçirmek suretiyle onların yanındayız” diye konuştu.

Son Bakanlar Kurulu Toplantısı

Arınç, 62. Hükümetin "muhtemelen" son Bakanlar Kurulu Toplantısı'nı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Acil bir durum olmadıkça Bakanlar Kurulumuz seçime kadar toplanmayacaktır" dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : bülent arınç
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=